Zamknij

Rozmowy o obwodnicy: Prezydent Miasta: „Przedstawimy oficjalnie nową koncepcję”

19:03, 06.10.2024 Aktualizacja: 19:11, 06.10.2024
Skomentuj

W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, pod przewodnictwem wojewody Józefa Bryka, odbyło się kolejne spotkanie w sprawie przebiegu obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. W dyskusji pojawiła się oficjalnie alternatywna koncepcja innego wariantu inwestycji.

W spotkaniu uczestniczyli posłowie Rafał Kasprzyk, Artur Gierada i Lucjan Pietrzczyk, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Artur Łakomiec, wójt Gminy Bodzechów Jerzy Murzyn, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Jolanta Madioury, radna powiatu ostrowieckiego, Magdalena Leśniak, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, urzędu wojewódzkiego oraz mieszkańcy.

Planowana inwestycja zakłada budowę 13-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 9 od miejscowości Rudka do Jacentowa. Budowa drogi wzbudza wiele kontrowersji wśród mieszkańców, m.in. ze względu na zmianę pierwotnego parametru obwodnicy z dwujezdniowej na jednojezdniową.

Na spotkaniu prezydent Artur Łakomiec zaproponował, by stworzyć alternatywny przebieg drogi. Projekt zostanie skierowany do konsultacji do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Rozmawialiśmy o różnych rozwiązaniach, jak tę inwestycję powstrzymać, ponieważ wszyscy jesteśmy zgodni, aby ta obwodnica w wersji obecnej nie powstała -mówi wojewoda świętokrzyski Józef Bryk. GDDKiA wszczęła postępowanie i uzupełniła wniosek, który jest kompletny do wydania decyzji czyli ZRID. My przekażemy ów wniosek do RDOŚ do dalszego procedowania. W tym terminie dajemy czas na zastanowienie się czy tę inwestycje da się przenieść czyli cały budżet na podobną inwestycję, ale w innym miejscu. Ta obecnie planowana nie służy ani społeczeństwu, ani miastu, ani transportowi. Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego niebawem przedstawi projekt nowego przebiegu inwestycji do GDDKiA, która oceni go wstępnie. Jesteśmy pełni nadziei, że zostanie oceniony dobrze, ponieważ ten obecnie procedowany koszt obwodnicy to około 1 miliarda złotych, a ten drugi ostrowieckiego samorządu to 400 milionów złotych.   

- Na spotkaniu uzgodniliśmy zadania, które wykonają samorządy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz posłowie- mówi wójt Bodzechowa, Jerzy Murzyn. Chodzi o dokładne przeanalizowanie i zainteresowanie Ministerstwa alternatywnym przebiegiem obwodnicy. Jesteśmy zgodni co do tego, że Ostrowiec, jako stolica powiatu musi być włączony do systemu drogowego państwa. Pozytywne było to, że w międzyczasie w Warszawie pani minister Marzena Okła- Drewnowicz prowadziła już rozmowy z Ministrem Infrastruktury. Do końca października ma odbyć się spotkanie w temacie nowego biegu obwodnicy. Problem polega na tym, że podjęto wcześniej pewne decyzje, za które trzeba już zapłacić 8,5 mln złotych za projekt i 2 mln złotych za decyzję środowiskową. Jeżeli ta obwodnica nie będzie realizowana, to ten projekt i decyzję będzie trzeba odłożyć na półkę.

- Przedstawimy oficjalnie nową koncepcję przebiegu obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Zaproponujemy rozwiązanie drogowe, które w pierwszym etapie będzie prowadzić dwoma jezdniami do Opatowa od Alei 25- lecia Wolności – zapowiada prezydent Artur Łakomiec. Do tej pory zawsze była poruszana kwestia obecnie procedowanego scenariusza, bo niejako żaden inny nie był oficjalnie zgłoszony. My chcemy to uczynić.

Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano w ciągu kilku najbliższych tygodni.

 

Angelina Kosiek, Rzecznik Prasowy Wojewody

- Wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego na odcinku DK9 Rudka - Jacentów, obejmuje m.in. projekt podziału nieruchomości oraz wskazanie nieruchomości, które są planowane do przejęcia z mocy prawa przez Skarb Państwa, projekt zagospodarowania terenu wraz ze wskazaniem rozbiórki obiektów budowlanych nieprzewidzianych do dalszego użytkowania. Uzupełnienie wniosku przez GDDKiA oznacza, że Wojewoda jest zobowiązany wniosek wraz z załączonymi do niego dokumentami rozpatrzyć i poinformować strony postępowania (właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości objętych inwestycją drogową) o prowadzonym postępowaniu administracyjnym.  W ramach postępowania, jeszcze przed wydaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wniosek GDDKiA zostanie przekazany do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach, w celu przeprowadzenia ponownej oceny inwestycji drogowej na środowisko i uzgodnienia, w drodze postanowienia, warunków realizacji przedsięwzięcia. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla drogi krajowej wydawana jest na wniosek zarządcy drogi (tj. GDDKiA, oddział w Kielcach), który jest właściwy do zmiany, korekty bądź wycofania wniosku.

 

Małgorzata Pawelec- Buras, rzecznik prasowy GDDKiA oddział Kielce

Wniosek rozpatruje Wojewoda Świętokrzyski tym samym określając przebieg procedury. Wniosek o wydanie decyzji ZRID został uzupełniony w terminie. GDDKiA zwróciła się do Wojewody skierowanie wniosku do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w celu dokonania ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Ponowna ocena RDOŚ przeprowadzana jest w trakcie procedowania wniosku o ZRID.

Zgodnie z przepisami projekt inwestycji został opracowany dla wybranego w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przebiegu drogi. GDDKiA realizuje zadania rządowe w oparciu o zatwierdzone przez ministra właściwego ds. transportu programy inwestycyjne, zgodnie z decyzjami administracyjnymi i przepisami dotyczącymi przegotowania i realizacji inwestycji. W 2022 roku Minister Infrastruktury zatwierdził program inwestycji dla odcinka Rudka – Jacentów z uwzględnieniem finansowania kolejnego etapu zadania czyli wykonania dokumentacji projektowej i wypłaty odszkodowań za nieruchomości pod drogę po uzyskaniu decyzji ZRID. Tym samym GDDKiA została zobowiązana do ogłoszenia przetargu na wykonanie dokumentacji i uzyskanie decyzji ZRID. Wyłoniony w przetargu wykonawca, zgodnie z podpisaną umową i harmonogramem opracował projekt budowlany i złożył wniosek o wydanie decyzji ZRID w marcu br. Procedowanie wniosku pozostaje w toku.

Ponieważ przebieg drogi został już wskazany w wydanej przez RDOŚ, ostatecznej i pozostającej w obrocie prawnym decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z przepisami, projekt mógł zostać opracowany wyłącznie w oparciu o tę decyzję administracyjną. Informowaliśmy uczestników spotkania w Urzędzie Wojewódzkim, że nie wydanie decyzji ZRID dla tego przebiegu oznaczałoby konieczność uzyskania nowej decyzji środowiskowej, tym samym cofnięcie się do początku prac przygotowawczych czyli o ok. dziesięć lat.

(Paweł Słowiński, Joanna Boleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

zatroskanyzatroskany

2 1

*%#)!& GDDKiA oddział Kielce nie widzi, że w decyzji środowiskowej sprzed ponad 10 lat było jak wół: obwodnica dwujezdniowa. I takie są mapy, więc oszustwo pisowskiego ministra i nadal pisowskiej GDDKiA widać, jak na dłoni
W sądzie takie cienkie urzędasy by przegrali. 21:30, 06.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FikFik

0 0

Jak zwykle wychodzi brak odpowiedzialności urzędników za błędne decyzje. Tu akurat po pierwsze za wydawanie zgód na budowę domów w ciągu pierwotnie planowanej obwodnicy. Po drugie przez pomysły zmiany lokalizacji tej drogi z naszych podatków pieniądze pójdą w błoto, bo od nowa będzie trzeba płacić za projekty, co za tym idzie strata czasu. A czas to też pieniądz. 04:17, 09.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%