Umowa muzeum z Polskimi Fabrykami Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” (zdjęcia)

We wnętrzach Pałacu Wielkopolskich w Częstocicach, dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, Andrzej Przychodni, podpisał z przedstawicielami zarządu Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. dyrektorami techniczno – inwestycyjnymi – Sebastianem Kozłowskim i Piotrem Suswałem, porozumienie związane z krzewieniem dziedzictwa kulturowego ćmielowskiej porcelany.

-Podpisaliśmy z muzeum porozumienie, by skoordynować i wzmocnić działania prowadzące do tego, aby historia zakładów porcelanowych była ujednolicona, zbierana-mówi S. Kozłowski. Zależy nam, żeby historię zakładów uchronić od zapomnienia i aby wszystko co było przez fabryki przez lata produkowane, ich dziedzictwo kulturowe mogło się znaleźć w zbiorach muzeum i być prezentowane dla szerszego grona.

-Porozumienie tak naprawdę pieczętuje rozpoczętą wcześniejszą współpracę  z zakładami Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. – mówi dyrektor muzeum A. Przychodni. Jest nam ta działalność współczesna szczególnie bliska, ze względów na tradycje, które są ważne dla dyrekcji zakładów. Okazało się, że mamy bardzo wiele wspólnych działań, które możemy razem przedsięwzięć, związanych z archiwizacją dorobku zakładów ćmielowskich, jak również z upowszechnieniem wiedzy na temat nie tylko poszczególnych fasonów i stylistyki wyrobów, ale także tradycji pracy ludzkiej, związanej z tym co od XVIII wieku  towarzyszy istniejącej i prężnie działającej fabryce.

W związku z podpisanym porozumieniem muzeum zostało obdarowane szczególną serią unikatowych filiżanek. Każdy z tych wyrobów posiada certyfikat i jest opatrzony specjalnym numerem.

Jak podkreśla A. Przychodni Noc Muzeum, która odbędzie się 18 maja br. będzie szczególną okazją do tego, aby zaprosić wszystkich miłośników porcelany, jak również muzeum, na oficjalne otwarcie wystawy.

-Wystawy głównej związanej z trzonem zbiorów rzemiosła artystycznego, zawierających porcelanę ćmielowską, ale także wszystkich wyrobów, które były związane z początkami manufaktury ćmielowskiej i rozwojem tego stylu, który po dzień dzisiejszy podziwimy- zaznacza A. Przychodni.

Kolejna ważna wystawa będzie miała miejsca w drugiej połowie roku. Ekspozycja będzie dedykowana pracownikom zakładów.        

-Porcelana to głównie praca ręczna, to taki typ produkcji, w której umiejętności ludzkie są bardzo ważne – akcentuje S. Kozłowski. Pracownicy bardzo często zaczynają u nas swoją karierę i kończą. Tak naprawdę to jest ich pierwszy i jedyny zakład w ich życiu, więc dla nas są oni również bardzo ważni. Wiadomo, każdy z nich ma większy lub mniejszy wpływ na rozwój funkcjonowania tego zakładu i wpływ na to co się dzieje z historią tego zakładu oraz wyrobami.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *