Prowadź Wodzu na Moskali! W 160. rocznicę zwycięskiej bitwy oddziału płk. Dionizego Czachowskiego pod Borią – Jeziorkiem

Okolice Ostrowca Świętokrzyskiego były areną częstych walk w okresie Powstania Styczniowego – największego polskiego zrywu niepodległościowego czasu zaborów. Jedno z najważniejszych starć miało miejsce w dniach 4 i 5 maja 1863 roku. Wtedy to zgrupowanie powstańcze pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego najpierw podjęło walkę z oddziałami rosyjskimi pod miejscowością Boria (obecnie w gminie Ćmielów), by następnie rozbić je zupełnie pod Jeziorkiem (dziś Sudół w gminie Bodzechów).
Z okazji 160. rocznicy zwycięskiej bitwy, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, Starosta Ostrowiecki i Burmistrz Ćmielowa zapraszają na rekonstrukcję historyczną tego pamiętnego wydarzenia.
6 maja (sobota) 2023 r., godz. 15.30
m. Podgórze, gm. Ćmielów – rejon kościoła pw. św. Rozalii
GPS: 50.974836, 21.568146
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Patronat honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotr Gliński
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski
Starosta Ostrowiecki, Marzena Dębniak
Burmistrz Ćmielowa, Joanna Suska
—————–
Podczas inscenizacji w symboliczny sposób zostaną pokazane sceny z jednej z najważniejszych bitew, jakie stoczono w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego w czasie Powstania Styczniowego. W widowisku realizowanym przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich wyeksponowana zostanie postać pułkownika Dionizego Czachowskiego – jednego z najwybitniejszych dowódców Powstania Styczniowego. Autorem scenariusza, reżyserem i komentatorem widowiska będzie Przemysław Bednarczyk – historyk, były pracownik TVP Historia, autor wielu filmów historycznych, w tym nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych: “Rok 1863”, “Zapomniany Legion”, “Pomnik trwalszy od spiżu – Komarów 1920”, “Sienkiewicz mniej znany”, “Piosnka o Belinie”, “Komendant Zagończyk” i innych. W inscenizacji weźmie udział ponad 130 rekonstruktorów reprezentujących najlepsze i najbardziej renomowane grupy historyczne z całej Polski, w tym konnica. Odtwórcom „żywej historii” towarzyszyć będzie profesjonalna grupa pirotechniczna, co zagwarantuje widzom niezapomniane wrażenia, a jednocześnie pozwoli na lepsze poznanie realiów walk powstańczych. Przed, jak i po zakończeniu widowiska grupy rekonstrukcyjne rozstawią swoje dioramy (wystawy).
Po zakończeniu inscenizacji, w miejscowości Boria będzie miało miejsce odsłonięcie tablicy informacyjnej poświęconej bitwie.
Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. „Plenerowe wydarzenia historyczno-edukacyjne organizowane przez Muzeum HistorycznoArcheologiczne”.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *