Podejrzymy Cementownię Rejowiec

Galeria Fotografii MCK zaprasza już w najbliższy piątek na godz.18 do Ostrowieckiego Browaru Kultury na wernisaż wystawy Andrzeja Kosikowskiego pn. „Cementownia Rejowiec, wygrała z czasem, przegrała z ludźmi”. To jubileuszowy rok dla ostrowieckiego środowiska fotograficznego, więc okazja do prezentacji kolejnego członka Fotoklubu „Galeria MCK”.

Andrzej Kosikowski urodził w Kraśniku, a obecnie mieszka w Ostrowcu Świętokrzyskim. To z wykształcenia inżynier informatyk, ale jego największą pasją jest fotografia. Jak sam przyznaje zaczynał od Smieny 8 dostanej na komunię. W siódmej klasie na kursie fotografii zgłębił tajniki robienia i obróbki zdjęć czarno-białych. W liceum dorobił się Zenita XP i własnej ciemni.

– Przygodę z fotografią kontynuowałem jeszcze w ciemni akademika zmagając się ze średnim formatem- opowiada. Później był okres kolorowych zdjęć dziecka i pamiątek z wakacji.

 Zatęsknił za czasami czaro-białych filmów i nabył analogową Minoltę. Po pewnym czasie we wrześniu 2011 roku wstąpił do fotoklubu „Galeria MCK” w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzonego przez Andrzeja Ładę gdzie „przesiadł” się na aparat cyfrowy, nie zarzucając całkowicie fotografii analogowej. Zdecydowanie preferuje fotografię czarno-białą.

Tworzy obrazy mniej przedstawiające rzeczywistość, bardziej abstrakcyjne na co pozwala brak koloru. Skupia się na fotografowaniu struktur i faktur przedmiotów, architektury ze szczególnym  uwzględnieniem architektury industrialnej. W fotografii industrialnej ważne jest także uwiecznienie „znikających punktów” które coraz częściej bezpowrotnie odchodzą w przeszłość. Stara się zobaczyć w zdegradowanym krajobrazie interesujące kadry, zachować ślady, jakie pozostawili nasi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice i chronić je od zapomnienia. Wydobyć ukryte w nich piękno trudu, codziennego mozołu i przemijania. W listopadzie 2019 zdał do Związku Polskich Artystów Fotografików /ZPAF/.

Andrzej Kosikowski ma na swoim koncie wiele nagród w konkursach fotograficznych, wystawy indywidualne, a także uczestnictwo w ponad czterdziestu ekspozycjach zbiorowych.

Wystawa „Cementownia Rejowiec, wygrała z czasem, przegrała z ludźmi”, którą będziemy mogli od piątku oglądać w OBK, miała swój debiut w lutym w galerii muzeum fotografii w Janowie Lubelskim i u źródła czyli w Rejowcu Fabrycznym w kwietniu, w lipcu zagości w Lublinie na Akademii Odkryć Fotograficznych w Centrum Kultury w Lublinie i grudniu w Galerii u Strasza ZPAF w Kielcach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *