OFERTA ZAJĘĆ MUZEALNYCH W OKRESIE FERII ZIMOWYCH
?php>30 stycznia - 11 lutego 2023
?php>Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza do skorzystania z propozycji zajęć muzealno-warsztatowych przygotowanych przez oddziały muzeum według harmonogramu:
?php>Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki (Sudół 135a), godzina 11.00:
?php>30.01 (poniedziałek) - Spotkanie z neolitycznym górnikiem
?php>01.02 (środa) - Światowy Dzień Mokradeł
?php>06.02 (poniedziałek) - Pradziejowe zabawki i zabawy
?php>8.02. (środa) - Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
?php>11.02 (sobota) - Sobota w muzeum - Dzień Mincerza
?php>Kontakt i zapisy: 41 260 55 51 // [email protected]
?php>Koszt -15 zł/osoba
?php>Czas trwania zajęć - ok. 1,5 h
?php>Pałac Wielopolskich w Częstocicach (ul. Świętokrzyska 37), godzina 11.00:
?php>31.01 (wtorek) - Tajemnice Ukrainy przed wiekami. Quest muzealny
?php>2.02 (czwartek) - Magiczny czas karnawału
?php>4.02 (sobota) Sobota w muzeum - Audiodeskrypcja, czyli muzeum opowiedziane
?php>7.02 (wtorek) - Pałac Wielopolskich w Częstocicach "okiem architekta"
?php>9.02 (czwartek) - Piękno w stylu art déco
?php>Kontakt i zapisy: 41 265 36 51 // [email protected]
?php>Koszt -15 zł/osoba
?php>Czas trwania zajęć - ok. 1,5 h
?php>***
?php>W przypadku grup zorganizowanych istnieje możliwość rezerwacji innego, dogodnego terminu lub wyboru tematu ze stałej oferty zajęć muzealnych dostępnych na stronie www.muzeumostrowiec.pl.
?php>Szczegółowy harmonogram i opis warsztatów (dostępny również na stronie www.muzeumostrowiec.pl):
?php>PONIEDZIAŁEK - 30 stycznia, godz. 11.00 -- Spotkanie z neolitycznym górnikiem
?php>Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki
?php>Podczas spotkania cofniemy się w czasie do młodszej epoki kamienia i spróbujemy zmierzyć się z trudami życia neolitycznego górnika. Zgłębimy tajniki wykorzystania i obróbki skór. Postaramy się też samodzielnie wykonać użyteczne przedmioty z tego surowca.
?php>***
?php>WTOREK - 31 stycznia godz. 11.00 -- Tajemnice Ukrainy przed wiekami. Quest muzealny
?php>Pałac Wielopolskich w Częstocicach
?php>Wystawa "Ukraina przed wiekami" przygotowana we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie przedstawia zabytki odkryte na ziemiach współczesnej Ukrainy gromadzone przez krakowskie muzeum od połowy XIX w. do II wojny światowej. Kryje też wiele tajemnic, które odkryjemy wspólnie rozwiązując muzealny quest! Działając indywidualnie lub drużynowo rozwiążemy wszystkie zagadki umieszczone w przestrzeni wystawy i przekonamy się, jakie skarby kryje pradawna Ukraina.
?php>***
?php>ŚRODA - 1 lutego, godz. 11.00 -- Światowy Dzień Mokradeł
?php>Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki
?php>Niepokojące pustkowie czy pełen życia ekosystem? Mokradła to ważny element krajobrazu, który wciąż pozostaje tajemniczy i niedoceniany. Na zajęciach dowiemy się czemu trzeba chronić bagna oraz jak zapisały się w kulturze. Spróbujemy wcielić się w prawdziwego badacza, dlatego... przyjdź, dotknij, ubrudź się!
?php>***
?php>CZWARTEK - 2 lutego, godz. 11.00 -- Magiczny czas karnawału
?php>Pałac Wielopolskich w Częstocicach
?php>Między Świętami Bożego Narodzenia a Wielkanocą obchodzimy karnawał - niezwykły czas zabaw i radości. Towarzyszą mu bale maskowe, tańce, pyszne jedzenie, ale także ciekawe historie i symbolika, którą warto poznać. Ilustracją do naszej opowieści będą archiwalne zdjęcia karnawałowych balów i zabaw, również tych odbywających się w Pałacu Wielopolskich. Integralną częścią zajęć będą warsztaty z ozdabiania masek karnawałowych w stylu weneckim.
?php>***
?php>SOBOTA - 4 lutego, godz. 11.00 -- Audiodeskrypcja, czyli muzeum opowiedziane (Sobota w muzeum)
?php>Pałac Wielopolskich w Częstocicach
?php>Audiodeskrypcja pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym na odbiór sztuki wizualnej, np. malarstwa, czy gry aktorskiej, dlatego jest skutecznie stosowana m.in. w muzeach, kinie czy teatrze. O tym, na czym polega audiodeskrypcja, jak ją tworzyć i stosować oraz jak inaczej możemy udostępnić kulturę tym, dla których nie jest łatwo dostępna opowiemy podczas zajęć z cyklu "Sobota w muzeum". Warsztaty dla wielu będą pierwszą próbą stworzenia audiodeskrypcji, a przy tym ciekawym wyzwaniem językowym oraz gimnastyką wyobraźni i kreatywności.
?php>***
?php>PONIEDZIAŁEK - 6 lutego, godz. 11.00 -- Pradziejowe zabawy i zabawki
?php>Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki
?php>Jak wyglądało życie dzieci w pradziejach? Czy bawiły się zabawkami? Na te pytania odpowiemy podczas zajęć o dawnych zabawach i zabawkach. Postaramy się samodzielnie wykonać zabawkę - dobra zabawa gwarantowana.
?php>***
?php>WTOREK - 7 lutego, godz. 11.00 - Pałac Wielopolskich w Częstocicach "okiem architekta"
Pałac Wielopolskich w Częstocicach
?php>Motywem przewodnim proponowanych zajęć będzie fascynująca architektura Pałacu Wielopolskich w Częstocicach i jego eklektyzm, polegający na łączeniu ze sobą w jednej budowli elementów pochodzących z różnych, często odległych od siebie stylów architektonicznych. Warsztaty pozwolą utrwalić zdobyte informacje dzięki zadaniom z elementami konstruktywnej rywalizacji i doskonaleniu pracy zespołowej.
?php>***
?php>ŚRODA - 8 lutego, godz. 11.00 -- Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
?php>Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki
?php>Las to dom dla wielu zwierząt. Dary natury są niezwykle cenne dla jego mieszkańców. Jak radzą sobie sarny, jelenie czy łosie, kiedy zapada zima? Co służy za ich pożywienie, co znajdują w paśnikach i po co ta sól na drzewach? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wspólnie podczas zajęć przygotowanych z okazji Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.
?php>***
?php>CZWARTEK - 9 lutego, godz. 11.00 -- Piękno w stylu art déco
?php>Pałac Wielopolskich w Częstocicach
?php>Wszystkich, którzy chcą i lubią tworzyć, zapraszamy na warsztaty związane z wystawą czasową "Ćmielowska porcelana w stylu art déco - 1920-1945". Na wystawie ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Narodowego w Kielcach oraz prywatnych kolekcjonerów pokazujemy piękne przedmioty i ich historie. Opowiadamy też o inspiracjach twórców oraz o idei, która stała za stworzeniem tego stylu w sztuce. Po zwiedzaniu wystawy każdy uczestnik będzie mógł poczuć się jak dekorator - ozdabiając naczynie z ćmielowskiej porcelany.
?php>***
?php>SOBOTA - 11 lutego, godz. 11.00 -- Dzień Mincerza (Sobota w muzeum)
?php>Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki
?php>Mincerz to rzemieślnik trudniący się produkcją monet, który swoje święto obchodzi 10 lutego. Podczas zajęć opowiemy o tym, jak wyglądały najstarsze monety i czym płacono w pradziejach. Na pamiątkę wybijemy własne pamiątkowe monety.
?php>
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu
Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?
Nauczka
17:58, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz