Małe domy, wielkie możliwości: jak wybrać najlepszy projekt małego domu?

Wbrew powszechnej opinii, w przypadku domów jednorodzinnych „większy” nie zawsze oznacza „lepszy”. Nierzadko okazuje się, że większą rolę niż ogólna powierzchnia użytkowa budynku odgrywa układ poszczególnych pomieszczeń. To właśnie dlatego projekty małych domów cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. Czym zatem powinien się cechować projekt małego domu jednorodzinnego, by wszyscy domownicy czuli się w nim komfortowo?

Mały dom jednorodzinny – czym jest i jakie ma zalety?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest mały dom? Trudno tutaj o precyzyjną definicję, ponieważ dla każdego inwestora słowo „mały” może oznaczać coś innego w zależności od tego, jak duża jest jego rodzina, jakie ma potrzeby i jakimi finansami dysponuje.

Zadania zdefiniowania „małego domu” nie ułatwiają także biura architektoniczne – wiele z nich w tej kategorii umieszcza nawet projekty budynków o powierzchni użytkowej sięgającej 140 m2. Częściej przyjmuje się jednak, że projekt domu małego to projekt budynku o powierzchni użytkowej do 100 m2.

Jakie zalety w takim razie ma mały dom? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące aspekty:

  • jest lepszym wyborem niż mieszkanie – mały dom często postrzegany jest jako lepsza alternatywa dla mieszkania. Wybierając projekt domu jednorodzinnego, możemy liczyć na większą prywatność i spokój oraz, co istotne, własny ogród. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wiele domów jednorodzinnych można potencjalnie rozbudować (rozwiązaniem jest tu np. dom rozwojowy z poddaszem, które w przyszłości można zagospodarować jako przestrzeń użytkową);
  • jest tańszy w budowie niż duży dom – ze względu na mniejsze rozmiary, koszty budowy (oraz eksploatacji) są niższe;
  • można go umieścić na działce małej lub o niestandardowych wymiarach – co za tym idzie, mamy więcej możliwości podczas kupna działki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu małego?

Dobry projekt domu małego to taki, który mimo znacznych ograniczeń powierzchniowych daje domownikom poczucie komfortu oraz odpowiednią przestrzeń do życia. Dlatego jednym z ważniejszych aspektów w takich domach są otwarte przestrzenie i łączenie tych pomieszczeń, przy których jest to możliwe.

Dotyczy to oczywiście przede wszystkim kuchni, jadalni i salonu. Są to trzy pomieszczenia, które spokojnie można połączyć – zrezygnowanie ze ścian działowych powiększy dom nie tylko optycznie! Zwróćmy też uwagę na to, by jadalnia i salon były umiejscowione od strony zachodniej lub południowej.

W niektórych przypadkach dobrze jest też zrezygnować z pomieszczeń, które nie są konieczne – np. garderoba czy spiżarnia. Pamiętajmy też o odpowiednim podzieleniu stref w domu – na niewielkim metrażu bardzo ważne jest dołożenie wszelkich starań, by wszyscy mieli poczucie prywatności. Z tego powodu pokoje dziecięce, sypialnia i łazienka powinny znajdować się blisko siebie.

Więcej projektów małych domów? Odwiedź Domowe Klimaty

Osoby, które myślą o potencjalnej rozbudowie poddasza, powinny szczególnie wziąć pod uwagę projekty domów z dachem dwupołaciowym o sporym spadku. Więcej projektów małych domów z różnymi praktycznymi rozwiązaniami znajdziesz na stronie pracowni Domowe Klimaty: domoweklimaty.pl.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *