Zamknij

Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

Dariusz KisielDariusz Kisiel 15:28, 05.10.2024 Aktualizacja: 15:30, 05.10.2024
Skomentuj fot. Staszek Dulny fot. Staszek Dulny

Po raz 28 wybrzmiała w murach Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim wyśpiewana przez Chór Coro Cantorum pieśń Gaudeamus Igitur, rozpoczynająca kolejny rok akademicki 2014/2025.

Na uczelnianą uroczystość przybyło mnóstwo gości. Aula pękała w szwach zanim jeszcze pojawił się w niej Senat naszej akademii. Ze studentami spotkali się poseł Andrzej Kryj, założyciele uczelni, generałowie Anatol Wojtan i Andrzej Pietrzyk, dyrektorzy szkół średnich, dyrektorzy zaprzyjaźnionych i współpracujących z uczelnią instytucji, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a co najważniejsze władze samorządowe miasta i powiatu.

Rektor dr Paweł Gotowiecki mówił o tym, że obecnie ostrowiecka uczelnia jest niezwykle dynamiczna tak, jak współczesne nasze życie, pełne zmian w strukturze geopolitycznej, technologicznej. Wszystkie te okoliczności musi uczelnia brać pod uwagę niosąc kaganek oświaty. Uczelnia stale dostosowuje się do rzeczywistości, jest dynamiczna, elastyczna i inkluzywna. Uwzględnia zarówno zmiany zewnętrzne, jak i wewnętrzne, choć nie zmieniają się misja i wartości wyznawane przez uczelnię, za które bierze pełną odpowiedzialność.

Rektor wspomniał, że 2024 rok był nieprzyjazny dla polskich uczelni ze względu na aferę społeczną, dotyczącą masowej produkcji i dewaluacji dyplomów MBA w Collegium Humanum. Polskie uczelnie mają więc co robić, by przywrócić jakość zdobywanych dyplomów. Zmiany są również oczekiwane w kształceniu na odległość i w kształceniu obcokrajowców, bo dążenia do umiędzynarodowienia wielu uczelni wzięło górę nad jakością kształcenia.

Dr Paweł Gotowiecki podkreślił, że po 28 latach kształcenia ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom organizacji, jest w czołówce uczelni niepublicznych w Polsce. Za to dziękował dziekanom - dr Monice Borek, dr Ewelinie Żuchowskiej i dr Przemysławowi Furgaczowi, a także wykładowcom i wszystkim pracownikom działu dydaktycznego na czele z Justyną Osuch. Wyznacznikiem działalności prodydaktycznej jest organizacja wielu konferencji międzynarodowych. Po raz pierwszy uczelnia zorganizowała konferencję, dotyczącą medycyny sportowej, a podczas International Week promowała ostrowiecką edukację i kulturę. ANSG realizuje projekty w ramach Eramus+ oraz prowadzi coraz szerszą współpracę międzynarodową, nawet z uczelniami z takich krajów, jak Indonezja i Kirgistan. Wydaje trzy czasopisma naukowe. Rektor najbardziej dumny jest z Rocznika Ostrowieckiego, który publikuje materiały dotyczące przeszłości, współczesności i przyszłości naszej małej Ojczyzny. To także zasługa redaktora naczelnego Andrzeja Brody i sekretarza redakcji Barbary Bakalarz-Kowalskiej. Udało się także reaktywować sport akademicki i już zdobyć medale i punktowane miejsca w piłce siatkowej plażowej Akademickich Mistrzostw Polski. KU AZS zorganizował dwukrotnie Test Coopera dla Wszystkich, a już za tydzień zaprasza do udziału w Akademickiej Dobie Sportu.

Obecnie na 6 kierunkach studiów licencjackich i magisterskich kształci się 1200 studentów. To, jak usłyszeliśmy, w dobie niżu demograficznego, liczba satysfakcjonująca. W tym roku akademickim uczelnia doczeka się trzech inwestycji – strzelnicy multimedialnej dla studentów bezpieczeństwa narodowego oraz jedynej w województwie pracowni poligrafii, a także anatomii. Nad rozwojem infrastrukturalnym czuwają kanclerz Agnieszka Winiarczyk i Dorota Kozieł.

Na uczelni myśli się globalnie, a działa lokalnie. W tej materii władze ANSG cieszą się ze współpracy z władzami miasta i powiatu.

Poseł Andrzej Kryj wskazał na ogromny potencjał uczelni i świetną kadrę. Mówił, że to doskonałe miejsce do zdobywania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji. Prezydent Ostrowca Artur Łakomiec podkreślił bardzo dobrą współpracę z władzami cieszącej się sporą renomą uczelni. Studentom doradzał, by jak najlepiej wykorzystali czas studiów, najpiękniejszy w życiu i pozostawali ciągle otwarci na wyzwania świata. Podczas inauguracji odczytano także listy gratulacyjne i pełne życzeń od starosty Agnieszki Rogalińskiej i prezes UTW Matyldy Niewójt.

Ze studentami pierwszego roku swymi doświadczeniami dzieliła się absolwentka wydziału pedagogicznego Oliwia Niziołek. Zapewniła ich, iż podjęli słuszną decyzję przy wyborze uczelni, którą porównała do drugiego domu, w którym można nabyć nie tylko wiedzę i zyskać doświadczenia, ale nawiązać piękne relacje i przyjaźnie.

Nie zabrakło wyróżnień rektorskich dla studentów. Na liście odbierających rektorskie dyplomy uznania znaleźli się: Anna Leśkiewicz, Agata Styczeń-Dubaczewska, Anna Surmańska (z wydziału nauki o zdrowiu), Elżbieta Woźniak, Dominika Drąka, Patrycja Pietralik, Ilona Różalska (z wydziału pedagogicznego), Marzena Leszczyńska, Julia Nowakowska, Agnieszka Stachurska i Katarzyna Szeląg (z wydziału nauk społecznych i technicznych).

Po uroczystej immatrykulacji studentów pierwszego roku, ciekawy wykład inauguracyjny "Odpowiedzialność cywilna za niebezpieczną żywność" wygłosiła prof. dr hab. Agnieszka Malarewicz-Jakubów. Pani profesor jest kierownikiem Katedry Prawa Handlowego na Uniwersytecie w Białymstoku. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i handlowym.

Szerzej o inauguracji roku akademickeigo w poniedziałkowym wydaniu papierowym.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%