Tomasz Grzyb i jego nostalgiczna fotografia

Galeria Fotografii MCK zaprasza w najbliższy piątek 17 listopada br. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy Tomasza Grzyba „Światło w przestrzeni cienia”. Wstęp wolny.

Tomasz Grzyb- rocznik 1971. Radomianin z urodzenia i zamieszkania. Od 2012 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Zdobywca wielu nagród i wyróżnień m.in.: IPA International Photography Awards (USA), MIFA Moscow International Foto Awards (Rosja), PX3 Prix de la Photographie Paris (Francja), Monochrome Photography Awards (Anglia), Black & White Spider Awards (USA), Internationa Color Awards (USA) oraz Turcji, Indiach, Egipcie, Omanie, Serbii, Macedonii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Danii i w Polsce. Autor kilku wystaw indywidualnych pokazywanych w wielu miejscach w Polsce. Świadomie i podświadomie poszukuje w świecie ukrytego porządku, geometrii i harmonii, niezależnie czy to fotografia krajobrazowa, architektura czy reportaż. W swojej twórczości stara się nie pokazywać świata takiego jaki jest , ale taki – jakim chciałby go widzieć. Stosuje różne techniki, aby uzyskać oczekiwany przez niego rezultat, np.: fotografię czarnobiałą, fotografię otworkową i rejestrację promieni podczerwonych i ultrafioletu, analogowy średni i duży format. W swoje pracy twórczej kieruje się złotą myślą Roberta Bressona „Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt inny by nie zobaczył”.

– Tomasz Grzyb to doskonały obserwator i mistrz budowania nastroju- uważa fotografka Kinga Hendzel. Uważnie rozgląda się, a jednocześnie instynktownie podąża za swoimi zmysłami, zapraszając widza do świata wyobraźni. Umiejętnie poszukuje i wykorzystuje światło, które w jego fotografiach staje się dla odbiorcy laserowym wskaźnikiem celu. Podświetla nim najczęściej formy geometryczne, na których chce skupić naszą uwagę. Doskonale porusza się pomiędzy światłem a cieniem, budując nastrój i wydobywając piękno zatrzymywanego w kadrze geometrycznego fragmentu krajobrazu, który w finale staje się dziełem sztuki. Otula nasze zmysły na długo pozostając w pamięci. Poczucie nostalgii, które zaczyna w nas kiełkować jest twórczym elementem procesu, zapoczątkowanego przez autora w momencie naciśnięcia spustu migawki. Tomasz Grzyb to doświadczony i wrażliwy fotograf, który z pełną świadomością przy pomocy światła i cienia tworzy magiczną atmosferę, nadając fotografowanemu miejscu wielowymiarowe znaczenie. Autor świadomie zrezygnował z koloru w fotografii, budując nastrój czernią i bielą. Ten zabieg pozwala skupić się na strukturze, geometrycznej formie, harmonii oraz grze światła i cienia. Podkreśla nostalgiczny wymiar tych niezwykłych fotografii, nadając im wyjątkowy charakter.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *