Znakomity reżyser Jerzy Skolimowski dla Fabryka Porcelany AS Ćmielów przygotował porcelanowego Osiołka w limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy.
?php>
To wszystko z okazji premiery jego najnowszego filmu "IO". Jerzy Skolimowski osobiście stworzył dekorację na figurce Osiołka zaprojektowanej przez Mieczysława Naruszewicza w 1960. Każda figurka, oprócz swojego indywidualnego numeru, posiada oznaczenie danego egzemplarza. Numery te wpisywane są do personalizowanego certyfikatu, który jest nieodzownym elementem każdej figurki. Dochód z licytacji części figurek Osiołka zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
?php>
Figurkę z podpisem Skolimowskiego będzie można oglądać 15 października 2022 w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Sprzedaż figurek Osiołka rusza w tym tygodniu pod linkiem:
?php>https://www.as.cmielow.com.pl/pl/serie-limitowane/1195-osiolek-dekoracja-jerzy-skolimowski.html
?php>
Figurkę można też zobaczyć w krakowskim salonie firmowym AS Ćmielów przy ul. Starowiślanej 64.
?php>
?php>
"IO" to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Historia "IO" za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny - manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne.
?php>
Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. W czwartek 22 września 2022 roku w kinie Muranów odbyła się premierowy pokaz filmu "IO", którego reżyserem jest Jerzy Skolimowski.
?php>
Był to również bardzo wyjątkowy dzień dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów, ponieważ była to również premiera porcelanowej figurki Osiołek w edycji limitowanej.
?php>
Wyjątkowa malatura na figurce jest ekspresją artysty, reżysera filmu "IO", związaną z poruszaną w filmie historią. Motywacją do stworzenia dekoracji była chęć dotarcia do drugiego człowieka, przez co reżyser chciał podkreślić poruszane w filmie dojmujące tematy. Krople krwi, które Jerzy Skolimowski własnoręcznie namalował, są wynikiem jego głębokich przemyśleń na temat natury człowieka i jego egzystencji. Nie bez znaczenia pozostaje wybór figurki, nie tylko ze względu na bezpośrednią jej formę (bohaterem filmu jest osioł), ale również historyczny kontekst rzeźb kameralnych w historii polskiego wzornictwa.
?php>
Jerzemu Skolimowskiego zależało na nadaniu indywidualnego charakteru, dlatego dekoracja ta zdecydowanie różni się od klasycznych mondrianowskich plam barwnych, którymi dekorowane były klasyczne figurki z lat 50 i 60. XX wieku. Realizacja projektu była skomplikowana, czasochłonna i wymagała zaangażowania wielu osób. Z jednej strony artystyczna wizja dekoracji Jerzego Skolimowskiego została zderzona z ograniczeniami technologicznymi, jakie niesie ze sobą, niełatwe ręczne dekorowanie porcelany, które różni się znacząco od malowania na płótnie. Jednak wielki kunszt pracy oraz zdolności Skolimowskiego oraz duże zaangażowanie w cały proces twórczy Ewy Piaskowskiej, producentki oraz współtwórczyni scenariusza, pozwoliły doprowadzić projekt do końca, czego efektem jest wyjątkowa malatura porcelanowego Osiołka.
?php>
fot. Paweł Orłowski
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz