[FOTORELACJANOWA]6332[/FOTORELACJANOWA]
Uczniowie Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Szkoły Branżowej ZDZ mogą korzystać z nowoczesnego laboratorium logistycznego, pozwalającego na praktyczne nabycie umiejętności związanych z zawodem logistyka. Otwarcia nowoczesnej pracowni dokonali dyrektor szkoły Izabela Pustuła oraz zaproszeni goście –Joana Adamus, wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, Mariusz Łata naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych oraz Bogusław Gnat prezes Stowarzyszenia Logistyków w Polsce, jednocześnie prezes firmy Luca Logistyk Solutions, współpracującej z wieloma szkołami w kraju. Jak podkreśla dyrektor Izabela Pustuła, szkoły ZDZ dbają o to, aby uczniowie mieli dostęp do nowoczesnych technologii i byli dobrze przygotowani do wyzwań współczesnego rynku pracy.
- Od kilku lat kształcimy w zawodzie technik logistyk w Technikum, a od dwóch lat także w szkole branżowej I stopnia w zawodzie magazynier – logistyk i postawiliśmy sobie takie założenie, że pracownie dydaktyczne muszą być na wysokim poziomie, musimy wspierać naszych uczniów w przygotowaniu do egzaminów potwierdzających ich kwalifikacje zawodowe, a przede wszystkim rozpocząć współpracę, jeśli chodzi o dualny system kształcenia, z najlepszymi firmami w kraju i w regionie. Stąd też pomysł uruchomienia laboratorium logistycznego, które służy młodzieży do nauki w zawodzie technik logistyk i magazynier logistyk. Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Logistyków w Polsce oraz z firmą logistyczną, ale też z Politechniką Opolską, gdzie jest Centrum Badawcze i Rozwojowe, gdzie Stowarzyszenie i firma prowadzą tam swoje działania. Zależy nam bardzo na współpracy uczeń – student – przedsiębiorca, dlatego też będzie więcej takich pracowni z nowoczesnym doposażeniem, abyśmy mogli dobrze i efektywnie przygotować młodzież do wyzwań gospodarki i obecnego rynku pracy – mówiła Izabela Pustuła dyrektor szkoły.
Jak mówił Rafał Lenart, nauczyciel kierunku logistycznego – nowa pracownia pozwoli uczniom na rozwijanie skrzydeł.
-Taka pracownia jest bardzo potrzebna, gdyż pomaga naszym uczniom zapoznać się z nowoczesnymi metodami kompletacji, systemami magazynowymi w sposób praktyczny. To nie tylko czysta teoria, ale także możliwość dotknięcia tego zagadnienia w sposób praktyczny, co umożliwia to laboratorium - regały magazynowe, systemy informatyczne, które wspomagają systemy magazynowe, oparte na nowoczesnej technologii, na systemach związanych z potwierdzaniem lokalizacji w magazynie, na kodach kreskowych. Ta pracownia pozwala na rozwinięcie skrzydeł i pokazywanie logistyki w praktycznym ujęciu – mówił nauczyciel Rafał Lenart.
Bogusław Gnat prezes Stowarzyszenia Logistyków w Polsce podkreślał rolę logistyki, jako kierunku z przyszłością.
-Od wielu lat zajmujemy się systemami logistycznymi w kraju i zagranicą, działając na rzecz współpracy pomiędzy biznesem, a nauką. Współpracujemy z ponad 160 szkołami w kraju i są to lekcje online, konferencje dotyczące nowoczesnego systemu kształcenia. Pomagamy projektować takie laboratoria i dostosowywać je do możliwości lokalowych, współpracujemy także z innymi firmami, które przekazują tę wiedzę rynkową bezpośrednio do uczniów. Logistyka to dziś dziedzina mocno rozwijająca się i pomimo różnych zmian na rynku, które nas czekają, chociażby AI, której wiele osób się obawia, logistyka będzie się rozwijać i myślę, że to dobra inwestycja w takie laboratorium – mówił prezes Bogusław Gnat.
Obecnie w ZDZ uczy się około 120 uczniów, z czego przeważająca część wybrała kierunki związane właśnie z logistyką. Umożliwiają one podjęcie pracy niemalże wszędzie - w spedycji, na lotnisku, w transporcie, w służbach granicznych, co już potwierdzają absolwenci szkoły. Nauka z wykorzystaniem nowoczesnego laboratorium wyposaży uczniów w dodatkowe umiejętności, które z pewnością wzmocnią ich start na współczesnym rynku pracy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz