W miejscowości Skarbka w gminie Bałtów, od czasu do czasu, słychać odgłosy strzelania z ostrej amunicji. Na szczęście nic groźnego tam się nie dzieje. To policjanci, choć nie tylko oni, doskonalą tam swoje umiejętności strzeleckie.
-Podczas III Wojewódzkich Zawodów Policjantów w Strzelaniu o Puchar Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa świętokrzyskiego nadkom. Jerzego Kaniewskiego, nad którymi patronat objął Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach nadinsp. dr Jarosław Kaleta, wzięło udział 16 drużyn z jednostek policji całego województwa, łącznie 48 policjantów –poinformowała podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Najlepsi w klasyfikacji drużynowej okazali się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie –poinformowała podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na drugim miejscu znalazła się drużyna Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Na podium zajmując trzecie miejsce znalazła się drużyna składająca się z funkcjonariuszy z opatowskiej komendy. Najlepszym Strzelcem Zawodów został Tomasz Nowak z OPP w Kielcach.
Podczas II Zawodów Strzeleckich Służb Mundurowych powiatu ostrowieckiego o Puchar Przewodniczącego Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów w Ostrowcu Świętokrzyskim, zawodnicy strzelali z pistoletu VIS100. Do rywalizacji przystąpili przedstawiciele służb mundurowych z miejscowej komendy powiatowej, Straży Miejskiej, 103 Batalionu Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach - Oddział w Ostrowcu Świętokrzyskim –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Patronat nad zawodami objął Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa świętokrzyskiego nadkom. Jerzy Kaniewski oraz Starosta Powiatu Ostrowieckiego Marzena Dębniak. Łącznie wystartowało 36 zawodników.
Najlepsi w klasyfikacji drużynowej okazali się funkcjonariusze reprezentujący Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów w Ostrowcu Świętokrzyskim w składzie: st. asp. Marcin Tuz, asp. Sebastian Sady, sierż. szt. Adrian Kacuga. Na podium, zajmując II miejsce, stanęła drużyna Wydziału Prewencji ostrowieckiej komendy w składzie: asp. Mariusz Rdzanek, st. sierż. Michał Zięba, st. post. Maciej Domagała. Z kolei III miejsce zdobyła drużyna Straży Miejskiej w składzie: Komendant Andrzej Kaniewski, straszy strażnik Hubert Kaptur i kierownik referatu Michał Sitarski.
Najlepszym Strzelcem Zawodów został reprezentant Straży Miejskiej Hubert Kaptur. Natomiast wśród policjantów najlepszym strzelcem został kom. Łukasz Kołodziejczak. W imieniu Starosty puchar dla najlepszego strzelca wręczył Andrzej Broda. Zawodnicy strzelali z pistoletu VIS100, który na zawody organizatorom użyczyła Fabryka Broni „Łucznik” Radom.
Trening czyni mistrza
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim systematycznie doskonalą swoje umiejętności i biorą udział w cyklicznych szkoleniach, do których należą między innymi treningi strzeleckie. Takie zajęcia mają przygotować policjantów do niespodziewanych sytuacji oraz realizacji zadań w momentach stresowych.
-Podczas zajęć mundurowi korzystają z broni indywidualnej, którą pobierają do służby. Ćwiczenia podzielone są na dwie części –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Najpierw odbywa się rozgrzewka, po której w części teoretycznej instruktor omawia między innymi zasady bezpieczeństwa obowiązujące na strzelnicy. Kolejno ma miejsce część praktyczna treningu, która odzwierciedla realne sytuacje, w których mogą się znaleźć mundurowi. Policjanci podczas ćwiczeń muszą się wykazać szybkością, opanowaniem i celnością podczas oddawania strzałów z broni.
Funkcjonariusze strzelają zarówno z broni krótkiej, którą wykorzystują w codziennej służbie oraz z broni długiej. Trenują strzelanie statyczne, szybkie, dynamiczne oraz symulacje. Jeden z takich treningów przeprowadzony został dzisiaj, pod czujnym okiem ostrowieckiego instruktora wyszkolenia strzeleckiego. Obejmował on strzelanie szybkie i dynamiczne ze służbowej broni krótkiej w warunkach ograniczonej widoczności z wykorzystaniem latarki.
Policjant, posiadający broń palną, z uwagi na charakter tego środka, powinien posługiwać się nią perfekcyjnie. Dlatego właśnie umiejętność oddania celnego strzału w sytuacji dynamicznej ma tak istotne znaczenie. Systematyczne treningi niewątpliwie wpływają na podnoszenie poziomu wyszkolenia ostrowieckich policjantów.
Oddali strzały ostrzegawcze
Ostrowieccy policjanci nie uciekają się zbyt często do użycia broni palnej wobec osób groźnych dla porządku prawnego. Strzały ostrzegawcze padają raczej sporadycznie, przeważnie w pościgu za kierującymi pojazdami, którzy nie zastosowali się do sygnałów do zatrzymania.
Nieco inna sytuacja miała miejsce jakiś czas temu. Strzały ostrzegawcze padły w chwili, gdy 28-latek ruszył w kierunku policjantów, trzymając w ręku przedmiot przypominający broń palną.
-Mieszkaniec gminy Kunów zadzwonił na numer alarmowy ostrowieckiej policji, mówiąc, że posiada broń, przy użyciu której może zrobić krzywdę sobie lub policjantom –mówiła podkomisarz Ewelina Wrzesień. Co ciekawe, w rozmowie telefonicznej mężczyzna sam poprosił, aby przyjechał do niego patrol policji. Zgłoszenie zostało potraktowane bardzo poważnie. Na miejscu policjanci zobaczyli idącego w ich kierunku mężczyznę, niosącego przedmiot przypominający broń. Ponieważ mężczyzna ten nie chciał zastosować się do wydanych mu poleceń, policjanci – zgodnie z obowiązującą procedurą - oddali strzały ostrzegawcze, a następnie obezwładnili go.
Jak się okazało, 28-latek posiadał przy sobie broń pneumatyczną, a poza tym był nietrzeźwy. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Następnego dnia trafił on przed oblicze prokuratora.
Stój, Policja!
Zgodnie z art. 45 Ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, można jej użyć m.in. w przypadku konieczności odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby albo konieczność przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu.
Funkcjonariusz przed użyciem broni palnej musi spełnić kilka formalności. Mianowicie musi zidentyfikować swoją formację, a także werbalnie zachęcić napastnika do poddania się i zaniechania ucieczki. W praktyce ogranicza się to do kilku krótkich zdań, jak np. Stój, Policja! Rzuć broń i podnieś ręce do góry!
W przypadku, kiedy agresor nie ma najmniejszego zamiaru dostosować się do poleceń, najczęściej pada kolejna znana z filmów fraza: Stój, bo strzelam! Jeżeli ostrzeżenie nie przynosi skutku, policjant powinien oddać strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku, czyli najczęściej w powietrze. Dopiero w dalszej kolejności ma prawo skierować ogień w kierunku przestępcy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz