Od kilkunastu tygodni Hotel "Accademia" w Ostrowcu Świętokrzyskim świeci pustkami. Został dosłownie zamknięty na trzy spusty! W tym czasie wielokrotnie kontaktowaliśmy się z właścicielami. Jesteśmy bowiem żywo zainteresowani przyszłością budynku, który ma olbrzymią historię i jest nierozerwalnym elementem krajobrazu miasta. Właściciele wolą jednak milczeć. Tymczasem w naszym mieście, jak mówił nam prezes KSZO Mariusz Rokita, nie da się zorganizować kilkudniowej, ogólnopolskiej imprezy sportowej. Ubyło bowiem 250 miejsc hotelowych i goszczący sportowcy z całej Polski musieliby szukać zakwaterowania w okolicznych miejscowościach.
?php>Niepokojące sygnały otrzymywaliśmy od końca minionego roku. Osoby, które organizowały sobie tam spotkania świąteczne skarżyły się, że wewnątrz jest zimno, a źródłem ciepła są jedynie włączone "farelki". Hotel przestał też przyjmować gości. Tłumaczono nam, że to przejściowe trudności, które z początkiem roku powinny ustąpić, choć oficjalnie nikt nic nie chciał powiedzieć. Tymczasem z początkiem roku zaczęły zgłaszać się do nas osoby, które miały zarezerwowane na ten rok np. terminy na przyjęcia komunijne, do których dzwoniono z informacjami, że zostają one odwołane.
?php>Główne drzwi Hotelu "Accademia" są zamknięte i to chyba dość długo, o czym świadczy spora ilość awiz z nieodebranych przesyłek pocztowych. Kolejne zapytanie naszej redakcji co do przyszłości obiektu nadal pozostają bez odpowiedzi.
?php>Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2013 roku dotychczasowy Hotel "Gromada" funkcjonuje pod nową nazwą "Accademia". Wówczas trafił on do prywatnych właścicieli w ramach przekształceń w Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystyczna "Gromada".
?php>- "Gromada" podjęła szereg działań restrukturyzacyjnych, związanych z przystosowaniem działalności do aktualnych wymagań na rynku hotelarskim i turystycznym- mówił w 2013 roku na naszych łamach Jan Błoński, ówczesny prezes Ost Gromada. W odniesieniu do bazy materialnej działania te sprowadzają się m.in. do rezygnacji z części obiektów. Dotyczy to głównie lokalizacji, gdzie aktualne i prognozowane nasilenie ruchu turystycznego, w tym również turystyki biznesowej, nie wskazuje na możliwość osiągnięcia oczekiwanego wyniku ekonomicznego w dającej się przewidzieć rzeczywistości. W odniesieniu do Ostrowca dodać należy, że baza hotelowa ma już swoje lata i wymaga rewitalizacji, a to z kolei wymaga znaczących nakładów.
?php>O budowie w Ostrowcu Świętokrzyskim hotelu z prawdziwego zdarzenia zaczęto praktycznie mówić już kilkanaście lat po wojnie. Zakładano budowę hotelu na 200 miejsc noclegowych wraz z restauracją i kawiarnią z ponad 100 miejsc w obu salach. Oczywiście, wszystko w kategorii tzw. I. Pod koniec lat 60. budowa miała kosztować jednak aż 12 mln zł i pozostała w sferze projektowej i przysłowiowych marzeń. W 1977 roku matka - Huta im. M. Nowotki podjęła jednak decyzję o budowie hotelu. To był wyjątkowy moment w dziejach naszego miasta. Po wybudowaniu nowoczesnego zakładu metalurgicznego w tzw. nowym zakładzie huty, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia o Ostrowcu Świętokrzyskim mówiono, że jest miastem o niezwykle dynamicznym rozwoju. Nic dziwnego, w hucie pracowało wtedy około 16 tysięcy ostrowczan, a nowe bloki mieszkalne na osiedlach rosły, jak grzyby po deszczu. Za czasów Gierka planowano nawet, by w hucie pracowało co najmniej 20 tysięcy osób. Pozwoliłoby to zmienić jej status na kombinat budowlany, jak to miało miejsce w przypadku huty Katowice, i tym samym zapewnienie przedsiębiorstwu stałych, rządowych, strategicznych środków na rozwój. Kiedy rozpoczynano budowę nowego zakładu miasto liczyło 47500 mieszkańców. W ciągu ćwierćwiecza liczba mieszkańców wzrosła blisko o 80 procent. W 1978 roku ostrowczan było już 60400, w 1988 roku 76341, a w 1991 roku osiągnęli rekordową liczbę 79580.
?php>W tym też czasie zaczęły się pojawiać coraz to śmielsze pomysły na nowoczesne urządzanie miasta. Jedne z nich są dzisiaj wdzięczną narracją publicystyczną, jak budowa trasy N-S z estakadą łączącej wiadukt z dzisiejszą ulicą Radwana, czy tez budową tunelu łączącego ulice Okólną ze Starokunowską i dalej prowadzącą do Sienkiewicza, nad kilka z nich wypaliło i są realną częścią miasta do dziś. Mamy tu chociażby na myśli wybudowanie ośrodka wypoczynkowego "Rawszczyzna", czy też wielokondygnacyjnego nowoczesnego, a jakże w centrum miasta przy alei 3 Maja hotelu, później nazwanego "Łysicą". W Ostrowcu mówiło się wówczas, że hotel jest tak wysoki dlatego, by z perspektywy wiaduktu zasłaniał wieżę kościoła św. Michała Archanioła, która ściśle i nierozerwalnie wiąże się z naszym miastem.
?php>Huta rozpoczęła budowę, która po trzech latach z powodu braku środków utknęła. Ostrowczanie zamiast kolejnej socrealistycznej budowli oglądali budowlany kikut, aż w 1983 roku zarząd OST "Gromada" postanowili odkupić rozpoczętą budowę. Generalnym wykonawcą został Ostrowiecki Kombinat Budowlany w Ostrowcu, a Rejonowa Dyrekcja Rozbudowy Miast i Osiedli Miejskich pełniła obowiązki inwestora zastępczego. Już rok później, w 1984 roku, prace budowlane rozpoczęły się i trwały pięć lat. W 1986 r., w publicznym konkursie, o którym szeroko pisała nasza gazeta "Walczymy o stal", wybrano nazwę hotelu. Miała kojarzyć się z regionem świętokrzyskim, dlatego obiekt nazwano "Łysicą", który podobnie jak góra dominował nad miastem.
?php>Po 12 latach ukończono budowę. Uroczystego otwarcia hotelu dokonano 30 marca 1989 roku. Było sporo gości ze stolicy, gdyż "Łysica" była dziewiątym w Polsce hotelem należącym do sieci Ogólnopolskiej Spółdzielni Turystycznej "Gromada". Dwa dni później w hotelu mieszkali już pierwsi goście. Dyrektor Henryk Włodarczyk zapewniał, że hotel powinien być czterogwiazdkowy, ale ostatecznie był trzygwiazdkowy. Dla ostrowczan i tak kojarzył się z luksusem. Funkcjonował w nim bowiem choćby sklep "Baltony", w którym za zielone i bony można było kupić konsolę Atari i komputer commodore 64, kolejne obiekty westchnień i marzeń młodych ostrowczan. W hotelu chętnie zatrzymywali się - podczas wycieczek do Oświęcimia i na Majdanek - Żydzi. Kamienna okazywała się pomocna w przygotowaniu koszernych naczyń na czas szabasu.
?php>Hotel "Łysica", wybudowany przez Kombinat Budowlany w Ostrowcu Świętokrzyskim, uznany został w czerwcu 1990 roku "Najlepszą Budową Roku 1989" w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Minister gospodarki przestrzennej i budownictwa Aleksander Paszyński wręczył z tego tytułu w Warszawie nagrodę zespołowi w składzie: Andrzej Zajączkowski, Henryk Gawlik, Jan Łukaszewicz, Dominik Grad, Henryk Włodarczyk, Kazimierz Madej, Edward Jankowski, Edward Markiewicz, Ryszard Piotrowicz, Leszek Nowakowski. Budowa trzygwiazdkowego hotelu była prowadzona na zlecenie OST "Gromada" nakładem 2,5 mld zł. W chwili otrzymania wyróżnień spora załoga ostrowieckiego Kombinatu Budowlanego pracowała przy modernizacji i rozbudowie zabytkowego kompleksu uzdrowiskowego Mariańskie Łaźnie w byłej Czechosłowacji, co świadczy o wielkim profesjonalizmie ostrowieckiej firmy i jej pracowników, która podpisała również kontrakt z firmą Philips Holtzman na budowę nowotelu w centrum Hamburga.
?php>Jesteśmy niezwykle ciekawi jak potoczą się losy byłej "Łysicy"? Na naszych oczach rozgrywa się bowiem swoisty teatralny sabat z podupadającymi z roku na rok funkcjami kurczącego się miasta.
?php>fot. Stanisław Dulny i Tomasz Barski
Michał08:30, 20.03.2024
Bardzo fajny artykuł, dziękuje. 08:30, 20.03.2024
konkret10:31, 20.03.2024
Sensowna , z punktu widzenia potrzeb mieszkańców miasta i powiatu , zmiana przeznaczenia tego obiektu jest bardzo na czasie póki obiekt jest w niezłym stanie technicznym - adaptacja na małe mieszkania komunalne , na wynajem pod gabinety lekarsko-zabiegowe , biura prawnicze czy innej działalności dla potrzeb mieszkańców - to w jednej części gmachu a w drugiej pokoje hotelowe o podwyższonym standardzie. To tylko wstępny pomysł którego rozmowy z właścicielem obiektu i realizacja powinny być w gestii UM i Powiatu. Jeśli się nie rozważa i nie rozmawia to faktycznie "nie da się tu nic zrobić"
A co na ten temat kandydaci do wyborów samorządowych ? Jakie macie pomysły i co zrobicie w tym temacie gdy wygracie wybory ? 10:31, 20.03.2024
Gal Anonim13:11, 20.03.2024
Pokoje hotelowe o podwyższonym stamdarcie??? Czy ty wiesz o czym piszesz?? Spałeś tam? Mieszkam zagranica, raz do roku w Ostrowcu, wynajmowałem tam pokój, bo mam blisko do siostry na Kilińskiego. I tylko z tego powodu. Teraz wolę się przez park przespacerować z Reda lub z Kilińskiego na przeciw Łączności, (zapomniałem nazwy). Tam wszystko w boazerii jak we Lwowie kiedy byłem w 2000 roku. Tam jeszcze PRLem pachnie. Tv 10 cali pudełka firmy VELKA. Ja tam widzę to połączyć i zrobić komisariat policji i tyle. 13:11, 20.03.2024
Iii14:00, 20.03.2024
Panie Rokita kogo pan chciał zaprosić na ta imprezę sportowa organizowana w naszym mieście? Jakiego sportowca chciał pan zakwaterować w hotelu gdzie nic się nie zmieniło od jego powstania?
Ciekawy jestem, był pan wewnątrz?
Tam można zrobić muzeum PRL-u a nie kwaterować młodych sportowców i robić słaba wizytówkę miasta.
Macie mózgi ? 14:00, 20.03.2024
Iiii14:56, 20.03.2024
Panie konkret, tego miasta się już nie da uratować. Nasi władcy doprowadzili do tego ze Nowy Centralny Okręg Przemysłowy nas wyklucza ze wszystkiego. Już Busko Zdrój będzie miało lepsza pozycje od nas, nie wspominając o Starachowicach czy Skarżysku. Porobili strefy ekonomiczne dla kogo ja się pytam? I w czym to pomogło szanowni państwo?
Jaka duża firma przyszła do Ostrowca w ciągu ostatnich 8 lat? I która się utrzymała u nas dłużej niż dwa trzy lata? Climatic? Błagam was. Żadna firma tu nie przyjdzie skoro rządzi łapówkarz i jego banda.
Skutki tych działań i zaniedbań są nieodwracalne, a kandydaci którzy obecnie startują są slabi, nie wywalczą nic dla nas. 14:56, 20.03.2024
Obserwator Gispodarc14:58, 20.03.2024
Skąd kasy na remonty by spełniał normy zielonego ładu
By był Budynek zero emisyjny. ? 14:58, 20.03.2024
zatroskany16:36, 20.03.2024
Jakie strefy ekonomiczne? Jest jedna w świętokrzyskim, SSE Starachowice. A dlaczego? Bo tam było największe bezrobocie i rząd uznał, że położenie Starachowic między Ostrowcem a Skarżyskiem, to najlepsze rozwiązanie. Busko, żyje dzięki sanatoriom. Ciekawe, że kandydaci do władz miasta nic nie mówią o pustym hotelu i pustym gmachu po PKO BP. Wziąć pożyczki, zainteresować inwestorów, upominać się o dotacje rządowe lub UE. Oczywiście, co na to prywaciarze od hotelu i PKO? Piękne czasy Ostrowca już minęły, dlatego nie piszcie o czasach słusznie minionej epoki, bo to głupota totalna. 16:36, 20.03.2024
Ole10:17, 21.03.2024
Zgadza się, Busko żyje z rencistów którzy zjeżdżają tam z całego województwa a nawet kraju i żyje. A Ostrowiec z czego żyje? Co tu się zadziało w ostatnich 20 latach z czego powinnismy być dumni?
Widziałem wczoraj mapę strajków rolników, w całej Polsce na czerwono oznaczone protesty a u nas nic kompletnie, nawet tu dróg nie da się blokować ponieważ w skali kraju czy województwa są nieistotne. 10:17, 21.03.2024
Bezrobotny mieszkani14:59, 21.03.2024
Co bedzie nastepne do likwidacji, bo juz tym pseudo wlodarza, do zamkniecia nie wiele zostalo. Zrobcie wreszcie , ostre ciecie i zlikwidujcie to miasto, bo wasze dzialania do tego zmierzaja. Panie pseudo prezydencie czas podjac ta decyzjie. 14:59, 21.03.2024
Wygnany z Ostrowca15:03, 21.03.2024
Gdzie sa tez ci psedo parlamentarzysci skoro wladze miasta i powiatu nie umia zarzadac miastem moze niech ci dwaj pseudo parlamentarzysci przejma inicjatywe, i sprobuja ratowac to miasto przed zaglada. 15:03, 21.03.2024
Rychu18:54, 24.03.2024
Czyli nie samorząd jest winny a posłowie ? Klasyczny wyborca tuska 18:54, 24.03.2024
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Andrzej15:58, 20.03.2024
0 0
Dzięki Darku za poruszenie tego tematu? 15:58, 20.03.2024