Kwesta na ratowanie cennych nagrobków w Opatowie

Po raz 12. kwestę na prace renowacyjne cennych nagrobków Cmentarza Parafialnego w Opatowie, organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej (TPZO). Wolontariusze będą zbierali datki do puszek w środę, 1 listopada. Akcji będzie towarzyszyła publikacja, podsumowująca efekty dotychczasowych zbiórek.

 W ubiegłym roku podczas dwudniowej kwesty zebrano 11 tys. 688 zł i 26 gr oraz 71 eurocentów – była to najwyższa kwota w historii zbiórek TPZO. Część tych pieniędzy uzupełniła koszty renowacji nagrobka odnowionego w 2022 r. Pozostałe środki umożliwiły podjęcie renowacji kolejnego – nagrobka zmarłego w 1855 r. Józefa Bartkiewicza i jego krewnych. Kamienny krzyż z cokołu pomnika, leżał przewrócony i cały nagrobek wymagał konserwacji.

Wolontariuszy kwesty – działaczy TPZO i sympatyków stowarzyszenia – zbierających datki do puszek, będzie można spotkać przy bramie cmentarza w Opatowie w środę 1 listopada, w godzinach 8-16. Osoby, które tego dnia zechcą wesprzeć akcję finansowo, będą mogły otrzymać opracowaną i wydaną przez TPZO broszurę, podsumowującą dotychczasowe zbiórki. Znalazły się w niej zdjęcia odnowionych nagrobków – w kilku przykładach zestawione z fotografiami sprzed renowacji – oraz notki biograficzne postaci, których pomniki nagrobne odnowiono. Publikacja zostanie udostępniona także na stronie internetowej: www.tpzo.org.pl.

Jeśli uda się zgromadzić więcej chętnych do kwestowania, zbiórka na cmentarzu będzie prowadzona także w niedzielę, 29 października.

TPZO organizuje kwesty na opatowskiej nekropolii od 2009 r. – do tej pory zbiórki odbyły się jedenaście razy. Darczyńcy, odwiedzający cmentarz w uroczystość Wszystkich Świętych wsparli akcję blisko 74 tys. zł. Dzięki tym funduszom oraz środkom finansowym m. in. samorządów, firm i instytucji, a także potomków pochowanych osób, udało się uratować przed zniszczeniem 14 cennych pomników i płyt nagrobnych, wykonanych głównie z piaskowca. To nagrobki zasłużonych dla Opatowa postaci oraz osób, o których niewiele wiadomo, ale pomniki na ich grobach wyróżniały się artystycznie, a były już bardzo zniszczone. Potrzeby w tym zakresie nadal są bardzo duże.

Najstarsze zachowane na cmentarzu parafialnym w Opatowie nagrobki pochodzą z początku XIX w. Wiele z nich wpisano do rejestru zabytków.

 Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej powstało w 1969 r. Organizacja, która skupia mieszkańców tego regionu i osoby z nim związane, zajmuje się przede wszystkim propagowaniem lokalnej historii, dbaniem o miejsca pamięci, dokumentowaniem dziejów Opatowa i jego okolic. Od 1986 r. wydaje pismo „Ziemia Opatowska”, z publikacjami dotyczącymi różnych aspektów lokalnej historii.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *