Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce przygotował przewodnik po świętokrzyskich rezerwatach leśnych. W ten sposób, w czasie ferii zimowych - wobec trwającej pandemii i związanych z tym ograniczonych możliwości - leśnicy dołączają do środowisk propagujących wyprawy ?tutaj?, czyli odkrywanie najbliższej okolicy.
?php>-Okazuje się, że również w lasach nie brakuje miejsc wartych odwiedzenia ? przekonuje Paweł Kosin. -Tym razem przedstawiamy propozycje wypraw do lasu z terenu sześciu nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego ?Puszcza Świętokrzyska?.
?php>Przez Puszczę Świętokrzyską? (rezerwat Cisów im. prof. Zygmunta Czubińskiego/ Nadleśnictwo Daleszyce)?php>?php>
Rezerwat Cisów im. prof. Zygmunta Czubińskiego utworzony został w 1970 roku. Obejmuje on drzewostany o charakterze zbliżonym do naturalnego i pierwotnego, jakie dominowały przed wiekami w Górach Świętokrzyskich.
?php>W całości składa się ze starodrzewi mieszanych, w których dominują jodły, buki, modrzewie, dęby oraz graby. Najstarsze drzewa ? buki i modrzewie mają ok 200 lat i imponują wymiarami.
?php>W rezerwacie wzrok przyciągają również parowy i wąwozy oraz płynące ich dnem okresowe strumyki.
?php>Nazwa rezerwatu nawiązuje do leżącej nieopodal miejscowości, w której rosły i nadal rosną liczne cisy, w tym okazy pomnikowe. W samym rezerwacie cisów nie stwierdzono.
?php>Przez rezerwat, Nadleśnictwo Daleszyce ? gospodarz terenu, poprowadziło leśną, przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną im. Wybranieckich.
?php>Do rezerwatu najłatwiej dotrzeć od miejscowości Cisów Pasieka, gdzie można zostawić samochód na składnicy drewna i po dosłownie 200-metrowym spacerze dotrzeć do granic rezerwatu. Do rezerwatu doprowadzi nas również niebieski szlak z Chęcin do Łagowa, który wiedzie skrajem rezerwatu.
?php>Po rozsypanych 500 mln lat temu głazach? (rezerwat Szczytniak/ Nadleśnictwo Łagów)?php>?php>
Mówiąc gołoborze większość myśli ? Święty Krzyż lub Łysica, warto jednak wiedzieć, że dosłownie 10 kilometrów, w linii prostej, od Łyśca znajduje się nie mniej imponujące rumowisko skalne.
?php>Na zboczu góry Szczytniak w Paśmie Jeleniowskim, na terenie Nadleśnictwa Łagów, znajduje się gołoborze, na które możemy dotrzeć szlakami turystycznymi ? czerwonym, Głównym Szlakiem Świętokrzyskim z Gołoszyc do Kuźniaków, od którego na szczycie Szczytniaka należy zboczyć o ok 200 m lub czarnym od miejscowości Skoszyn.
?php>Rumowisko głazów piaskowca kwarcytowego urzeka swą surowością, ale dostrzec można na nim postępującą sukcesję naturalną. Co istotne, w przeciwieństwie do gołoborza na Św. Krzyżu, można tu legalnie wejść na rumowisko.
?php>Rezerwat Szczytniak jest też leśnym rezerwatem z charakterystyczną dla Gór Świętokrzyskich szatą roślinną ? otaczają go drzewostany jodłowo-bukowe.
?php>Z wizytą u św. Rozalii (rezerwat Perzowa Góra/ Nadleśnictwo Kielce)?php>?php>
Rezerwat Perzowa Góra to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko na terenie Nadleśnictwa Kielce, ale i w świętokrzyskich lasach. Szczyt Perzowej usiany jest blokami czerwonego piaskowca triasowego zwanego tumlińskim. Cały obiekt znajduje się w otoczeniu malowniczego lasu, przez który wiedzie ścieżka z ułatwiającymi poruszanie się schodami i drewnianymi podestami, wiodąca na szczyt góry z najefektowniejszymi utworami skalnymi.
?php>?php>W najwyższej części muru skalnego znajduje się grota (częściowo sztucznie powiększona), w której jak głosi miejscowa tradycja już od czasów Kazimierza Wielkiego znajduje się kaplica Św. Rozalii.
?php>Rezerwat znajduje się pomiędzy miejscowościami Hucisko i Kuźniaki w gminie Strawczyn. Przez rezerwat przebiega czerwony ? Głównym Szlak Świętokrzyski, ale najłatwiej dotrzeć tu z Huciska, gdzie można zostawić samochód na niewielkim parkingu przy lesie.
?php>?php>Przez bramę do piekła, Piekła Dalejowskiego? (pomnik przyrody Brama Piekielna/ Nadleśnictwo Suchedniów)?php>?php>
Zdecydowanie jedna z najbardziej charakterystycznych formacji skalnych w regionie znajduje się w sercu Lasów Suchedniowskich, nieopodal rezerwatu Dalejów. Charakterystycznie ułożone bloki piaskowców triasowych tworzą swoistą bramę.
?php>Czy powstała tylko na skutek działania lądolodu, czy pomógł przed lat człowiek, rozsądzić już nie sposób, pewnym jednak jest, że od lat obiekt fascynuje i od 1952 roku objęty jest ochroną, jako pomnik przyrody nieożywionej. Brama Piekielna jest oddalona o ok. kilometra od mających podobną geologiczną genezę wychodni zwanych Piekłem Dalejowskim.
?php>Do Bramy Piekielnej najłatwiej dotrzeć zielonym szlakiem turystycznym wiodącym z Bliżyna do Zagnańska lub tzw. szlakiem piekielnym.
?php>Ku śródleśnemu jeziorku? (Rezerwat Barcza/ Nadleśnictwo Zagnańsk)?php>?php>
Zdecydowanie najbardziej malownicze jeziorko leśne w regionie znajduje się w rezerwacie Barcza na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk. I choć nie jest naturalnym ? powstało w wyrobisku piasku kwarcytowego, to wspaniale komponuje się z otaczającym lasem i skarpą wyrobiska. Zbiornik nazywany jest przez miejscowych Baryłą. W najgłębszych miejscach jeziorko ma nawet 20 metrów głębokości!
Cały rezerwat ma powierzchnię 15 hektarów i skrywa, o czym nie wszyscy wiedzą, jeszcze dwa mniejsze zbiorniki wodne nazywane Byk i Rampa.
?php>Najłatwiej dotrzeć do rezerwatu zjeżdżając z trasy krajowej E77 w miejscowości Barcza na drogę techniczną i zostawić samochód przy metalowej bramie, a następnie spacerkiem ok 300 metrów drogą leśną. Do rezerwatu dotrzemy również wędrując żółtym szlakiem z Barczy na Bukową Górę.
?php>Gdzie odpoczywał cygański tabor? (pomnik przyrody Cygańska Kapa/ Nadleśnictwo Skarżysko)?php>?php>
Grupa bloków tworzących piaskowcowy uskok skalny, z charakterystycznymi okapami, od lat fascynuje wędrowców przemierzających Lasy Siekierzyńskie. Według przekazów, pod skałkami chronić mieli się wędrujący Cyganie, a także powstańcy z oddziału Langiewicza i partyzanci od Ponurego. Pewnie więcej w tym lokalnej legendy, faktem jednak, że niedaleko spod Cygańskiej Kapy i na Polanę Langiewicza i na Wykus?
?php>Cygańska Kapa to pomnik przyrody nieożywionej, który ten status zyskał ponad 30 lat temu wraz z innym, nieopodal położonym, ale w głębi lasu, zgrupowaniem skałek zwanych Biały Kamień.
?php>Do Cygańskiej Kapy najłatwiej dotrzeć od drogi prowadzącej z Wąchocka do Bodzentyna, samochodem jednak dotrzemy jedynie do skrzyżowania tej drogi powiatowej z drogą leśną zwaną Zuzelanką, w którą skręcamy by pokonać ją kilkunastominutowym spacerem. Tą samą drogą leśną można dotrzeć tu także od strony Mostek i Parszowa. Przy Cygańskiej Kapie przebiega też szlak rowerowy.
?php>fot. Paweł Kosin
0 0
Kiedyś próbowałem wejść na szczeniak , ale nie udało mi się. I to od skoszyna. Zero oznaczeń . Samorządy Powinny lepiej informować o takich miejscach. Chyba że cos zmieniło się , bo moja nieudana próba była dobrych kilka lat temu