Już od najbliższego czwartku (2 stycznia 2025) mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego będą mogli skorzystać z nowoczesnego PSZOKu (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) zorganizowanego przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski przy ulicy Samsonowicza 34. Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18 oraz w soboty w godzinach od 8 do 16.
Artur Łakomiec, prezydent miasta
Nasz gminny PSZOK to nie tylko miejsce, gdzie będą trafiać selektywnie zebrane odpady komunalne, ale tutaj znalazł się też punkt edukacyjny, czy punkt napraw. Całość będzie wspaniale zorganizowana, o czym przekonają się już w tym tygodniu mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, a to m.in. dzięki rampie rozładunkowej, a także specjalnie przygotowanym, zadaszonym boksom.
Realizacja gminnego PSZOK, która pochłonęła 22 mln zł. była wsparta dwoma zewnętrznymi źródłami finansowania: z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (dofinansowanie z tego tytułu wynosi: 9 303 217,19 zł), a także ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, Działanie FENX.01.04. Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym w kwocie 9 078 247,42 zł.
Wszystko rozpoczęło się od utworzenia PSZOK, które objęło wykonanie budynku biurowo-socjalnego, budynków garażowo-gospodarczych, boksów magazynowych w formie zadaszonych wiat, wiaty na kontenery, altany edukacyjnej, rampy rozładunkowej, podziemnych zbiorników na wodę deszczowa. Zakupiono też wyposażenie niezbędne do jego funkcjonowania m.in. ładowarkę teleskopową, koparko-ładowarkę , pojazdy dostawcze do 3,5 t. Nie zapomniano też o przygotowaniu mobilnego PSZOK.
Kolejnym etapem, który jeszcze przed nami, będzie kampania edukacyjno-informacyjna, która skoncentrowana zostanie na edukacji i informacji dotyczącej zapobiegania powstawaniu odpadów oraz zasad selektywnego zbierania odpadów.
PSZOK będzie przyjmował od właścicieli nieruchomości zamieszkałych selektywnie zebrane odpady komunalne, w tym: papier, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, metale, szkło, tekstylia, odzież, zużyte opony, lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, przeterminowane leki i chemikalia, odpady wytworzone podczas iniekcji domowych, w szczególności: zużyte igły, strzykawki, ampułko-strzykawki, zużyte baterie i akumulatory, filtry olejowe, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi, oleje i tłuszcze, farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice, detergenty, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, drewno, odpady budowlane i rozbiórkowe, stanowiące odpady komunalne w podziale co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne (w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie, materiały izolacyjne, papę), zielone oraz inne bioodpady pochodzenia roślinnego, meble i inne odpady wielkogabarytowe, inne odpady, w tym odpady niebezpieczne, wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych.
zatroskany15:48, 30.12.2024
1 0
Pszok se rusza, chodniki i ulice nadal będą brudne. Ile zamiatarek jest w mieście? 15:48, 30.12.2024