Zamknij

Bezpłatne badania cytologiczne dla mieszkanek powiatu ostrowieckiego i opatowskiego

09:02, 03.04.2023 Aktualizacja: 09:09, 03.04.2023
Skomentuj

Na bezpłatne badania cytologiczne zaprasza mieszkanki  powiatu ostrowieckiego i opatowskiego Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Bezpłatną cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym będzie można wykonać w mobilnej pracowni diagnostycznej - cytomammobusie ŚCO, który w dniach 11-28 kwietnia przyjedzie do Kunowa, Waśniowa, Bodzechowa, Ćmielowa, Tarłowa, Bałtowa i Ostrowca Świętokrzyskiego.

?php>

Co to jest cytologia?

?php>

Cytologia to najskuteczniejsze badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i umożliwia wykrycie stanu przednowotworowego w czasie, kiedy kobieta nie ma żadnych niepokojących objawów. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie 10 minut. W Świętokrzyskim Centrum Onkologiioraz w mobilnych punktach diagnostycznych ŚCO (cytomammobusie i cytobusie) wykonywane są dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek. Każda kobieta w wieku pomiędzy 25 a 59 rokiem życia powinna regularnie co 3 lata wykonywać bezpłatną cytologię w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

?php>

?php>

Jak się przygotować do badania?

?php>

    ?php>

  • wykonuj cytologię najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej;
  • ?php>

  • na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy);
  • ?php>

  • co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych;
  • ?php>

  • na 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy;
  • ?php>

  • w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się;
  • ?php>

  • w dniu badania zabierz ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
  • ?php>

?php>

Jak przebiega badanie cytologiczne?

?php>

Cytologia jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym. Badanie jest wykonywane przez położną, która przy pomocy jednorazowego, sterylnego zestawu (wziernika założonego do pochwy oraz miękkiej szczoteczki) pobiera wymaz z szyjki macicy. Pobrane w ten sposób komórki nabłonka szyjki macicy są poddawane specjalistycznej ocenie. Dzięki cytologii można wykryć stany przednowotworowe i określić, czy kobieta znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

?php>

Cytologia trwa tylko 5 minut, sprawdź sama https://www.onkol.kielce.pl/pl/aktualnosci/cytologia-w-5-minut

?php>

Bezpłatnie, bez skierowania, w pobliżu miejsca zamieszkania

?php>

Z bezpłatnej cytologii mogą korzystać bez skierowania kobiety między 25 a 59 rokiem życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

?php>

Cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym(dwa badania podczas jednej wizyty) będzie można wykonać bezpłatnie w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, który będzie dyżurował w:

?php>

11-12 kwietnia - w Kunowie (na parkingu za Urzędem Miasta i Gminy)

?php>

13 kwietnia - w Waśniowie (na parkingu przy Ochotniczej Straży Pożarnej)

?php>

17-18 kwietnia - w Bodzechowie (przy Ośrodku Zdrowia, ul. Szkolna 7)

?php>

19-20 kwietnia - w Ćmielowie (parking przy Urzędzie Miasta i Gminy, ul. Ostrowiecka 40)

?php>

21 kwietnia - w Tarłowie (parking przy Gminnej Bibliotece, ul. Kleparz 1)

?php>

24 kwietnia - Bałtów (parking przy Urzędzie Gminy)

?php>

25-28 kwietnia - Ostrowiec Św. (na Rynku)

?php>

Rejestracja na badania w cytomammobusie ŚCO pod nr tel. 661 911 300.

?php>

Cytologia z bezpłatnym dowozem na badanie do ŚCO

?php>

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęca również pracodawców z województwa świętokrzyskiego do korzystania z bezpłatnego dowozu pań na profilaktyczną cytologię - badanie prowadzone w ramach programów profilaktyki onkologicznej. Aby zamówić bezpłatny transport na badania, wystarczy zadzwonić do ŚCO: 41 36 74 036. Uwaga! Ułatwienia w dostępie do profilaktyki będą realizowane tylko do czerwca 2023.

?php>

ŚCO kieruje swoje zaproszenie do pracodawców, jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, czyli wszędzie tam, gdzie pracują i działają kobiety. Wystarczy zebrać minimum 10 - osobową grupę pań, chcących skorzystać z badań w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy i zadzwonić do ŚCO pod nr telefonu: 41 36 74 036 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).Po badaniach bus z ŚCO odwozi panie z powrotem do zakładu pracy.

?php>

- Pandemia dramatycznie obniżyła zgłaszalność kobiet na badania w ramach programów profilaktyki onkologicznej - mówi dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

?php>

W 2019 r. z badania cytologicznego w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy skorzystało ponad 22% uprawnionych do tej diagnostyki mieszkanek województwa świętokrzyskiego. W 2022 r. zgłaszalność w Świętokrzyskim spadła do 15,01%.

?php>

- Niestety, słaba zgłaszalność na badania profilaktyczne skutkuje tym, że zgłaszają się do nas pacjentki w wysokim stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Takie dramatyczne zaniedbania profilaktyki to niepotrzebne tragedie i długie, okaleczające leczenie. Dlatego apelujemy do pracodawców, władz samorządowych, społeczników o zatroszczenie się o zdrowie kobiet w ich otoczeniu. Wyjazd na badanie profilaktyczne można zaplanować i bardzo sprawnie przeprowadzić, bez żadnych komplikacji dla pracodawcy - dodaje dr Leszek Smorąg.

?php>

    ?php>

  • Zadzwoń i zarejestruj się na cytologię (konwencjonalną i płynną) w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, ul. Stefana Artwińskiego 3, tel.: 609 99 00 33.
  • ?php>

  • Zamów bezpłatny dowóz na cytologię (konwencjonalną i płynną) do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Zgłoszenie grup na badania pod nr tel. 41 36 74 036.
  • ?php>

?php>

?php>

Projekt "Profilaktyka raka szyjki macicy  - subregion północny" RPSW.08.02.02-26-0002/20 jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020.

?php>
(Redakcja Gazety Ostrowieckiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...

W.S.

07:45, 2025-07-03

Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu

Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.

Nowy wymiar...jednak

03:27, 2025-07-03

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.

Hutnik

10:02, 2025-07-02

Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu

Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?

Nauczka

17:58, 2025-07-01

0%