Policjanci opatowscy uzyskali informację, że drogą krajową nr 9, na odcinku Mików – Rżuchów, porusza się rowerzysta, którzy może być nietrzeźwy.
-Jak się okazało, 53-latek zakończył już swoją jazdę w przydrożnym rowie –mówi st. sierż. Monika Żurek z KPP w Opatowie. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało 2,3 promila alkoholu w jego organizmie.
Dalsze czynności pozwoliły ustalić że 53-latek posiadał aktywny zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. W przeszłości był również wielokrotnie karany za jazdę na podwójnym gazie.
Lista jest długa
W miejscowości Włostów, dzielnicowy opatowskiej jednostki policji zwrócił uwagę jadącego rowerem po drodze publicznej mężczyznę. Tor jazdy rowerzysty wskazywał na to, iż może kierować jednośladem będąc w stanie nietrzeźwości.
-Przeprowadzone badanie staniu trzeźwości 46-letniego mieszkańca gminy Lipnik wykazało wynik prawie trzech promili alkoholu –mówi st. sierż. Monika Żurek. Ponadto w trakcie dalszych czynności okazało się, że 46-latek posiada aktywny zakaz prowadzenia rowerów.
Za swoje czyny pijany rowerzysta, mający sądowy zakaz jazdy pojazdami mechanicznymi, odpowie przed sądem.
W Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Bałtowskiej, policjanci ostrowieckiej drogówki ujęli 36-latka, który kierował rowerem mając blisko 3 promile alkoholu w swoim organizmie. Kierujący jednośladem za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 2.500 złotych.
Inny amator mocnych wrażeń, 46-letni mieszkaniec gminy Ćmielów jechał swoim rowerem ulicą Sandomierską w Ćmielowie. Ten pan miał również blisko 3 promile alkoholu. Został zatrzymany przez policjantów.
W miejscowości Janowice z ruchu drogowego został wyeliminowany 63-letni mieszkaniec gminy Waśniów, który kierował jednośladem, mając ponad 2 promile alkoholu.
Z kolei 65-letni mieszkaniec gminy Bodzechów jechał rowerem przez miejscowość Bodzechów. Mężczyzna miał ponad pól promila alkoholu w swoim organizmie.
Wszyscy zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2.500 złotych.
A oto kolejni rowerzyści, którym zabrakło wyobraźni na drodze. W miejscowości Karczma Miłkowska, policjanci zatrzymali 42-latka, który jechał rowerem po drodze publicznej. Policjanci, podczas legitymowania mężczyzny, poczuli woń alkoholu.
-Po przebadaniu alkomatem okazało się, że mieszkaniec gminy Kunów miał blisko 3 promile alkoholu w swoim organizmie -podała podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rowerzysta został ukarany mandatem karnym w wysokości 2.5000 złotych.
W Ćmielowie, policjanci z miejscowego komisariatu podjęli interwencję wobec mężczyzny, który na ich widok szybko wsiadł na rower i zaczął uciekać. Po krótkim pościgu cyklista został zatrzymany. Uciekinierem okazał się 23-letni mieszkaniec gminy Ćmielów, który wsiadł na jednoślad mając blisko 1,5 promila alkoholu.
-W trakcie czynności mundurowi ujawnili przy nim porcję białego proszku, wstępnie zidentyfikowanego jako amfetamina –dodała podkomisarz Ewelina Wrzesień. 23-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Oprócz wysokiego mandatu za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności za posiadanie środków zabronionych.
W Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Bałtowskiej, policjanci z Komisariatu Policji w Ćmielowie zatrzymali do kontroli drogowej 39-latka. Mieszkaniec gminy Bodzechów miał ponad pół promila alkoholu w swoim organizmie.
W miejscowości Bodzechów do kontroli drogowej został zatrzymany 43-latek, który kierował jednośladem mając ponad 1,5 promila alkoholu.
W tym samym dniu policjanci zatrzymali 58-latkę, która miała ponad 2,5 promila alkoholu w swoim organizmie.
Mundurowi ukarali rowerzystów mandatami karnymi w wysokości 2.500 złotych.
W Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Zagłoby, funkcjonariusze drogówki zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Podczas legitymowania mundurowi wyczuli od kierującego woń alkoholu.
-Badanie alkomatem wykazało, że 65-letni ostrowczanin miał ponad pół promila alkoholu w organizmie –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Cyklista za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2.500 złotych.
Innym razem oficer dyżurny opatowskiej komendy otrzymał zgłoszenie od kierującego, który jadąc drogą K-9 w miejscowości Włosów miał problem z wyprzedzeniem rowerzysty. Mężczyzna poinformował, że sposób jazdy rowerzysty wskazywał, iż mógł on być nietrzeźwy.
-Po przyjeździe na miejsce funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ustalili, że 46-letni rowerzysta jest nietrzeźwy –mówi pani rzecznik. Badanie alkomatem wykazało, że miał on w organizmie 3,5 promila alkoholu. Mundurowi uniemożliwili 46-latkowi dalszą jazdę i pomogli w bezpiecznym dotarciu do miejsca zamieszkania.
Do sądu trafiła także sprawa kolejnego rowerzysty, 47-latka z gminy Ćmielów. Jak ustalono, mężczyzna zdecydował się kierować jednośladem pomimo tego, że wcześniej spożywał alkohol. Został on zatrzymany w Drygulcu. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał w organizmie 2,3 promila alkoholu.
Nie wszyscy rowerzyści to anioły
W Polsce od 1 stycznia do 31 lipca 2020 r. rowerzyści uczestniczyli w 2.075 wypadkach, w których zginęło 127 osób, a 1.891 zostało rannych. W stosunku do tego samego okresu roku 2019 - odnotowano mniej wypadków o 334, liczba rannych spadła o 297, jednak wzrosła liczba zabitych o 4.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Kiedy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.
Policjanci przypominają, że pijani rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. Dlatego też i dla nich nie może być żadnej tolerancji.
-Kierujący rowerem musi mieć świadomość, że odpowiada za swoje życie, jak również za życie i zdrowie innych –twierdzą policjanci. Lekkomyślność i ryzykowne zachowania, a takim jest wjeżdżanie bezpośrednio przed jadący pojazd mechaniczny, mogą prowadzić do tragedii.
Coraz częściej uczestnicy ruchu drogowego nie są obojętni i reagują na przypadki jazdy w stanie nietrzeźwości. Pamiętajmy, że nawet anonimowa informacja przekazana policjantom może uratować czyjeś życie.
Rowerzyści nie różnią się od kierujących pojazdami mechanicznymi. Zdecydowana większość z nich zachowuje się poprawnie, jednak niektórzy zapominają o podstawowych zasadach ruchu, które ich także obowiązują. To nie jest tendencyjne stwierdzenie, lecz szczera prawda. Zdarza się, że niektórzy rowerzyści przejeżdżają przez przejścia nieoznakowane symbolem roweru na sygnalizatorze lub jeśli obok pasów dla pieszych nie jest namalowany przejazd dla rowerzystów.
-Jeśli jesteś rowerzystą, pamiętaj, że: zawsze, kiedy tylko jest to możliwe, należy korzystać ze ścieżek rowerowych –mówi ą policjanci. W przypadku braku drogi dla rowerów, lub drogi dla rowerów i pieszych, kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe to z jezdni.
Zabrania się przejeżdżania rowerem przez przejścia dla pieszych, które nie są do tego przeznaczone (sygnalizator z symbolem roweru lub przejazd dla rowerzystów) – przez takie przejścia rower należy przeprowadzać.
Zabrania się jazdy rowerem bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach. Kierujący rowerem, poruszający się po drogach dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta powinien być zawsze odpowiednio oznakowany, tak by być widocznym dla innych uczestników ruchu, zwłaszcza po zmroku powinien stosować oświetlenie i odblaskowe elementy stroju.
Warto pamiętać, że rowerzysta jest znacznie bardziej narażony na poważne obrażenia i to nawet podczas niegroźnej kolizji. Rowerzysty podobnie jak motocyklisty nie chroni cieńsza lub grubsza karoseria pojazdu. Przeciwnie – karoseria auta, z którym się zderzył, stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie.
Kierowco, pamiętaj, że rowerzysta, jadący po ścieżce rowerowej, przecinającej jezdnię, po której jadą samochody, ma pierwszeństwo.
Widząc jadącego rowerzystę poza terenem zabudowanym, należy zachować bezpieczną odległość i ostrożnie go wyminąć. Minimalna odległość od roweru powinna wynosić 1 metr. Zbliżając się do jadącego rowerzysty należy zwolnić, zachowując szczególną ostrożność.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz