Za nami obchody 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Wojska Polskiego. Już tradycyjnie główna część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Denkowskiej pod obeliskiem upamiętniającym 25 uczestników wojny polsko- bolszewickiej z Ostrowca i okolic, w tym uczniów ówczesnego gimnazjum imienia Joachima Chreptowicza.
?php>W tym roku oprócz odwołań do wydarzeń sprzed ponad stu lat w okolicznościowych przemówieniach znalazło się wiele elementów nawiązujących do sytuacji związanej z wojną za naszą wschodnią granicą.
?php>?php>- "Cud Nad Wisłą" był i jest źródłem nieustającego powodu do dumy, a w dzisiejszych trudnych czasach, a szczególnie wzrostu zagrożenia płynącego ze wschodu i Rosji - wzorem do naśladowania- mówił prezydent Jarosław Górczyński. Dzisiaj nasze oczy zwrócone są w stronę sąsiadów z Ukrainy, którzy z ogromną determinacją walczą o swoją wolność i suwerenność, a codzienne materiały prasowe i brutalne obrazy z ostrzeliwanych i bombardowanych miast oraz śmierć bezbronnych cywili unaocznia nam z czym przyszło żyć i walczyć polskim bohaterom dzisiejszej rocznicy. Ponad 100 lat temu pokazaliśmy światu na co nas stać. Dając odpór ówczesnej napaści zatrzymaliśmy, przynajmniej na jakiś czas, bolszewicką ekspansję. Wspólne manifestowanie miłości i szacunku do Ojczyzny, jej dziejów, przyrody, kultury i tradycji tworzy unikalną więź, zbudowaną na autentycznych podwalinach patriotyzmu. Pamiętajmy, że wolność i niepodległość, którymi dziś możemy się cieszyć zawdzięczamy Polakom, którzy oddali za nie własne życie i przelali swoją krew.
?php>- Gdy widzimy dziś co dzieje się za wschodnią granicą, a wiele młodych ludzi zna, że w 1920 roku Rosja bolszewicka gromadziła się pod czerwonym sztandarem z sierpem i młotem, znów ów symbol widzi na polach bitwy sąsiedniej Ukrainy, to niech ma świadomość, że Ojczyzna może wezwać do obrony swoich domów- mówił senator Jarosław Rusiecki.
?php>Wielką lekcją wychowania patriotycznego nazwał uczestnictwo w obchodach poseł Andrzej Kryj.
- Drodzy harcerze jesteście spadkobiercami tych, którzy bronili Lwowa, Grodna, czy Warszawy- zwrócił się do młodzieży z hufca ZHP. Nie dajcie sobie wmówić, że miłość ojczyzny to coś złego. Dziś trzeba być Europejczykiem, ale po pierwsze należy być Polakiem, bowiem za nami stoi wspaniała historia.
?php>Pod pomnikiem ostrowieckich bohaterów złożone zostały kwiaty. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta z Kunowa.
XVIII Zlot Kręgu Seniorów i Instruktorów ZHP
W latach 60. czyli swej młodości byłem czynnym,szarym harcerzem ostrowieckiego Hufca ZHP i do dziś bardzo ciepło wspominam tę wspaniałą organizację dla młodzieży,organizację wpajającą zasady szlachetności,samodzielnego pokonywania życiowych trudności,koleżeństwa,sprawności fizycznej,zdrowego trybu życia,samarytanki i patriotyzmu w dobrym tego słowa znaczeniu wcale nie zmuszającego do wierności zasadom socjalizmu o co obecnie oskarża się ZHP z lat PRL-u. Oczywiście najbardziej zapadły w pamięć letnie obozy i biwaki harcerskie w różnych miejscach w Polsce - ja trzykrotnie byłem na takim obozie w Turniach k.Białobrzegów Radomskich ale też k.Opoczna,Rakowa i Staszowa - to tam nauczyłem się pieśni patriotycznych,tam usłyszałem sporo wiadomości z historii Polski która na lekcjach miała "białe plamy" i nie wolno było nawet zadawać pytań o tamte mroczne lata a te pogadanki zawsze prowadzili nauczyciele ostrowieckich szkół wtedy w stopniu instruktorów ZHP. Obozowa nauka musztry była bardzo przydatna w pierwszych tygodniach zasadniczej służby wojskowej. No i na takich letnich obozach dochodziło do pierwszych zauroczeń płcią przeciwną jakże emocjonalną ,którą pamięta się do dziś...🙂
stary druh
14:24, 2025-09-11
Wojsko zestrzeliło drony nad Polską
Kłosiniak Kumoszka może nadaje się do brylowania w kołach gospodyń wiejskich smakując przysmaki, jednak napewno nie nadaje się do funkcji jaką sprawje. Wywalmy czym prędzej ten Rząd. Jeden Morawiecki ma więcej erudycji, wiedzy i trafmych ocen, które sprawnie potrafi zamienić w działanie, niż Tusk ze wszystkimi ministrami razem wzięty. Ja uroczyście oświadczam że unieważniam ten Rząd partaczy i namawiam do referendum w tej sprawie. Dość niszczenia gospodarki, oddawanie Niemcom kolei polskich,układu krwionośnego tego kraju, nie tylko w postaci transporu towarowego, ale również podoba im się osobowy i coraz większego dziadostwa i kolesiostwa w każdej przestrzeni gospodarki i życia obywateli w tym kraju. Przywróćmy na powrót ubekom należne im emerytury, te obniżone do średniej, bo to nie obywatele maja biedować, a ci którzy to dziadostwo spowodowali wyprzedając, rozkradajac doprowadzając do upadłości i niszcząc polską gospodarke. Za chwile upadnie polskie rolnictwo, a my będziemy płacić na zbrojenie się Niemiec. Bo składanie sie na zbudowanie w niemczech przemysłu zbrojeniowego, z którego coś do nas trafi może za pięćdziesiąt lat jest idiotyzmem. Z prawie najlepiej radzącego sobie i rozwijającego się państwa stajemy się pośmiewiskiem za sprawą tego nieudolnego folksdojczowskiego Rządu. Jak długo ten folksdojcz będzie nam mydlił jeszcze oczy. Co jeszcze musi się stać żebyście to zauważyli.
Sól ziemi, tej ziemi
17:15, 2025-09-10
Nie wszyscy mieszkańcy Denkowa na „NIE” obwodnicy
Przed wyborami Łakomiec mówił że Ostrowiec zasługuje na kolejny most przedłuzenie Chrzanowskiego ale do alei 25lecia ...no ale cóż szkodzi obiecać
Ogrodziak
17:01, 2025-09-09
Sięgamy po pieniądze na budowę kolejnych dróg
Jeśli rozpatrywanie tych wniosków będzie zależeć od Kielc to nie ma się co łudzić że teraz będą zatwierdzone do realizacji - vide droga Ostrowiec-Bałtów czy rewitalizacja Alei 3 maja i ul.Denkowskiej gdzie na realizacje czekaliśmy długie lata bo w samych Kielcach były "pilniejsze" mnie ważne sprawy.
realnie
14:21, 2025-09-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz