Kładą asfalt na małej obwodnicy miasta

Małgorzata Pawelec -Buras, główny specjalista Pion Dyrektora Oddziału Stanowisko ds. komunikacji, poinformowała, że na budowanym blisko 3-kilometrowym odcinku obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9 wykonane zostały pierwsze odcinki podbudowy bitumicznej. Po okresie zimowym wykonawca kontynuuje także roboty ziemne i prace przy obiektach inżynierskich.

-W trzech lokalizacjach ułożona została podbudowa bitumiczna pod warstwy nawierzchni –mówi M. Pawelec –Buras. Na pozostałych odcinkach budowanej trasy kontynuowane są roboty ziemne. Dobiega końca rozbiórka nasypów przeciążeniowych. Specjalne nasypy były elementem technologii mającej na celu zagęszczenie i odwodnienie gruntu pod konstrukcję drogi. W tym roku rozpoczęła się także budowa czterowlotowego ronda na włączeniu budowanej obwodnicy do istniejącej DK9. Ruch w tym miejscu odbywa się wahadłowo i jest sterowany sygnalizacją świetlną. Po robotach rozbiórkowych w obrębie jednego pasa ruchu DK9 rozpoczęły się wykonywanie konstrukcji pierwszej połowy ronda. Równolegle trwa budowa kanalizacji w rejonie skrzyżowania.

Kontynuowane są także roboty przy obiektach inżynierskich. Gotową konstrukcję mają dwa przepusty pełniące także rolę przejść dla zwierząt małych. Pięć mostów i wiaduktów ma już zabetonowane ustroje nośne. Kontynuowane są roboty w obrębie ustroju nośnego wiaduktu w ciągu trasy głównej nad drogą powiatową do Denkówka. Do wykonania zostały między innymi roboty betoniarskie i prace przy przebudowie odcinka drogi lokalnej wymagające ustabilizowanych warunków pogodowych. Ich zakończenie planowane jest w drugiej połowie czerwca. Do tego czasu ze względu na bezpieczeństwo zamknięty pozostanie odcinek drogi powiatowej Jędrzejów – Denkówek pod budowanym wiaduktem. Kierowcy korzystać będą z dotychczasowego lokalnego objazdu ulicami Stalową, Opatowską (DK9) i drogami lokalnymi przez Jędrzejów.

Blisko 3-kilometrowy odcinek obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego realizowana jest w systemie projektuj i buduj. Zasadnicze roboty na budowie jednojezdniowej trasy ruszyły w 2022 roku. Wykonywane były roboty ziemne, prace przy zagęszczeniu, wzmocnieniu i odwodnieniu podłoża gruntowego, rozpoczęła się także budowa obiektów mostowych. W tym roku planowane są głównie roboty nawierzchniowe. Realizacja inwestycji za blisko 53 mln zł zakończy się w I połowie 2024 roku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *