[FOTORELACJANOWA]6326[/FOTORELACJANOWA]
[FOTORELACJANOWA]6317[/FOTORELACJANOWA]
1 maja, w samo południe na ostrowieckim rynku tradycyjnie obchodzono Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zorganizowany przez Nową Lewicę, z przewodniczącym Józefem Grabowskim.
-Jest to spotkanie ludzi wzajemnie sobie życzliwych i przyjaznych, którzy pamiętają tradycję 1 Maja od wczesnych lat. Święto Pracy jest od 1955 roku także świętem katolickim, które ustanowił papież Pius XII i myślę, że jest to przykład na to, aby łączyć ludzi o różnych poglądach, bo prawa pracownicze nie są załatwione raz na zawsze. Ciągle są nowe problemy, brak równości w wynagrodzeniach, brak równości w dostępie do pracy oraz zmieniające się uwarunkowania dotyczące zatrudnienia, nierówne szanse i konsekwencje w przyszłości, związanych z emeryturami – to wszystko wymaga zwrócenia uwagi na to, co trzeba jeszcze uporządkować. Ludzie lewicy są wrażliwi na to, aby te nierówności były likwidowane, aby nie być obojętnym na odradzanie się czasów faszystowskich - braku szacunku jeden do drugiego, a przecież żyjemy w wolnym kraju, w XXI wieku, a taka nienawiść, jaka się rodzi wśród społeczeństwa podsycana nawet przez osoby pretendujące do wysokich stanowisk państwowych, a zatem przebudzenie społeczeństwa powinno nastąpić, jak najszybciej – mówił przewodniczący struktur powiatowych Nowej Lewicy.
Krystian Kacuga, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Celsa Huta Ostrowiec, wskazywał na problemy z jakimi boryka się przemysł hutniczy na współczesnym rynku. W obchodach uczestniczyli starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, członkowie zarządu powiatu Robert Rogala i Piotr Maj, prezydent miasta Artur Łakomiec, przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda – Dudek, wiceprzewodnicząca Joanna Pikus, wiceprzewodniczący Stanisław Choinka, radni miejscy i powiatowi. Podczas uroczystości odśpiewano hymn oraz złożono wiązanki przy pomniku poświęconym mieszkańcom miasta straconym w 1942 r.
Dwie godziny wcześniej w intencji ludzi pracy odbyła się Msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego, zorganizowana przez działaczy Opozycji Antykomunistycznej, z udziałem środowisk Prawa i Sprawiedliwości oraz starosty A. Rogalińskiej, przewodniczącego Rady Powiatu M. Pasternaka, prezydenta A. łakomca i wiceprzewodniczącej Rady Miasta J. Pikus. W homilii ksiądz biskup wskazywał na święto ludzi pracy ustanowione przez Kościół w 1955 roku, przez papieża Piusa XII, jako zwrócenie uwagi na godność człowieka i chrześcijańską tożsamość, będącą fundamentem wartości, którymi należy się kierować.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz