Śmierć bliskiej osoby wiąże się z różnymi emocjami, które każdy musi przepracować na swój sposób i w swoim tempie. W procesie tym ważne może być godne pożegnanie osoby zmarłej, jak również wsparcie najbliższych osób. Zobacz, jak możesz to zrobić.
?php>O czym pamiętać, gdy możesz osobiście pożegnać zmarłego??php>
Udział w pogrzebie ma ogromne znaczenie, bo z jednej strony masz możliwość pożegnania się, a z drugiej Twoja obecność, może stanowić wsparcie i podniesienie na duchu, dla najbliższej rodziny zmarłego. Pamiętaj jednak, że ważny w tym przypadku będzie m.in. strój, który wybierzesz. Im bliższy był Ci zmarły, tym ciemniejsze ubrania powinieneś wybierać.
?php>Niekoniecznie musisz być ubrany cały na czarno, zwłaszcza jeśli nie masz takich elementów w swojej garderobie, ale wybierz wówczas rzeczy w kolorze granatowym, szarym, ciemnozielonym czy ciemnobrązowym. Jeśli nie łączyła Was bliska znajomość, możesz nie ubierać się na czarno, ale nadal lepiej wybierać ciemniejsze zestawy niż jasne.
?php>Zrezygnuj również z dużej ilości biżuterii czy wyrazistej fryzury, która mogłaby nadmiernie przyciągać uwagę. W dobrym tonie będzie również dopilnowanie, aby telefon był wyciszony i nie zakłócił uroczystości wesołą melodią.
?php>W jaki sposób wyrazić swój żal??php>
Biorąc osobiście udział w pogrzebie, poświęć chwilę na modlitwę, a jeśli jesteś osobą niewierzącą, możesz swój szacunek okazać poprzez chwilę milczenia. Jeśli rodzina prosi o nieprzynoszenie kwiatów, a zamiast tego proponuje wrzucenie datku na jakiś cel, uszanuj jej wolę i dostosuj się do niej. W dobrym tonie będzie również poświęcenie chwili najbliższym zmarłego, poprzez krótką rozmowę, w której wyrazisz swój żal i współczucie.
?php>Nie możesz osobiście wziąć udziału w pogrzebie, a chciałbyś wyrazić swoje współczucie? Możesz odczekać kilka dni, aż te największe emocje opadną i zadzwonić, przekazując swoje kondolencje. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby prowadzić taką rozmowę, w końcu nie łatwo jest znaleźć odpowiednie słowa w takim momencie, możesz skorzystać z kartki z kondolencjami. Wśród licznych propozycji znajdziesz takie, które posiadają gotowe teksty, jak i do samodzielnego wypisania, a ich stonowana grafika jest odpowiednio dopasowana do sytuacji.
?php>Odpowiedni czas?php>
Ważne jest również to, abyś wybrał odpowiedni moment na złożenie kondolencji. Warto odczekać kilka dni po pogrzebie, kiedy opadnie największy szok i stres. Dobrze jednak jest złożyć je w krótkim czasie, aby później nie przyczyniać się do otwierania ran i powrotu smutku. Możesz także w czasie składania wyrazów współczucia, zaproponować swoją pomoc poprzez zrobienie zakupów, opiekę nad dziećmi, zajęcie się innymi potrzebnymi sprawami, czy zwyczajne posiedzenie i trzymanie za rękę.
?php>Dla rodziny ważny będzie sam fakt pojawienia się na pogrzebie, a poprzez odpowiedni strój i postawę, będziesz mógł wyrazić swój szacunek dla zmarłego. Jeśli jednak nie możesz pojawić się osobiście, w dobrym tonie będzie zadzwonienie lub wysłanie specjalnej pocztówki. Upewnij się jednak, czy rodzina w nekrologu albo podczas pogrzebu, nie poprosiła o nieskładanie kondolencji - wówczas również uszanuj jej wolę.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz