Transplantacja bezcennym darem

W miniony piątek, w aula Akademii Nauk Stosowanych im. J. Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, zgromadzili się przedstawiciele środowisk nauki, medycyny, a także władz samorządowych oraz studenci na seminarium naukowym „Transplantacja – Bezcenny Dar – Wspólne Działanie”, zorganizowanym przez ostrowiecką Uczelnię i Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Spotkanie rozpoczęto wystąpieniem rektora ANS, dr Pawła Gotowieckiego oraz dr Dariusza Tumulca, dyrektora ostrowieckiego szpitala. Wśród prelegentów byli: dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Centrum ds. Transplantacji, prof. Janusz Kocki, dr Jacek Bicki, mgr Edyta Karp, mgr Wiesława Saladra, mgr Elżbieta Misztak, lek. Zyta Kotłowska, dr Monika Borek, mgr Agata Roszewska.

Wśród uczestników nie zabrakło m.in. ostrowieckich parlamentarzystów – Andrzeja Kryja i Jarosława Rusieckiego, starosty ostrowieckiego Marzeny Dębniak, członka zarządu powiatu Agnieszki Rogalińskiej, przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Pasternaka, wiceprezydenta Artura Łakomca, naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Mariusza Łaty, lek. Danuty Barańskiej przewodniczącej Rady Społecznej szpitala.

Jak mówili prelegenci przeszczepianie narządów, tkanek i komórek krwiotwórczych jest uznanym sposobem ratowania życia i przywracania sprawności osobom chorym, które tego potrzebują. Jak przyznaje dr hab. Artur Kamiński skuteczne leczenie tą metodą przeprowadza się w Polsce od ponad 50 lat. Jednak największym problemem jest brak dawców, ale też brak wiedzy o tym, jaką wartość dla setek śmiertelnie chorych osób ma przeszczepianie narządów i tkanek.

-Są obszary, w których jesteśmy pionierami. Jednak jeśli chodzi o transplantologię największym problemem jest brak dawców. W naszej 38-milionowej populacji, mamy 600 – 700 przeszczepów rocznie. Gdyby ta liczba wynosiła 1.500 -2.000, byłoby już dobrze. Niestety problem ten dotyczy całego świata – mówił dr hab. A. Kamiński.

Podczas seminarium prelegenci dotykali zagadnień dotyczących transplantologii – pobierania i przeszczepiania narządów, badania genetycznego komórek macierzystych, problemów związanych z niską zgłaszalnością oraz etyki w transplantologii. Większość narządów do przeszczepiania pochodzi od osób zmarłych. Akceptacja przez bliskich woli zmarłego, który za życia wyraził chęć bycia dawcą po śmierci, pozwala przywrócić życie i zdrowie wielu chorym. Przebieg pobrania narządów i ich przeszczepiania szczegółowo określają ścisłe procedury. W każdym przypadku rodzina może liczyć na wsparcie personelu medycznego.

Jak mówił dr Dariusz Tumulec, dyrektor ostrowieckiego szpitala, placówka przygotowana medycznie do tego rodzaju zabiegów. Obecnie są dwaj koordynatorzy gotowi do tego, aby przeprowadzać całe procedury transplantologii.

Jak zaznaczyła starosta ostrowiecki, Marzena Dębniak transplantologia jest bardzo trudnym tematem, dla rodzin, gdyż z jednej strony dotyka śmierci osoby bliskiej, zaś z drugiej jest darem życia. Jednak starosta wyraziła nadzieję, że po 10 latach transplantologia powróci do ostrowieckiego szpitala, który w ciągu ostatnich 5 lat zmienił swoje oblicze i nadal się rozwija, podnosząc jakość świadczeń medycznych. Transplantologia z pewnością jest dziedziną, której procedury powinny być realizowane w każdej placówce szpitalnej, dając tym samym szansę na nowe życie setkom oczekujących pacjentów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *