Katolicki Zespół Edukacyjny z nowym kompleksem sportowym

Na tę chwilę społeczność szkolna Katolickiego Zespołu Edukacyjnego, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny  Maryi,  czekała  niespełna 10 lat. W poniedziałek oddano do użytku nową halę edukacyjno –sportową przy ul. Grabowieckiej.  

Starania o tę inwestycję trwały 8 lat, zaś prace budowlane 3 lata. Nowy obiekt wygląda imponująco i składa się z hali sportowej o powierzchni 600 metrów kwadratowych oraz pięciu sal dydaktycznych wraz z całym kompleksem sanitarnym i pomieszczeniami dodatkowymi. Do tej pory uczniowie starszych klas odbywali zajęcia w wynajętym budynku na os. Słonecznym, a program wychowania fizycznego realizowali w wynajętych salach gimnastycznych pobliskich placówek. Jak zapewnia wicedyrektor szkoły Ewelina Gierczak- Dziułka, od dziś zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkoły podstawowej, korzystają już z pięknego i nowoczesnego obiektu. Koszt inwestycji to około 11 milionów, w tym około 3,5 mln to dotacja Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pozostałe środki udało się pozyskać dzięki działającej przy KZE Fundacji Przyjaciół Wychowania Chrześcijańskiego „Feliks” i innych ofiarodawców.

Uroczystość oddania nowego kompleksu edukacyjno – sportowego zainaugurowała Msza św. w Sanktuarium NMP Saletyńskiej w intencji całej społeczności szkolnej. Nowy obiekt poświęcił ksiądz infułat Adam Kokoszka. Niezwykłe wydarzenie zgromadziło wielu gości, których powitała dyrektor KZE s. Zofia Kuska. A wśród nich byli: ostrowieccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu ostrowieckiego, przedstawiciele Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, dyrekcje zaprzyjaźnionych szkół, przyjaciele i sympatycy KZE. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: siostry Zgromadzenia – matka generalna, związana z naszym regionem Małgorzata Burek, która jeszcze będąc matką prowincjalną włożyła w to zadanie mnóstwo serca, matka prowincjalna Małgorzata Kapłon, ks. dziekan Jan Sarwa, ks. wicedziekan Dariusz Kowalski, proboszcz parafii Piaski, ks. prałat Zbigniew Wiatrek, proboszcz parafii Chrystusa Nauczyciela ks. kan. Wiesław Skrzypczyk. Dużym wzruszeniem była obecność sióstr Zgromadzenia, które przez lata niegdyś pełniły posługę w ostrowieckich placówkach edukacyjno – wychowawczych – niezapomniana siostra Wanda Mikicka, obecna wikaria, przez lata dyrektor ośrodka wychowawczego dla chłopców, który mieścił się niegdyś w budynku obecnej szkoły przy ul. Grabowieckiej, wspaniała siostra Dorota Dryniak, niegdyś dyrektor placówki „Nasz Dom” w Denkowie, obecnie siostra ekonomistka w Krakowie, związana także z Denkowem, siostra Maria Chabior z niezwykłą pogodą ducha, która niedawno powróciła z Białorusi oraz inne siostry, które z ogromnym oddaniem pełnią misje  zanurzone w przesłaniach Patrona św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Bez wątpienia bohaterami uroczystości byli uczniowie, grono nauczycielskie i rodzice, niezwykle zaangażowani w życie KZE. Obecnie w KZE uczy się 380 osób, w tym 130 przedszkolaków i 250 uczniów w szkole podstawowej. Oddanie nowego obiektu to przede wszystkim ich święto, a swoją radość wyrażali w pięknie przygotowanych prezentacjach artystycznych, odkrywających ich niezwykłe talenty i umiejętności. Młodzi artyści zabrali widownię w niezwykłą podróż bawiąc i jednocześnie wzruszając przybyłych gości. Jak mówiła dyrektor KZE s. Zofia Kuska, Bóg jest dawcą wszelkiego dobra, a poprzez swoje dzieła wspiera, tworzy i umacnia. Ten dzień z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w historii szkoły. Gratulujemy!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *