Zamknij

20 lat Świętokrzyskiegow Unii Europejskiej - co nam się udało?

08:18, 07.05.2024 Redakcja Gazety Ostrowieckiej Aktualizacja: 09:15, 10.05.2024
Skomentuj

1 maja minęło 20 lat, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo w tym czasie zmieniło się nasze województwo.

Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

Ze wsparciem funduszy unijnych udało nam się stworzyć prawdziwy raj dla przyrodników. Inwestycja powstała na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego w bezpośrednim sąsiedztwie "Śródlądowej delty rzeki Nidy" oraz Świętokrzyskiej Kolejki Wąskotorowej Ciuchcia Ponidzie. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach powstał, by chronić wszystkie miejscowe zasoby przyrodnicze, prowadzić działalność edukacyjną i naukową. Odbywają się tu warsztaty ekologiczne, szkolenia, zajęcia terenowe, obozy naukowe i zielone szkoły. Jedną z głównych atrakcji Ośrodka jest NIDARIUM - ogromne akwarium o pojemności 25 tys. litrów, ukazujące życie w Nidzie. Znajduje się tam również minigospodarstwo ekologiczne i taras widokowy.

Busko-Zdrój to znane uzdrowisko. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych pojawił się kolejny powód, żeby je odwiedzić. Jest to imponująca tężnia solankowa - jedna z największych i najnowocześniejszych w Polsce i w Europie. Zachwyca swoja konstrukcją oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie. Jej zewnętrzny krąg ma ponad 70 metrów średnicy, a ściany 10 metrów wysokości. W środku można odpocząć na dziedzińcu z fontanną mgielną i przespacerować się przypominającymi labirynt przejściami, które oddzielają od siebie dwa wypełnione tarniną pierścienie. Z tarasu widokowego na koronie tężni możemy podziwiać panoramę Buska Zdroju.

Park Legend położony u podnóży Łysej Góry- każdego przeniesie w dawny świat magii i czarów. W budynku o powierzchni 2000 metrów kwadratowych utworzyliśmy ścieżkę edukacyjną o najbardziej znanych legendach z regionu świętokrzyskiego. To placówka multimedialna. Turystę prowadzi wirtualny przewodnik - Pielgrzym Świętokrzyski. Nie zabraknie również Wielkiej Czarownicy. Ale nie będziemy zdradzać szczegółów, żeby nie popsuć zabawy zwiedzającym. Nadmieńmy tylko, że ścieżka jest naszpikowana technologiami. Wykorzystuje m.in. holograficzną projekcję obrazu czy audiowizualne pokazy, które w połączeniu z tradycyjną scenografią tworzą piorunujący, wiarygodny efekt. Elewacja budynku została obłożona drewnem, aby jak najlepiej wtapiać się w lokalny krajobraz pobliskiej otuliny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Geometria dachu nawiązuje do zabytkowych wiejskich chałup oraz stodół i jedynie gdzieniegdzie jest uzupełniona modernistycznymi przeszkleniami i stalą, współczesnymi detalami architektonicznymi.

Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

W samym województwie świętokrzyskim w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy 15 tysięcy projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie: mapadotacji.gov.pl/projekty.

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

***

Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele - sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl . Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!

Park Legend u podnóża Babiej Góry Multimedialna ścieżka edukacyjna - Park Legend Tężnia w Busku-Zdroju Tężnia w Busku-Zdroju - spacerowicze na tarasie widokowym Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach Stacyjki kolejki wąskotorowej obok Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

(Redakcja Gazety Ostrowieckiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%