Dyżurny opatowskiej jednostki otrzymał sygnał o tym, że w jednym z domów na terenie powiatu opatowskiego ma miejsce awantura pomiędzy partnerami. Niezwłocznie pod wskazany adres skierowani zostali policjanci.
-Na miejscu okazało się, że 45–letni mężczyzna, znajdując się pod wpływem, alkoholu stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojej partnerki –mówi aspirant Katarzyna Czesna –Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie. W domu znajdowało się również malutkie dziecko.
W trakcie interwencji 45–latek został zatrzymany. Noc spędził w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu doprowadzony został do Prokuratury Rejonowej w Opatowie, gdzie usłyszał zarzuty.
-Prokurator Rejonowy zastosował wobec tego mężczyzny środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 20 metrów, a ponadto natychmiastowy nakaz opuszczenia zajmowanego wspólnie z pokrzywdzoną miejsca zamieszkania na okres 3 miesięcy, co oznacza, że nie będzie mógł on wrócić do domu, w którym mieszkał dotychczas z partnerką –dodaje aspirant Katarzyna Czesna -Wójcik.
Zaznaczyć tu należy, że w tym przypadku ani pokrzywdzona, ani inne instytucje nie mają obowiązku zapewnienia 45–latkowi lokalu zastępczego.
Mężczyźnie grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa będzie rozpatrywana przez sąd.
Przemoc domowa, czyli…
Z jakimi formami przemocy możesz się spotkać? Na to pytanie odpowiedź daje ustawa.
Po pierwsze to przemoc fizyczna – jeśli ktoś cię bije, popycha, szarpie, kopie, dusi. Po drugie to przemoc psychiczna – jeśli ktoś cię obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje twoje działania, stale krytykuje. Po trzecie to przemoc seksualna – jeśli ktoś cię molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych. Po czwarte to przemoc ekonomiczna – jeśli ktoś kontroluje twoje wydatki, rozlicza z każdych zakupów, udziela ci pieniędzy, nawet tych, które zarabiasz samodzielnie, pozbawia cię pieniędzy. Jako przemoc domową uznaje się także inne zachowania – na przykład, jeśli ktoś, od kogo jesteś zależny, pozbawia cię opieki której potrzebujesz, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków itp.
Osobą doznającą przemocy domowej może być każdy: dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.
Co robić w sytuacji kryzysowej?
Skończyły się dobre czasy dla sprawców przemocy domowej. Pamiętaj! Nie musisz godzić się na złe traktowanie przez innych domowników bez względu na to jakie łączą was relacje. Przemoc domowa jest przestępstwem.
Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na policję, nie wiesz co zrobić, wahasz się, to w takiej sytuacji możesz skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002 – konsultanci pomogą ci, powiedzą, co najlepiej zrobić w twojej sytuacji.
Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę. Pamiętaj, Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy! Jeżeli czyjeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone – dzwoń pod numer 112.
Poważny problem
W 2021 roku funkcjonariusze Policji wypełnili 64.250 formularzy „Niebieska Karta – A” (w 2020 r. wypełniono 72.601 formularzy). W 2021 r. liczba osób, co do których istniało podejrzenie, że były dotknięte przemocą w rodzinie wyniosła 75.761 osób, co w stosunku do 2020 r., stanowiło spadek o 11,47% (85.575 osoby). Spadek odnotowano również w ogólnej liczbie osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosowały przemoc w rodzinie. Liczba ta wyniosła 64 846 osób, co w stosunku do 2020 r. dało spadek o 8.382 osoby (11,45%). W 2021 r. dokonano zatrzymania 18.240 osób, co do których istniało podejrzenie, że stosowały przemoc w rodzinie.
W odniesieniu do 2020 r. dało to wzrost ogólnej liczby osób zatrzymanych o 286 osób (zatrzymano 17.954 osoby).
Korzystając z uprawnienia, jakie Policja nabyła od 30 listopada 2020 r. w postaci prawa do wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. policjanci na terenie całego kraju wydali 2.484 nakazy i zakazy. W okresie tym zarejestrowano 17.376 interwencji dot. przemocy w rodzinie „Niebieskie Karty”, co stanowiło 10,42% interwencji domowych ogółem, których było 166.794.
W analogicznym okresie roku 2021 – policjanci wydali 1.697 nakazów zakazów Odnotowano 204.238 interwencji domowych ogółem, a ok. 8,25% tej liczby stanowiły interwencje dot. przemocy w rodzinie „Niebieskie Karty”. Odnotowano ich 16 857.
Natomiast w całym 2021 r. wydano 3.531 nakazów i zakazów. Interwencji domowych ogółem w 2021 r. odnotowano 375.281, w tym interwencji dot. przemocy w rodzinie „Niebieskie Karty” 37.477.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz