Nowa świetlica z Salą Tradycji w Janowicach

W nowej świetlicy w Janowicach, w gminie Waśniów, została otworzona Sala Tradycji, będąca miejscem pamięci o bohaterach ziemi świętokrzyskiej i legendarnego dowódcy Jana Piwnika ps. „Ponury”, który urodził się w Janowicach.

Gospodarzem uroczystości był wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski, a wydarzenie zgromadziło wielu gości, wśród nich byli m. in.  bratanice „Ponurego” Teresa Piwnik i Barbara Piwnik, radna powiatowa Beata Duda, komendant KPP, Zbigniew Wilk,  przewodniczący Rady Gminy Mirosław Chamera wraz z radnymi, sołtysi Janowic, Milejowic,  Kraszkowa  i Worowic – Bartosz Bartnik, Agnieszka Rychta, Iwona Kłosowska i Mieczysław Charemski, uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie im. płk Jana Piwnika „Ponurego”, uczniowie PSP im.  płk Jana Piwnika „Ponurego”w Mominie z dyrektor Barbarą Poreckowską ze sztandarami, Brygada Polskich Drużyn Strzeleckich z Jerzym Brożyną oraz przyjaciele gminy Waśniów.

Historię powstania obiektu przypomniał j wójt Krzysztof Gajewski. W miejscu świetlicy niegdyś była szkoła, której w 1988 roku nadano imię słynnego dowódcy Jana Piwnika „Ponurego”. W latach 90. w wyniku reformy oświatowej szkoła została zamknięta. Budynek niszczał z każdym rokiem, a mieszkańcy Janowic i okolicznych miejscowości  nie mieli gdzie organizować spotkań, czy imprez integracyjnych. W lokalnym samorządzie cały czas dojrzewał pomysł, aby ożywić tę część gminy, a przede wszystkim przywrócić miejsce należytej pamięć legendarnemu dowódcy „Ponuremu”, bowiem kwatera Jana Piwnika sąsiaduje z obiektem, ale  jest własnością prywatną, stąd władze gminy nie mogą ingerować w jej utrzymanie. Budynek dawnej szkoły nie nadawał się do remontu. Wójt K. Gajewski podjął decyzję o jego wyburzeniu i wybudowaniu nowego obiektu, zawierającego wszystkie nowoczesne rozwiązania techniczne. Wartość inwestycji to 3,3 miliona złotych.  Gmina na ten cel pozyskała dofinansowanie na wykonanie świetlicy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych „Ośrodek Wsparcia Dziennego szansą na pomoc osobom potrzebującym z gminy Waśniów” oraz z konkursu „Rosnąca Odporność”. Wartość dotacji to 1,6 miliona złotych. Pozostałą część w wysokości 1,7 miliona złotych gmina dołożyła z własnego budżetu.

Kilka dni temu zaproszeni goście i mieszkańcy mogli podziwiać efekty prac. Cały obiekt, jak i zagospodarowany teren wokół wygląda imponująco. Świetlica znajduje się na powierzchni 360 metrów kwadratowych i składa się z dużej, przestronnej  sali ze sceną i oszklonymi drzwiami umożliwiającymi wyjście na taras,  a także  Sali Tradycji. Wokół terenu rozpościerają się piękne widoki na Pasmo Jeleniowskie i wieś. Miejsce to z pewnością będzie służyło lokalnej społeczności, ale też doskonale wpisze się  w turystyczny krajobraz.

Poświęcenia obiektu dokonał ks. Wiesław Grzegorczyk, zaś w Sali Tradycji,  pod pamiątkowym z oryginalnym krzyżem z mogiły Jana Piwnika „Ponurego”, najbliższa rodzina,   wójt Krzysztof Gajewski wraz z uczniami szkoły w hołdzie „Ponuremu” złożyli kwiaty. Uroczystości towarzyszyła wystawa zdjęć ppor. Feliksa Konderko „Jerzy” z czasów II wojny światowej, prezentującej  „Ponurego” i jego żołnierzy oraz mieszkańców świętokrzyskich wsi, która zaprezentował Mariusz Baran –Barański.

Zwieńczeniem uroczystości była prezentacja artystyczna zespołu Miniaturka, działającego pod kierunkiem  Danuty Kłonicy w PSP w Mominie.    

Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów: Cieszy mnie, że udało się sfinalizować to zadanie, a nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku łączy w sobie współczesność i ducha historii, tradycji i lokalnej tożsamości należnych pamięci bohaterom ziemi świętokrzyskiej. Myślę, że to miejsce nie tylko integruje mieszkańców Janowic i okolicznych miejscowości, ale też jest powrotem do korzeni, dających mocny fundament naszej przyszłości.

Fotogaleria poniżej.

DSC_9397
DSC_9042
DSC_9368
DSC_9218
DSC_9163
DSC_9055
DSC_9404
DSC_9070
DSC_9096
DSC_9237
DSC_9314
DSC_9131
DSC_9069
DSC_9133
DSC_9412
1
DSC_9271
DSC_9347
previous arrow
next arrow
DSC_9397
DSC_9042
DSC_9368
DSC_9218
DSC_9163
DSC_9055
DSC_9404
DSC_9070
DSC_9096
DSC_9237
DSC_9314
DSC_9131
DSC_9069
DSC_9133
DSC_9412
1
DSC_9271
DSC_9347
previous arrow
next arrow
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *