- Jesteśmy przekonani, że dobro, które pani świadczy, wróci do nas niejednokrotnie – mówił wojewoda Józef Bryk dziękując doktor Iwonie Grabowskiej, lekarce ze szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, której trafna diagnoza oraz szybka reakcja przyczyniły się do uniknięcia zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla przez całą rodzinę.
Iwona Grabowska jest specjalistką chorób wewnętrznych w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim i zastępcą kierownika szpitalnego oddziału ratunkowego. Podczas dyżuru zgłosiła się do niej pacjentka, u której zdiagnozowała podtrucie tlenkiem węgla. Ustaliła, że w mieszkaniu przebywają pozostali członkowie rodziny i - zdając sobie sprawę z zagrożenia - zaalarmowała domowników oraz służby ratunkowe, które podjęły interwencję.
Wojewoda Józef Bryk podziękował dr Iwonie Grabowskiej za jej skuteczne działanie. Przekazał także – na ręce wicedyrektor ostrowieckiego szpitala - podziękowania dla dr. Marcina Bogackiego, który podobnie zareagował, gdy w tym samym czasie trafiła do niego nastoletnia córka pacjentki dr Grabowskiej.
- Dziękujemy dziś dwójce lekarzy za ich profesjonalizm, zaangażowanie i czujność, które przyczyniły się do uratowania kilku osób zagrożonych zatruciem tlenkiem węgla. Chcemy podkreślić, jak ważne jest prawdziwe powołanie do zawodu lekarza – powiedział wojewoda.
O tym, jak niebezpieczny jest czad mówił nadbryg. Krzysztof Ciosek, komendant wojewódzki świętokrzyskiej Państwowej Straży Pożarnej. Apelował o szczególną ostrożność oraz instalowanie w domach czujników tlenku węgla i dymu. Przedstawił także statystyki. W ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim wystąpiło 121 zdarzeń związanych z zagrożeniem tlenkiem węgla. Przeszło 30 osób zostało poszkodowanych, z czego 1 straciła życie. W tym roku straż pożarna brała udział już w 24 takich interwencjach. Poszkodowanych zostało 11 osób, a 1 zmarła.
Tlenek węgla, zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Stanowi on śmiertelne zagrożenie. Potencjalne źródła czadu to np. kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe czy kuchnie gazowe. Pierwszymi objawami zatrucia czadem mogą być duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, osłabienie bądź przyspieszenie czynności serca i oddychania.
[ZT]156976[/ZT]
3 0
Kilka miesięcy temu bahaterka tego artykułu zbagatelizowała stan mojej żony na SOR. Wykazała się bardzo dużym brakiem empatii oraz zainteresowania. Tu zaś bryluje w świetle fleszy. Mam nadzieje że szanowna Pani przeczyta mój komentarz i zastanowi się nad swoim postępowaniem podejmując się służby jaką jest niesienie pomocy zostając lekarzem.