Podróż w czasie w Pałacu Wielopolskich. Warsztaty średniowiecznych hutników i kowali

Podczas kolejnej „Soboty w muzeum” czeka na uczestników mocne uderzenie, czyli warsztaty do wystawy „Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne”. 6 kwietnia będzi emożna spotkać się w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, by odbyć razem w podróż w czasie i przyjrzeć się warsztatom średniowiecznych hutników i kowali. Sprawdzić, jak zaprzęgali do pracy wszystkie cztery żywioły, by pieczołowicie tworzyć narzędzia i broń. Muzealni edukatorzy przygotowali wiele ciekawych zadań, form kreatywnej rywalizacji i łamigłówek, które utrwalą zdobyte podczas zajęć informacje – jak zawsze zostaną dostosowane do wieku uczestników.

Zajęcia odbędą się 6 kwietnia (sobota) o godz. 11:00 w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach (ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski). Koszt: 15 zł/osoba. Zapisy potrwają do piątku 5 marca pod nr telefonu 41 265 36 51, kom. 669 970 489 lub mailowo: sekretariat@muzeumostrowiec.pl.
Uwaga! Zajęcia znajdą się w naszej ofercie również jako propozycja dla grup szkolnych oraz innych, zorganizowanych grup chętnych do wzięcia udziału w warsztatach. Pamiętajcie – obowiązują zapisy! Zapraszamy od wtorku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00. Czas trwania: 90 minut

Szczegółowe informacje pod nr telefonu 41 265 36 51, kom. 669 970 489 lub mailowo: sekretariat@muzeumostrowiec.pl.


 Wystawa „Black Metal” poświęcona jest kowalstwu we wczesnośredniowiecznej Europie, znanemu w różnych językach europejskich jako „czarna metalurgia”. Ekspozycja prezentuje zagadnienia związane z technologią żelaza i jego stopów, to znaczy ze stosowanymi we wczesnym średniowieczu materiałami oraz technikami wytwórczymi. Zwiedzający mogą zapoznać się z rekonstrukcjami warsztatów hutniczego i kowalskiego wyposażonymi w charakterystyczne piece, paleniska, narzędzia, rudy żelaza, paliwo oraz półwytwory. Zaprezentowane są również ówczesne techniki kowalskie, w tym eksponaty ilustrujące sposoby kucia i wykańczania wybranych przedmiotów metalowych. Szczególnie atrakcyjne są rekonstrukcje i repliki żelaznych elementów broni zaczepnej, takiej jak: miecze, groty włóczni, żeleźca toporów czy głownie noży. Wszystkie te okazy zostały wykonane przy użyciu historycznych materiałów oraz technik, po dokładnej analizie zabytków archeologicznych, które odwzorowują. Twórcą tych niezwykłych eksponatów jest dr Maciej Tomaszczyk, kowal z zamiłowania i jeden z kuratorów wystawy.

termin ekspozycji: 10 marca – 9 czerwca 2024

Współorganizatorzy: Officina Ferraria i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *