Zamknij

II Memoriał Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka. Życie, które poświęcili pływaniu

Dariusz KisielDariusz Kisiel 07:22, 30.05.2024 Aktualizacja: 08:54, 30.05.2024
Skomentuj

W najbliższy weekend Pływalnia Rawszczyzna będzie areną II Memoriału Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka. Ogólnopolskie Zawody Pływackie poświęcone pamięci dwóch wybitnych postaci polskiego sportu i pływania przede wszystkim, nierozerwalnie związanymi z Ostrowcem Świętokrzyskim, zgromadzą na starcie 263 zawodników i zawodniczek z 45 polskich i 2 ukraińskich klubów. Obaj swoimi wynikami sportowymi oraz działalnością trenerską i organizacyjną przez wiele lat wpływali na rozwój krajowego i ostrowieckiego sportu. Cykliczne ogólnopolskie zawody pływackie są wyrazem czci życia, które poświęcili tej dyscyplinie.

Ich życie i działalność muszą być wspominane przez środowisko sportowe, a w szczególności przez sportowców, działaczy i kibiców ostrowieckiego sportu i dlatego w tym właśnie środowisku powstał pomysł organizacji cyklicznej imprezy sportowej, podczas której pływacy z całej Polski będą mogli rywalizować na Pływalni Rawszczyzna - obiekcie związanym z ich osobami.

Składające się z trzech bloków startowych zawody mają swój wyjątkowy scenariusz. Podczas każdego z bloków rozgrywane są specjalne konkurencje memoriałowe, poświęcone Zbigniewowi Paceltowi (400m stylem zmiennym) i Janowi Wiederkowi (200m stylem motylkowym) oraz niezwykle widowiskowa konkurencja 200m „chocolate box”, czyli wyścigi stylem zmiennym w innej kolejności. Do rywalizacji „chocolate box” zapraszani są trójki najwyżej sklasyfikowanych zawodniczek i zawodników w konkurencji 400m stylem zmiennym. W ramach tej konkurencji uczestnicy pokonują dystans 200m stylem zmiennym, lecz kolejność stylów na poszczególnych 50-metrowych odcinkach jest inna, niż w stylu zmiennym. Przed startem uczestnicy losują tor i przypisaną temu torowi kolejność stylów pływackich na poszczególnych długościach basenu.

Do premierowej edycji zawodów, które odbyły się w czerwcu ubiegłego roku, zgłosiło się dokładnie 200 osób z 50 klubów z całego kraju, a wśród nich wielu wspaniałych reprezentantów tej dyscypliny sportu. Na Rawszczyźnie oklaskiwaliśmy starty m.in. wicemistrza świata i finalisty ostatnich igrzysk olimpijskich (Tokio) Krzysztofa Chmielewskiego (IUKS Muszelka Warszawa), czy reprezentantki kraju na Mistrzostwach Europy i Świata Aleksandry Polańskiej (AZS UW Warszawa).Oboje zwyciężyli w klasyfikacji na najlepszego zawodnika i zawodniczkę 1. Memoriału Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka.

Ostrowiecka impreza objęta została patronatem Polskiego Związku Pływackiego, Starosty Ostrowieckiego i Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego, a jej ambasadorami zgodzili się zostać Otylia Jędrzejczak, Paweł Słomiński, Kazimierz Woźnicki, Piotr Woźnicki i Marcin Maliński.

Zbigniew Pacelt (ur. 26. 08. 1951 w Ostrowcu Świętokrzyskim - zm. 04. 10. 2021 w Łodzi). Pływak KSZO Ostrowiec (1960-1970) i AZS Warszawa (1970-1973), pięcioboista nowoczesny Lotnik Warszawa i Legia Warszawa (1974-1980), czterokrotny olimpijczyk – Meksyk (1968) i Monachium (1974) w pływaniu, Montreal (1976) i Moskwa (1980 jako zawodnik rezerwowy) w pięcioboju nowoczesnym, finalista Mistrzostw Europy w pływaniu w Barcelonie w 1970 r., sześciokrotny mistrz Polski (basen 50 m), trzynastokrotny mistrz Polski (basen 25 m), szesnastokrotny rekordzista Polski (basen 25 m) i 24-krotny rekordzista Polski (basen 50 m).

Pochodził z rodziny o sportowych tradycjach. Jego ojciec Jan Pacelt, należał do współorganizatorów sekcji pływackiej KSZO. Pływakiem był jego starszy brat Krzysztof. Jego trenerem w KSZO był Władysław Majewski. Będąc zawodnikiem KSZO zdobywał medale mistrzostw Polski i ustanawiał rekordy kraju. W 1966 r. wraz z kolegą klubowym Janem Wiederkiem trafił do szkółki pływackiej PZP na Bielanach w Warszawie. W 1968 r. uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, a w 1970 w mistrzostwach Europy w Barcelonie. W tym samym roku podjął studia na warszawskiej AWF i został zawodnikiem AZS Warszawa. W 1972 r. brał udział w IO w Monachium. Po igrzyskach, za namową trenera Zbigniewa Kuciewicza, byłego trenera sekcji pływackiej KSZO, podjął trening pięciobojowy. Jako pięcioboista startował w IO w Montrealu (1976). Dwukrotnie został drużynowym mistrzem świata w tej konkurencji - w San Antonio (1977) i w Jönköping (1978 r.). Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem pięcioboju nowoczesnego. Na igrzyskach w Barcelonie w 1992 r. jako trener prowadził reprezentację polskich pięcioboistów, która zdobyła dwa złote medale (drużyna i indywidualnie Arkadiusz Skrzypaszek).

W latach 1994-2000 stał na czele Departamentu Sportu Wyczynowego w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu; w latach 2002-2005 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Konfederacji Sportu, a od 2007 do 2008 sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Pozostawał też przez wiele lat wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego i członkiem zarządu PKOl. W różnych rolach, był na 13 igrzyskach olimpijskich, co opisał w swojej książce Moje olimpiady czyli szczęśliwa „13”. W 2009 roku został Honorowym Obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego. Był posłem na Sejm V, VI i VII kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej, ale nie kandydował do Sejmu VIII kadencji. Wyłączył się niemal całkowicie z życia publicznego, dbał o zdrowie, jeżdżąc codziennie na rowerze i pływając. W 2014 roku Europejski Komitet Olimpijski przyznał mu Europejski Laur Olimpijski za wybitne zasługi dla ruchu olimpijskiego.

W 2017 r. Zbigniew Pacelt został wyróżniony medalem Kalos Kagathos za wybitne osiągnięcia w sporcie i życiu zawodowym. Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. dwukrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 Jan Wiederek (ur. 08.03.1949 w Ostrowcu Świętokrzyskim - zm. 25.01.2021 w Warszawie). Pływak KSZO Ostrowiec (1959-1966) i AZS AWF (1966-1971), waterpolista KSZO (1961-1966) i Legii Warszawa (1969-1974), zdobywca 11 medali mistrzostw Polski w pływaniu (0-2-3 na pływalni 50 m i 1-3-2 na pływalni 25 m).

Uczył się pływać i później trenował w KSZO pod okiem trenera Włodzimierza Majewskiego, a jego szkoleniem waterpolowym zajmował się trener Cezary Suchodolski. W 1966 roku został powołany do pierwszej w Polsce pływackiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego na warszawskich Bielanach i po jej ukończeniu podjął studia w stołecznej AWF. Był w tych latach zawodnikiem AZS AWF i podopiecznym trenera Edmunda Bartkowiaka. Pod koniec studiów, które ukończył w 1971 roku, za namową kolegi z bielańskiej szkółki Edwarda Grzegorza Samoraja rozpoczął treningi piłki wodnej w Legii (trener Aleksander Czuperski). Leworęczny zawodnik bardzo szybko wkomponował się w skład drużyny i zdobył z nią wicemistrzostwo Polski (1971), a wcześniej brązowy medal (1970). Wystąpił też z Legią w Spartakiadzie Armii Zaprzyjaźnionych w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg). W 1974 zakończył karierę i podjął pracę w Polskim Związku Pływackim, przygotowując u boku Aleksandra Czuperskiego reprezentację Polski w piłce wodnej m.in. na mistrzostwa Europy w Wiedniu 1974 (13 miejsce).

W PZP dał się poznać jako sprawny manager i świetny organizator toteż został oddelegowany do Raciborza, aby pomóc stworzyć tamtejszy SMS jako miejsce szkolenia najlepszych pływaków w kraju. Żeby mieć udział w tym ambitnym projekcie postanowił zostać w Raciborzu na dłużej pracując jako trener w pływackiej SMS (1978-1986). Do Warszawy powrócił w 1986 i został pracownikiem Katedry Pływania w AWF, trenując jednocześnie pływaków AZS AWF (1986-1996). W 1995 roku został trenerem reprezentacji olimpijskiej w pływaniu i kierował nią m.in. na igrzyskach w Atlancie w 1996 r. W latach 1996-2018 był trenerem kadry, kierownikiem szkolenia PZP, działał społecznie w PKOl i AZS, a także interesująco i fachowo komentował największe imprezy pływackie w telewizji, wraz z red. Przemysławem Babiarzem. W 2017 r. został przewodniczącym Komitetu Technicznego Piłki Wodnej w Polskim Związku Pływackim, a w 2020 r. zrezygnował z powodu podjęcia ostatniej już swojej działalności zawodowej - wychowawcy w internacie nowopowstałej szkoły średniej WOLI – Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego. Oprócz pracy wychowawczej z młodzieżą podjął się również doskonalenia ich umiejętności pływackich. Dla upamiętnienia Jego imienia co roku organizowane są zawody sportowe dla uczniów szkół licealnych.

Miał talent muzyczny. Już w wieku szkolnym koncertował na festynach miejskich na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim, grając na akordeonie. W czasie studiów i później grał na gitarze w zespole rockowym. W 2004 r. został Honorowym Członkiem PZP, a w 2009 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%