Zamknij

Trzy areszty dwa dozory

Wiesław RogalaWiesław Rogala 09:55, 24.07.2024 Aktualizacja: 10:40, 24.07.2024
Skomentuj

W dniu 20 lipca 2024 r., kilka minut przed godz. 3 w nocy, dyżurny ostrowieckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że przed jednym z lokali na terenie miasta doszło do awantury. Z relacji zgłaszającego wynikało, że on i jego kolega zostali zaatakowani przez grupę osób. O sprawie informowaliśmy w dniu zdarzenia.

-Na miejsce natychmiast zostały skierowane patrole policyjne –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Stróże prawa zastali na miejscu ratowników medycznych, którzy udzielali pomocy 47-letniemu ostrowczaninowi. Niestety,  pomimo prowadzonej reanimacji, życia mężczyzny nie udało się uratować. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli poszukiwania sprawców pobicia. Jeszcze tego samego dnia policjanci z Wydziału Kryminalnego ostrowieckiej komendy przy współpracy z kieleckimi policjantami ustalili, a następnie zatrzymali 24 -latka, podejrzanego o udział w zdarzeniu. W chwili zatrzymania ostrowczanin był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Następnego dnia w ręce stróżów prawa wpadli 23 i 26-latek oraz dwie kobiety w wieku 41 i 42 lat. Wszyscy usłyszeli prokuratorskie zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym.

Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzi śledztwo o sygn. 4125-1.Ds.122.2024 przeciwko 5 osobom podejrzanym o udział w pobiciu ze skutkiem śmiertelnym.

Pobicie ze skutkiem śmiertelnym zostało unormowane w art.. 158 par. 3 Kodeksu karnego. Przepis ten odnosi się tylko do przestępstwa nieumyślnego. Mówiąc prościej: w momencie wdania się w bójkę czy pobicie sprawca nie może mieć zamiaru pozbawienia innej osoby życia. Gdyby jednak pobicie od początku miało zmierzać do uśmiercenia ofiary, to mielibyśmy do czynienia nie z udziałem w bójce i pobiciu, lecz z jasnym zamiarem pozbawienia kogoś życia. Byłoby to zabójstwo.

-W oparciu o zebrany dotychczas materiał dowodowy ustalono, że w nocy 20 lipca 2024 r., około godziny 2.30, w Ostrowcu Świętokrzyskim, przed jednym z lokali, doszło do zdarzenia z udziałem kilku osób, które przekształciło się w pobicie ze skutkiem śmiertelnym, w następstwie którego śmierć poniósł jeden mężczyzna, a drugi doznał lekkich obrażeń –poinformował prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Pokrzywdzony, przebywający na ulicy wraz z innym mężczyzną, zaczepił słownie znajdujące się przed lokalem dwie kobiety i doszło między nimi do wymiany wulgaryzmów oraz do zastosowania przemocy fizycznej, w tym przez obie kobiety, a wówczas do zdarzenia przyłączyli się 3 inni mężczyźni, którzy stanęli po stronie kobiet i wspólnie zadawali wiele uderzeń jednemu z pokrzywdzonych, natomiast drugi pokrzywdzony został tylko uderzony w głowę przez jednego z atakujących. Pierwszy z pokrzywdzonych, w następstwie zadanych ciosów, utracił przytomność i wezwane zostało do niego pogotowie ratunkowe, które podjęło jego reanimację, ale bez powodzenia. Drugi z pokrzywdzonych nie doznał poważnych obrażeń. Na miejscu pojawili się też policjanci.

Funkcjonariusze Policji zatrzymali 5 osób, którym prokurator przedstawił zarzuty udziału w pobiciu pokrzywdzonych, w tym co do jednego z nich ze skutkiem śmiertelnym. Co do 3 podejrzanych mężczyzn prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim wnioski o tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zastosował  środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec podejrzanych kobiet w wieku 41 i 42 lat, z uwagi na ich mniejszą rolę w tym zdarzeniu, prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych w postaci dozoru policyjnego i poręczeń majątkowych. Dozór policyjny to środek zapobiegawczy, który może nałożyć prokurator lub sąd, polega na obowiązku okresowego zgłaszania się do określonego organu dozorującego, meldowaniu o zmianach pobytu, zakazie opuszczania określonego obszaru oraz innych ograniczeń swobody. Z kolei poręczenie majątkowe to pieniądze, papiery wartościowe, zastaw lub hipoteka. Poręczenie może obejmować jeden lub więcej przedmiotów, np. określoną kwotę pieniężną wpłaconą do depozytu oraz zabezpieczoną w postaci wpisu do księgi wieczystej,

W śledztwie trwa kompletowanie materiału dowodowego. Podejrzanym grozi kara od 2 do 15 lat pozbawienia wolności.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%