Projekt Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim to szansa na rozwój zawodowy i osobisty młodych ludzi
Niepubliczne Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadzone przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, od lat stawia na nowoczesną edukację zawodową. Najnowszym dowodem na to jest realizacja projektu „E-mobilni Europejczycy z Polski” na którego realizację szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 292 769,52 zł. Przedsięwzięcie realizowane było od grudnia 2023 w ramach Projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+ w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Głównym celem projektu był rozwój kompetencji zawodowych, językowych i cyfrowych uczniów poprzez udział w zagranicznych praktykach zawodowych.
Uczniowie uczyli się zawodu w Europie
W ramach projektu 30 uczniów naszego technikum wzięło udział w dwutygodniowych stażach zagranicznych, które odbyły się m.in. w Portugalii (Quarteira, kwiecień 2024) na Sycylii (Palermo grudzień 2024) i we Włoszech (Rimini, marzec 2025). Praktyki odbywały się w nowoczesnych przedsiębiorstwach w branży logistycznej, informatycznej i fryzjerskiej.
– „To było niesamowite doświadczenie – pracowałem w firmie zajmującej się serwisem sprzętu komputerowego. Zobaczyłem, jak wygląda praca w Portugalii w praktyce. Dodatkowo mogłem sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego w codziennej pracy” – mówi Kacper, uczeń czwartej klasy technikum.
Mobilność i innowacja
„E-mobilni Europejczycy z Polski” to projekt, który idzie z duchem czasu. Uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę zawodową, ale też uczą się, jak funkcjonuje europejski rynek pracy.
– „To nie tylko nauka zawodu, ale też szansa, by kształtować w młodych ludziach postawy mobilności, odpowiedzialności, tolerancji i owartości na świat. Dzięki wyjazdom uczniowie widzą, że swoje pasje i plany zawodowe mogą realizować w każdym zakątku Europy i świata” – podkreśla Barbara Figura, nauczycielka przedmiotów zawodowych i koordynatorka projektu.
Wsparcie merytoryczne i finansowe
Projekt został współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+ w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Środki przeznaczono na koszty transportu, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia oraz przygotowania pedagogiczno-językowo-kulturowego uczestników.
–Nie musieliśmy martwić się o finanse – wszystko było zorganizowane na bardzo wysokim poziomie. Czuliśmy się bezpiecznie i zaopiekowani – wspomina Julia, uczestniczka mobilności w Portugalii.
Długofalowe efekty
Projekt „E-mobilni Europejczycy z Polski” to nie tylko jednorazowe doświadczenie – jego celem jest trwałe podniesienie jakości kształcenia w szkole. Po powrocie z mobilności uczniowie dzielili się zdobytymi umiejętnościami z rówieśnikami, a nauczyciele wdrożyli nowe metody nauczania oparte na europejskich standardach. Projekt przyczynił się także do wzrostu prestiżu szkoły i zainteresowania kierunkami technicznymi a uczestnicy otrzymali dokumenty Europass Mobilność czyli CV akceptowane w krajach Unii Europejskiej.
–To realna inwestycja w przyszłość młodzieży. Chcemy, by nasi absolwenci byli konkurencyjni nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie – podsumowuje dyrektor technikum, Izabela Pustuła.
a
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz