W minionym tygodniu prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec podpisał umowę z członkiem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzejem Prusiem na dofinansowanie z Programu Regionalnego „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027” projektu pn. „Utworzenie Centrum Usług Społecznych w Ostrowcu Świętokrzyskim”.
- Jako samorząd stawiamy na rozwój usług społecznych i wdrażanie ich jak najwięcej z myślą o naszych mieszkańcach- mówił prezydent Artur Łakomiec. Przed tym jak dojdzie do przekształcenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych zdiagnozowaliśmy wszelkie potrzeby i teraz będziemy starali się zaoferować odpowiedni pakiet usług. Postawimy m.in. na rozwiązania dla seniorów i osób chorych, a także zaproponujemy usługi związane z szeroko pojętą terapią psychologiczną i psychoterapeutyczną.
- Celem projektu jest utworzenie Centrum Usług Społecznych przez przekształcenie istniejącego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Projekt obejmie wsparciem 1 524 (ok. 2%) mieszkańców tego miasta, w tym rodziny, dzieci, osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami oraz opiekunów faktycznych osób starszych i chorych – mówił członek Zarządu Andrzej Pruś.
Ostrowieckie rodziny otrzymają wsparcie w postaci: indywidualnego poradnictwa psychologicznego, grupowej i indywidualnej terapii, mediacji rodzinnej oraz wsparcia specjalistycznego (min. prawnika, interwenta kryzysowego, lekarza, pielęgniarki, terapeuty zajęciowego, specjalisty ds. profilaktyki uzależnień).
Z pieniędzy unijnych zostanie utworzona Szkoła Rodzin (porady położnej, seksuologa, fizjoterapeuty, logopedy, asystenta rodziny), a rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają pomoc w ramach grup wsparcia.
Osoby starsze i chore, wymagające opieki w miejscu zamieszkania objęte będą usługami opiekuńczymi (w tym pomocą sąsiedzką) i pielęgniarskimi. Z kolei dla opiekunów faktycznych tych osób zaplanowano wsparcie wytchnieniowe. Seniorzy będą mogli dodatkowo skorzystać z drobnych usług remontowo-porządkowych w ich domach. Zostanie także utworzona wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, w której dostępne będą m.in. kule, balkoniki, wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe i podnośniki.
Wsparcie otrzymają również osoby w kryzysie bezdomności (m.in. poprzez zatrudnienie asystenta osoby bezdomnej). W projekcie utworzony zostanie Dom Sąsiedzki na 55 miejsc i Miejsce Aktywności Lokalnej na 30 miejsc.
Z projektu zakupiony zostanie 9-osobowy samochód, który będzie wykorzystywany do transportu osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami np. w związku z wizytą u lekarza czy w urzędzie.
Dla mieszkańców gminy Ostrowiec, uczestniczących w projekcie przewidziana jest organizacja 30 wydarzeń pod wspólnym hasłem: Alternatywne Formy Spędzania Czasu Wolnego.
W uroczystym zawarciu umowy uczestniczyli ponadto: wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Magdalena Zieleń, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Katarzyny Piętos, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Magdaleny Salwerowicz, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Katarzyna Kubicka, zastępca Dyrektora Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Artur Potaczała oraz radny powiatowy Zbigniew Duda.
Jan16:47, 25.11.2024
0 0
CUŚ bedzie 16:47, 25.11.2024
Cóś?-więcej niż nic04:26, 27.11.2024
1 0
Wybudujcie darmowe żłobki i przedszkola, darmowe autobusy od 60+ i dla kobiet w ciaży. Nie tych od pieciu minut, a tych które już mają na to kwit. Zwiększy się dzietność i odpowiedzialność rodzinna. Nawet pedziachy i lessi pozazdroszczą i zaczna sobie adoptować psy i koty ze schoniska. I może nawet zainteresują sie pomaganiem ludziom starszym. Powołajcie realną czynną opieke nad ludzmi starszymi. Pielęgniarską jako monitorującą opieke i ,,care serwis'' który w razie potrzeby, lub cyklicznie, w przypadku osób z tródnoscią poruszania sie i robienia sobie zakupów, pozwołi by wielu ludziom w miare sprawnie funkcjonować z taką pomocą, odzyskali by należną im godność, nawet jesli już do zaoferowania będą mieć tylko życiową mądrość. Żeby mogli realnie czuć się zaopiekowznymi. Nawet pomoc w utrzumaniu zwykłej chigieny osobistej, pomoże. Nawet częściowo odpałtnej. W razie potrzeby dobrze zorganizowaną doraźną pomoc w okresach występujących czasowo, np w tródnych warunkach atmosterycznych, takich jak śliskie chodniki, czy silny wiatr itp. Poprostu wspieranie w codziennym życiu, z wyczuciem i znajomością tematu. Znaniu sie na żeczy potrzeb. Co nieznaczy niańczenia codziennie. Jednak monitorujący kontakt i reagowanie na ludzkie potrzeby. Tylko tyle i aż tyle. Zróbcie tak, a nikomu psychologiczne, czy psychiatrychne piepszenie nie będzie potrzebne. Nic tak nie powoduje depresji jak ludzka obojętność, lub cwaniactwo pseudo opiekunòw. Brylowanie mądrościami nic nie osiągniecie, a sami wiele możecie się nauczyć od pokory ludzi starsztch i ich życiowego doświadczenia. Nie wmawiajcie ludziom ze są *%#)!& Ludzie czesto są zrozpaczeni brakiem z nikąd właściwie pojmowanej pomocy. Najczęściej nie wielkiej. Czasem wystarczy zapytać, dzieńdobry jak pan, pani się ma. Lub czy coś nie potrzeba. Ja wiem że trzeba by wyjść z za biurka, ale taka to robota. Pomoc psychologa zafundujcie sobie sami, żeby w Was pompował jak mantre, że podstawianie dzióbka pod nie swoje, chytrość, przebiegłość, cwaniactwo, zachłanność, żerowanie na innych, kłamstwa, kolesiostwo, tworzenie fikcji i nadużycia są be. 04:26, 27.11.2024
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz