Zamknij

Czy czekają nas intensywne opady i burze?!

14:30, 13.09.2024 . Aktualizacja: 14:42, 13.09.2024
Skomentuj

Za witryną Storm Chasers Świętokrzyskie - Pogoda i Atmosfera informujemy, że od 14 września od godz.1 do 15 września do godz. 1 najwyższy stopień zagrożenia związany z intensywnymi opadami i burzami zostaje wydany dla powiatu kazimierskiego, pińczowskiego oraz znacznej części powiatu jędrzejowskiego, włoszczowskiego, buskiego, staszowskiego, sandomierskiego oraz południa powiatu kieleckiego, ostrowieckiego i opatowskiego. To wszystko jest związane z niżem genueńskim, który przynosi Europie wielkie ulewy, a teraz zmierza do Polski.

Jak czytamy na witrynie nie jest jeszcze do końca jasne co się wydarzy dokładnie jednak jest bardzo prawdopodobne że na tym obszarze w trakcie ważności ostrzeżenia pojawią się ulewne opady deszczu którym mogą towarzyszyć także burze. Sumy opadu za okres ostrzeżenia mogą przekroczyć 70-80 mm, punktowo być może nawet 100-120mm. Niewykluczone są liczne zalania i podtopienia oraz gwałtowny wzrost poziomu wód w rzekach.

https://www.facebook.com/stormchaserssw

Tymczasem jak informuje Agnieszka Kosiek Rzecznik Prasowy Wojewody Świętokrzyskiego wzmocniona została obsada kadrowa służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe. Sprawdzono również stan magazynów oraz sprawność i dostępność sprzętu przeciwpożarowego – to najważniejsze wnioski po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który obradował w piątek po przewodnictwem wojewody Józefa Bryka.

- Zwołanie Zespołu było nam wszystkim potrzebne. Przekonaliśmy się, że jesteśmy gotowi do działania na wypadek gdyby prognozy się sprawdziły – zapewniał wojewoda. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych – wojska, policji, straży pożarnej, a także Wód Polskich, PGE oraz samorządowcy z całego województwa.

Zwołanie posiedzenia Zespołu związane było z alarmującymi prognozami pogody na najbliższe dni. Największe opady deszczu mają być na południu Polski, w województwach dolnośląskim, małopolskim, śląskim oraz opolskim.

W województwie świętokrzyskim obecnie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia. Prognozy przewidują, że najtrudniejsza będzie sobota. Najgorsza sytuacja może wystąpić na południu województwa, w powiatach buskim, pińczowskim i kazimierskim.

Podczas posiedzenia Zespołu poinformowano o działaniach, które wdrożyły już służby wojewody. Wzmocniona została obsada dyżurowa w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, Dyspozytorni Medycznej oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W razie wystąpienia szkód, obsadę dyżurową zwiększą również policja i straż pożarna.

Oprócz tego sprawdzono magazyny przeciwpowodziowe będące w zasobach wojewody. O podobne działania zaapelowano również do samorządców.

Wody Polskie poinformowały, że opróżnione zostały zbiorniki retencyjne Chańcza, Wióry i Brody Iłżeckie. Ich łączna rezerwa powodziowa wynosi obecnie ponad 36 mln m3. 

Do przyjęcia dużych ilości wód opadowych przygotowany jest także zbiornik w Cedzynie (ok. 400 tys. m3 rezerwy) oraz w Borkowie (ok. 50 tys. m3 rezerwy).

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

FachowiecFachowiec

0 0

z takim sztabem to ulewy nie bedzie 23:15, 13.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%