Zamknij

Zasłużone wpadki włamywaczy

Wiesław RogalaWiesław Rogala 09:21, 05.11.2024 Aktualizacja: 09:22, 05.11.2024
Skomentuj

Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zadecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy wobec dwóch mężczyzn w wieku 42 i 47 lat. Obaj ostrowczanie podejrzani są o kradzież z włamaniem do niezamieszkałego domu na terenie miasta.

-Do przestępstwa doszło kilka dni temu –mówi komisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim Łupem włamywaczy padł segment radiostacji wojskowej oraz kolorofon z zasilaczem. Wartość strat pokrzywdzony wycenił na kwotę 3.200 złotych. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 42 i 47 lat odpowiedzialnych za to przestępstwo. Byli to ci sami mężczyźni, którzy już wcześniej usłyszeli zarzuty za podobne przestępstwa. W trakcie wykonywanych czynności policjanci odzyskali skradzione mienie zarówno z tego, jak i poprzednich przestępstw, które teraz wrócą do prawowitych właścicieli.

Obaj mężczyźni usłyszeli w prokuraturze zarzuty. W związku z tym, że 47-latek działał w warunkach multirecydywy grozi mu teraz wyższy wymiar kary. Zgodnie z kodeksem karnym za kradzież z włamaniem grozić może kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Duże straty po wizycie włamywaczy

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy zatrzymali dwóch ostrowczan w wieku 42 i 47 lat, którzy są podejrzani o kradzież z włamaniem do dwóch domów.

 -Z niezamieszkałego domu na terenie miasta skradli m.in. różnego rodzaju elektronarzędzia, telewizor i laptop –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. Dodatkowo stróże prawa ustalili, że obaj ostrowczanie dokonali także kradzieży narzędzi budowlanych z innego remontowanego w pobliżu domu. Łącznie wartość strat pokrzywdzeni wycenili na kwotę blisko 10.000 złotych. W trakcie wykonywanych czynności policjanci odzyskali większość skradzionego mienia, które teraz wróci do prawowitych właścicieli.

47-latek działał w warunkach recydywy, dlatego grozi mu wyższy wymiar kary. Konsekwencją ich czynu może być nawet 10-letni pobyt w więzieniu.

14-latek kradł w lokalu

Dyżurny ostrowieckiej komendy otrzymał informację o kradzieży z włamaniem w jednym z lokali gastronomicznych w centrum miasta. Łupem włamywacza padły napoje oraz pieniądze w kwocie 500 złotych.  Łącznie wartość strat pokrzywdzony wycenił na kwotę ponad 720 złotych.

-Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy zatrzymali sprawcę tego przestępstwa –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. 14-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego jeszcze tego samego dnia został przesłuchany jako nieletni sprawca czynu karalnego.

Sprawa nieletniego włamywacza trafiła do sądu rodzinnego.

Do środka przez piwnicę

W Ostrowcu Świętokrzyskim na ulicy Żabiej, miała miejsce kradzież z włamaniem do niezamieszkałego domu jednorodzinnego. Z relacji zgłaszającego wynikało, że nieznany wówczas sprawca po wybiciu okna w piwnicy dostał się do wnętrza budynku. Łupem włamywacza padły rożnego rodzaju narzędzia budowlane oraz rower. Wartość strat pokrzywdzony wycenił na kwotę ponad 4.500 złotych.

-Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy ustalili i zatrzymali sprawcę tego przestępstwa –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. Włamywaczem okazał się 34-letni mieszkaniec gminy Bodzechów. Śledczy odzyskali część skradzionego mienia.

Mężczyzna usłyszał już zarzut  kradzieży z włamaniem. Zgodnie z Kodeksem karnym grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Nie zostawiaj klucza

Przed nami okres świątecznych wyjazdów – do rodziny, na wczasy w kraju i zagranicą, a to oznacza, ze nasz dom może pozostać – przynajmniej na jakiś czas - bez należytej opieki. A to wymarzony czas dla włamywaczy, którzy nie zrezygnują z nadarzającej się okazji, aby złożyć niezapowiedzianą wizytę w pustych domach i mieszkaniach.

Co prawda liczba włamań oraz kradzieży utrzymuje się na wysokim poziomie, ale w pewnych okresach roku jest ich więcej. Dlatego też, będąc tego świadomi, powinniśmy zdbać o swoje mienie. Warto tu posłuchać dobrych rad policjantów, którzy apelują, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać klucza od domu czy mieszkania pod wycieraczką, doniczką czy w skrzynce na listy.

-Te na pozór bezpieczne miejsca zna każdy –mówi aspirant Katarzyna Czesna –Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie. Niestety nie stanowią one tajemnicy również dla przestępców. Przed wyważeniem drzwi czy okna najpierw poszukują mniej rzucającego się w oczy sposobu dostania się do wnętrza mieszkania. Z pomocą przychodzą sami właściciele nieruchomości poprzez pozostawienie klucza właśnie w „bezpiecznym” miejscu w obrębie wejścia do budynku.

Łupem złodziei najczęściej padają pieniądze, ale też wartościowa biżuteria czy drogie sprzęty elektroniczne. Aby ochronić swoje dobra, opuszczając mieszkanie, należy zamykać drzwi na klucz.

-Często zdarza się tak, że klucz pozostawiamy w  tzw. bezpiecznym, umówionym miejscu dla innych domowników –dodaje aspirant Katarzyna Czesna -Wójcik. Nie wysilamy się na oryginalność i postępujemy sztampowo: wycieraczka, kwiatek lub skrzynka na listy. Te miejsca znają również przestępcy i to właśnie tam zaglądają w pierwszej kolejności, kiedy chcą nas okraść. Otworzenie zamka oryginalnym kluczem jest o wiele łatwiejsze, niż wywarzenie drzwi czy okna. Mniej rzuca się też w oczy, co z sąsiedzkiej perspektywy również utrudnia ocenę sytuacji.

Klucz do drzwi wejściowych warto zabierać ze sobą, na pewno utrudni to działanie włamywaczowi, a może nawet zniechęci do wtargnięcia do naszego mieszkania.

- Jeśli to niemożliwe, poprośmy o pomoc sąsiada, który zaopiekuje się kluczem, a w razie potrzeby przekaże osobie uprawnionej do jego użytkowania –podkreśla aspirant Katarzyna Czesna -Wójcik. Pamiętać należy również o zamykaniu okien i lufcików. W przypadku dłuższej nieobecności warto również zaciągnąć rolety lub zasłony, spowoduje to trudność we wcześniejszym rozpoznaniu układu pomieszczeń oraz usytuowaniu mebli i urządzeń.

 Sprawdzonym sposobem zabezpieczenia domu lub mieszkania jest czujny, zaufany sąsiad, który zwróci uwagę na to, co dzieje się w pobliżu naszego domu, opróżni skrzynkę na listy, czy co jakiś czas zaświeci światło.

Lepsza marna ochrona, niż jej brak

Dowody naukowe pokazują, że liczba kradzieży z włamaniem ulega zmniejszeniu dzięki lepszemu i skuteczniejszemu zapobieganiu przestępczości. Niemniej jednak wciąż wiele osób staje się ofiarami włamań.

-Pamiętajmy więc, że zabezpieczenie naszego domu jest możliwe i wcale nie musi być kosztowne –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. Wystarczy zainwestować w atestowane zamki w drzwiach, zewnętrzne oświetlenie z czujnikiem ruchu, okna antywłamaniowe oraz inteligentne oświetlenie wewnętrzne.

Na koniec bardzo mądra rada: na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!

Przed dłuższym wyjazdem

O zabezpieczeniu mieszkania warto pomyśleć także przed urlopem lub inną dłuższą naszą nieobecnością. Powinniśmy zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych. Planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.

W dobie wszech obecnej informatyzacji miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%