Zamknij

Agnieszka Rogalińska szóstym w historii starostą ostrowieckim!

Dariusz KisielDariusz Kisiel 08:35, 07.06.2024 Aktualizacja: 08:43, 07.06.2024
Skomentuj

Właśnie mija 26 lat od wprowadzenia w kraju trójstopniowego podziału terytorialnego w Polsce. Ponad ćwierć wieku niezakłóconego funkcjonowania powiatów jest świetną odpowiedzią na potrzebę decentralizacji władzy oraz dostosowania struktury administracyjnej do nowych realiów politycznych, gospodarczych i społecznych. I można się tylko dziwić, że konstytucja milczy na temat jednostki powiatu, co świadczy o tym, że jeszcze w trakcie pisania nowej konstytucji jednostka powiatu nie koniecznie była przewidywana. Od 1999 roku w ramach podziału terytorialnego mamy od najniższego do najwyższego szczebla gminę, powiat i województwo. Utworzono 308 powiatów ziemskich. Powiaty te przejęły część kompetencji, które wcześniej należały do województw i gmin. Do zadań powiatów należy między innymi zarządzanie oświatą, zdrowiem publicznym, komunikacją, kulturą, infrastrukturą oraz kwestiami bezpieczeństwa i porządku publicznego.

O tym, jak powiat wrósł w naszą samorządność i świadomość społeczną najlepiej świadczą emocje, jakie towarzyszyły ukonstytuowaniu się obecnych władz, na czele ze starostą Agnieszką Rogalińską i wicestarostą Łukaszem Dybcem, czyli od czasu poznania wyników wyborów z 7 kwietnia aż do ubiegłotygodniowej środy, 15 maja.

Samorządy powiatowe stały się kluczowym graczem w planowaniu i realizacji polityki rozwoju regionalnego, co przyczyniło się do zwiększenia dynamiki gospodarczej, poprawy infrastruktury oraz wzrostu jakości życia mieszkańców. Andrzej Płonka - prezes Związku Powiatów Polskich uważa, że nie ulega żadnej wątpliwości, że powiaty utrwaliły się w krajobrazie polskiego samorządu. Powiaty przyjęły bowiem na siebie ogrom zadań i usług publicznych. Wchodzą w to m.in. oświata na poziomie ponadpodstawowym, interwencje na rynku pracy, ochrona zdrowia, publiczny transport zbiorowy, utrzymywanie podstawowej, międzygminnej sieci dróg, czy zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Przez te ćwierć wieku samorządowcy, urzędnicy i pracownicy samorządowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych i co najważniejsze, mieszkańcy obserwujący przekształcenia w kraju, wywierając nacisk na rządzących, spowodowali powstanie dzisiejszej siatki naszych powiatowych wspólnot. Oczywiście, z jednej strony odebrano starostom nadzór nad policją oraz powiatowymi inspekcjami, weterynaryjną i sanitarną, ale z drugiej strony oczekuje się wspomagania działań tych służb, m.in. finansowo, ale w razie potrzeby także organizacyjnie tak, jak to było w czasie zarazy COVID-19. Niezależnie jednak od tych problemów, powiaty okazały się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza strukturą efektywną.

Przypomnijmy, że w pierwszych wyborach samorządowych z 11 października 1998 roku mandaty Rady Powiatu Ostrowieckiego uzyskali: Marian Banaszek,  Jarosław Bąchorek, Agnieszka Biel-Żak, Mieczysław Budzeń, Janusz Czajkowski, Zdzisław Czechowski, Jarosław Dębicki, Roman Dominik, Małgorzata Gagat, Adam Gajewski, Krzysztof Gajewski, Ryszard Gajuk, Ireneusz Górnisiewicz, Andrzej Jabłoński, Albert Kolasa, Zofia Kolasa-Rogala, Piotr Kopański, Andrzej Kosiela, Maciej Kuszewski, Roman Kowalski, Andrzej Kryj, Wojciech Kotasiak, Jan Kuśmierz, Marian Kuzka, Zbigniew Maj, Jerzy Maludziński, Bogusław Mąka, Andrzej Moskwa, Włodzimierz Mularczyk, Jerzy Murzyn, Stanisław Nowacki, Waldemar Marek Paluch, Teresa Piwnik, Ryszar Proksa, Zdzisław Saracin, Wojciech Siporski, Anna Smolińska, Andrzej Sokół, Ziemowit Sokół, Elżbieta Sternik-Bucior, Włodzimierz Szczałuba, Zdzisław Szostak, Waldemar Uryś, Zofia Witek, Ryszard Zwoliński. 

Pierwszym starostą powiatu ostrowieckiego w dniu 9 listopada 1998 roku wybrano, głosami radnych Porozumienia Samorządowego i Samorządowych Rad Osiedlowych Macieja Giermasińskiego. Wicestarostą został Ryszard Proksa. Na odbytej w tym dniu inauguracyjnej sesji nowej Rady Powiatu Ostrowieckiego przewodniczącym wybrano prezesa Banku Spółdzielczego w Ostrowcu Świętokrzyskim Zdzisława Szostaka oraz wiceprzewodniczącymi Jerzego Murzyna i Jarosława Bąchorka. Z kolei na sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego w dniu 29 grudnia 1998 roku przyjęto statut i regulamin Rady Powiatu, a także regulamin organizacyjny starostwa. Na stanowisko sekretarza powiatu powołano Leszka Paska, a na stanowisko skarbnika Ewę Fusińską.

Dwa miesiące później na sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego dyrektor szpitala Maciej Szymczyk poinformował, że placówce zabraknie 10,4 mln zł na sprawne funkcjonowanie, a lekarze obawiają się grupowych zwolnień. Weszli w spór zbiorowy z ostrowieckim ówczesnym ZOZ. W czerwcu 1999 roku ZOZ zlikwidował przyszpitalną poradnię laryngologiczną, mieszcząca się w budynku medycyny szkolnej na osiedlu Słonecznym, a radni na sesji 7 czerwca 1999 roku przyjęli uchwałę w sprawie utworzenia Samodzielnego  Publicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dokonali także podziału Zespołu Opieki Zdrowotnej na dwie części – jedną obejmującą szpital i poradnie specjalistyczne i drugą, którą utworzyć miały przychodnie rejonowe i gabinety medycyny szkolnej. 1 lipca na sesji radni SLD złożyli wniosek o odwołanie zarządu powiatu, któremu zarzucili zaniechanie działań wokół służby zdrowia, doprowadzenie do 6-milionowego zadłużenie szpitala oraz złamanie dyscypliny budżetowej. Wniosek trafił do komisji rewizyjnej Rady Powiatu i miał być procedowany w sierpniu. Ostatecznie, na sesji 2 września 1999 roku, na wniosek radnego Mariana Kuzki, zdjęto z obrad wniosek  o odwołanie władz powiatu. 22 stycznia 2001 starosta Maciej Gierasiński został jednak, z zupełnie innych powodów, odwołany ze stanowiska. Objął je Waldemar Marek Paluch, a wicestarostą został Wojciech Siporski. Zmianie uległ skład Zarządu Powiatu Ostrowieckiego, do którego weszli Teresa Piwnik, Andrzej Moskwa, Adam Gajewski i Janusz Czajkowski.

Z kolei 12 marca 2009 roku w sali kina Etiuda odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu poświęcona obchodom jubileuszu 10-lecia utworzenia powiatu ostrowieckiego. Powiat otrzymał sztandar, ufundowany przez poszczególne gminy i przedsiębiorców z terenu powiatu. W sesji wzięli udział m.in. radni wszystkich trzech kadencji oraz przedstawiciele gminnych i miejskich samorządów. Uczestnicy obchodów, jeszcze na starych deskach ZDK, obejrzeli musical „Skrzypek na dachu” w wykonaniu Teatru Muzycznego z Lublina.

Nowa wybrana na sternika powiatu ostrowieckiego Agnieszka Rogalińska jest szóstym w historii starostą, po Macieju Giermasińskim, Waldemarze Marku Paluchu, Zdzisławie Kałamadze, Zbigniewie Dudzie i Marzenie Dębniak.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Wygnany z powiatuWygnany z powiatu

0 0

Ten rodzaj samorządu to nic innego jak " stołki dla swoich"

17:15, 07.06.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z guana bata nie uleZ guana bata nie ule

0 0

https://naostro.info/agencja-rozwoju-lokalnego-w-2020-roku-wygenerowala-ponad-800-tysiecy-zl-straty-z-czego-zamierza-ja-pokryc/ tutaj księżniczka pokazała jak się powinno zarządzać spółką miejską. Oczekujemy jeszcze "lepszych" efektów jej pracy. Może da się ten kur...dołek jeszcze bardziej upodlić. TOS/KWW/tfuj samożont rządzą tą dziurą od lat i dzięki nim większość ludzi z umiejętnościami wyjechała. Co prawda zostali ci, którym sprawy rodzinne nie pozwalają na ucieczkę i pracownicy tak zwanej budżetówki (lekarze, których jest mało dzięki układom i braku dopuszczenia młodych do zawodu, pielęgniarki i nieodżałowani pracownicy tutejszych urzędów).

12:52, 08.06.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

Maszt idzie do rozbiórki

Siema ZATROSKANY. PIES TRĄCAŁ KAWAŁEK ŻELAZA. Weź się lepiej gazety dopytaj czy to prawda, że w upadniętej Łysicy będą relokować tych NIECHCIANYCH od Merza z IV RZESZY??? Mam pewne info ze stolicy Europy. Liczę na ciebie. Ja wiem że ich dawno przesortowali na lepszych, ale dali by chociaż kilku kopaczy do KSZO, tak na poziom II ligi.✌️💪😂😂😂Będziecie mieli wesoło tam w Ostrowcu. Szkoda.....

PUSTY DZBAN

07:14, 2025-05-16

Maszt idzie do rozbiórki

Gazeto, przesypiasz ważne tematy. Nic o obwodnicy Ostrowca w ministerstwie. Przy okazji, przekażcie prezydentowi miasta, którego trudno zrozumieć o czym mówi, że ten bubel "procedowany" przez wojewodę, jest niezgodny z prawem. W decyzji środowiskowej jest obwodnica dwujezdniowa. Dwujezdniowa, więc wojewoda musi ten bubel GDDKiA odrzucić. A Ostrowiec niech walczy o dwujezdniową DK9 od Radomia do Opatowa, z węzłami przed i za Ostrowcem. Czy to takie trudne?

zatroskany

19:46, 2025-05-15

Ponad 11 mln zł. na rower miejski dla Ostrowca

Miasto musi na czymś zarabiać. Wolicie żeby podnosili podatki gruntowe, kombinowali z płatnymi parkingami, czy zatrudnilli dodatkowych elektorskich do ścigali żuli za trzymanie rąk w kieszeniach? Rower miejski to uczciwa praca i uczciwe pieniądze. Dostępny transport w czasie kiedy nie kursują autobusy, tam gdzie nie kursuja zbyt często, lub gdy nie chesz wąchać smrodu niedomytków. Znajda się tacy którzy nie chcą dymać na piechotke w nocy z Kunowa, Ćmielowa, Denkowa, lub innego upośledzonego komunikacyjnie miejsca. Dla tego ważne i decydujące o sukcesie przedsięwzięcia jest sensowne rozlokowanie punktów wypożyczeń. W czym macie problem. Za chwile Unia zabroni nam jeżdzić naszymi zabytkowymi bryniami i będziecie dymać pieszkom. Prawdą jest że zamiast tej kupy trzciny w rynku mogli by usprawnić przejazdy wózkom inwalidzkim, czy rowerom, tam gdzie ich jeszcze nie ma. Sami widzicie że parking gdzieś obok szpitala próboja zbudować od 40 lat i niema mądrego który by wiedział jak to zrobić. Ostatnio ich jakby oświeciło i coś tam kąbinują. Historyczną *%#)!& leśną próbują przerobić na parking. Na zachodzie to z powodzeniem działa od 20lat. Korzystaja z tego głównie turyści, u nas turystów nie ma, ale też ludzie wracający z pracy, którzy nie maja gdzie zaparkować bryni, lub obawiają sie że jadąc własnym rowerem po wyjściu z pracy znajda elegancko wciąż przypiętą samą rame. Nie chcą się bawić w Sądowe przepychanki z kimś najczęściej niewypłacalnym i wolą rower miejski. Miasto na taką okoliczność będzie miało szablonik z krótką ścieżka. I istnieje możliwość szybkiego leczenia wandali ze swoich naleciałości. Tryb wypożyczania jest prosty pokaż pysk do kamery, zarejstruj sie, uiść opłate i jedź. A gdy porzucisz rower na wale, w rowie, czy gdzieś gdzie ktoś go może zniszczyć to bekasz za szkody. Szanowni mitomani, wiaduktu, czy mostu, za jedenaście baniek się nie wybuduje, naprawa osuwiska kosztowała 30. Takie zwykłe zalepienie dziury w ziemi. Zamiast na Owsiaka zróbcie skarbonke na most. A rower miejski to najlepszy uczciwy pomysł władz miasta do ktorego namawiam od 20 lat.

Nie chcesz,nie jedź

10:39, 2025-05-15

Ponad 11 mln zł. na rower miejski dla Ostrowca

*%#)!& nie mają na co kasy wydawać już

ostrowczanin

19:05, 2025-05-14

0%