Wszyscy jesteśmy tu Polakami

Wzruszający i podniosły charakter miały obchody z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowane w Bodzechowie.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w bodzechowskim kościele celebrowaną przez proboszcz ks. Cezarego Zybałę. Po odprawionej mszy świętej zebrani w świątyni wysłuchali wyjątkowego programu artystycznego w wykonaniu uczniów klas 1 -5 Szkoły Podstawowej w Bodzechowie pod kierunkiem wicedyrektor Krystyny Żurek oraz Renaty Molendy, Anny Wieczorek, Moniki Kality, Wioletty Wiśniewskiej, Dagmary Nowak, Magdaleny Kaczmarskiej i Krzysztofa Fulary. Treść oraz dobrane pieśni wzruszyły wiele osób, w oczach których pojawiły się łzy.

Po wspaniałym występie dzieci, odbył się przemarsz z pokaźnych rozmiarach flagą pod obelisk upamiętniający Miejsce Walk Powstańczych w 1863 r., gdzie został odśpiewany wspólnie hymn Polski i odczytany wiersz przez emerytowaną nauczycielkę Irenę Kwiatkowską. Wieńce oraz znicze pod obeliskiem złożyli: wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn wraz z wiceprzewodniczącą powiatu ostrowieckiego, sekretarz gminy Bodzechów Małgorzatą Sobieraj, przewodniczącym Rady Gminy Bodzechów Wiesławem Ciskiem, radną Rady Gminy Marią Łebek, a także przedstawiciele powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej na czele z wiceprzewodniczącą Jolantą Madioury, Koło Gospodyń Wiejskich z Bodzechowa, rada parafialna, Szkoła Podstawowa w Bodzechowie, harcerze oraz radny powiatu ostrowieckiego Piotr Maj.

Po złożeniu wiązanek i zniczy, głos zabrał wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn, który w swoim wystąpieniu nawiązał do wydarzeń sprzed 105 lat, kiedy to Polska była mocno podzielona. Zaapelował o jedność wśród mieszkańców i wzajemny szacunek oraz podziękował wszystkim obecnym na uroczystości, szczególnie dzieciom i młodzieży, a także strażakom OSP Bodzechów na czele z prezesem Wiesławem Ciskiem za odnowienie obelisku upamiętniającego wydarzenia z 1863 roku.

-Potrzeba nam mądrości, jedności, wspólnoty i zaufania, po to, aby budować przyszłą rzeczywistość – zwrócił się do zebranych wójt gminy Bodzechów, Jerzy Murzyn. O to, apeluję do nas wszystkich z tego miejsca, przede wszystkim ku pamięci tych, którzy oddali życie w imię wolności kraju.

Obchody zakończył koncert plenerowy w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich „Słoneczny Krąg” z Bodzechowie przy akompaniamencie zespołu pod przewodnictwem Krzysztofa Żaka.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *