Zamknij

Rośnie u nas ilość zachorowań na boreliozę! Uwaga na gigantyczne kleszcze!

Paweł SłowińskiPaweł Słowiński 19:59, 23.05.2024 Aktualizacja: 22:32, 23.05.2024
Skomentuj

Jak informuje nas  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim rośnie u nas ilość zachorowań na bolreliozę. Nie zapominajmy też, że grożą nam jeszcze kleszcze Hyalomma, nazywane „Monster ticks”, które docierają do naszej okolicy z Afryki i Azji Zachodniej.

- W okresie od 1 stycznia do 15 maja 2024 r. na terenie powiatu ostrowieckiego  zarejestrowano 6 przypadków zachorowań na boreliozę. W porównaniu do 2023 r. zaobserwowano wzrost  zachorowań na tę jednostkę chorobową. W analogicznym okresie w 2023 r. na nadzorowanym terenie odnotowano 3 przypadki boreliozy- mówi nam Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim

Równocześnie w 2024 r. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Świętokrzyskim nie wpłynęły zgłoszenia podejrzenia i rozpoznania zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu. W 2023 r. zarejestrowano jeden taki przypadek.

- Z przeprowadzonych dochodzeń epidemiologicznych wynika, że do ukłucia przez kleszcze dochodziło głównie na obszarach leśnych i na działkach w miejscu zamieszkania. Najwięcej zachorowań na boreliozę odnotowano wśród osób w wieku powyżej 65 lat- mówi nam Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Tymczasem ostatnio pojawiły się informację o niebezpiecznych kleszczach Hyalomma, które zawitały już do Niemiec czy Szwecji, a teraz wypatrywane są u nas. W wielu  miejscach w Europie znaleziono dorosłe, gigantyczne kleszcze Hyalomma, nazywane “Monster tick” ze względu na naprawdę duże rozmiary i szybkość z jaką się poruszają. Przenoszą niebezpieczne dla ludzi i zwierząt patogeny, wywołujące groźne choroby.

Aby to zjawisko monitować w naszym kraju pojawiła się nawet specjalna strona https://narodowekleszczobranie.pl/pl Celem projektu jest sprawdzenie i zmapowanie występowania kleszczy Hyalomma, nazywanych “Monster ticks” w Polsce. Projekt umożliwia dzielenie się z naukowcami obserwacjami nietypowych kleszczy oraz przesłanie ich do badań w naszym ośrodku. Wiedza o obecności kleszczy Hyalomma pozwoli na zapobieganie chorobom przenoszonym przez te kleszcze.

- W ochronie przed kleszczami Hyalomma marginatum z Afryki i Azji Zachodniej należy - zachować podobne środki ostrożności, jak w przypadku kleszcza pospolitego. Przed wejściem do lasu czy na tereny z wyższą trawą lub w wilgotne miejsca należy wybierać możliwie najbardziej zakrywający ciało ubiór i dokładnie oglądać skórę po wszelkich aktywnościach na świeżym powietrzu a także stosować odpowiednie repelenty słyszymy w ostrowieckim „Sanepidzie”.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%