Pierwszy spacer po Gawrońcu w Ćmielowie (zdjęcia)

W miniony piątek odbył się pierwszy spacer po wzgórzu „Gawroniec” w Ćmielowie, który ze względu na swoje niezwykłe walory archeologiczne (stanowiska osadnicze sprzed ponad 5 tysięcy lat) został wpisany na Światową Listę UNESCO.

Organizatorami spaceru były stowarzyszenia: „W dobrą stronę”, „Ćmielowiacy”, „Miłośnicy Historii Ćmielowa” we współpracy z Lokalnymi Partnerstwami Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu „Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony”, Muzeum Historyczno -Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Polskimi Fabrykami Porcelany Ćmielów i Chodzież. O niezwykłości Gawrońca podczas spaceru opowiadał Łukasz Wójcik.

-W trakcie wycieczki wszyscy uczestnicy mieli okazję poznać historię tego niezwykłego miejsca i odbyć niezapomnianą podróż w czasie, do epok oddalonych od naszej o tysiące lat – informują organizatorzy spaceru. Przemierzając malownicze zakątki ćmielowskiego skrawka północnej krawędzi Wyżyny Sandomierskiej, podziwiając piękne widoki doliny rzeki Kamiennej można było usłyszeć o początkach rolnictwa, niezwykłej Kulturze Pucharów Lejkowatych czy też tajemniczych myśliwych sprzed ponad 12 tysięcy lat. Najważniejsze każdy mógł dowiedzieć się, co zadecydowało o tym, że Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) w Paryżu uznała „Gawroniec” za miejsce godne wpisania na najważniejszą listę światowego dziedzictwa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *