W miejscowości Szewna, policjanci z Wydziału Kryminalnego ostrowieckiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Renault. W trakcie legitymowania okazało się, że za jego kierownicą znajdował się 20-latek, podejrzewany o to, że może trudnić się narkotykowym procederem.
-Jak się okazało, funkcjonariusze ujawnili przy 20-latku porcję suszu roślinnego –mówi komisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dodatkowo policjanci, podejrzewając, że młody ostrowczanin kierował samochodem pod wpływem narkotyków, przeprowadzili test, który dał wyniki pozytywny. Próbkę jego krwi funkcjonariusze zabezpieczyli do dalszych badań laboratoryjnych. Ponadto we francuskim aucie znajdował się jeszcze 18-latek, u którego w miejscu zamieszkania kryminalni ujawnili blisko 25 gramów suszu roślinnego, wagi elektroniczne, kruszarkę oraz gotówkę w kwocie 460 złotych. Wstępne badanie testerem narkotykowym wykazało się, że obaj ostrowczanie posiali marihuanę.
Śledczy z Komisariatu Policji w Ćmielowie przedstawili im zrzuty posiadania środków zabronionych. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii za posiadanie środków odurzających i substancji psychotropowych grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
31-latek prowadził skodę
W Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Rzeczki, policjanci z Wydziału Kryminalnego ostrowieckiej komendy zatrzymali 31-letniego kierującego skodą. Mieszkaniec gminy Bodzechów był podejrzewany o trudnienie się narkotykowym procederem.
-Podczas kontroli policjanci ujawnili w aucie kilka porcji białego proszku –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. Wstępne badanie testerem narkotykowym wykazało, że była to amfetamina. Podejrzewając, że mężczyzna przed ich przyjazdem prowadził samochód będąc pod wpływem narkotyków, przeprowadzili test, który dał wyniki pozytywny. Próbka jego krwi zabezpieczona została do dalszych badań laboratoryjnych.
Dodatkowo kryminalni ustalili, że 31-latek nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę, ponieważ posiada czynny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a jego auto nie posiadało ważnego ubezpieczenia.
Mężczyzna został zatrzymany i trafił do pobliskiej komendy. Jeszcze tego samego wieczoru usłyszał zarzut posiadania środków psychotropowych. Za to przestępstwo ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone, że odpowie on również za jazdę pod wpływem narkotyków oraz niestosowanie się do wyroku sądowego.
57-latek w bmw
W Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Sandomierskiej, 57-letni ostrowczanin został zatrzymany do kontroli drogowej przez ostrowieckich kryminalnych. Policjanci podejrzewali, że mógł on kierować pojazdem marki BMW pod wpływem środków odurzających.
-Stróże prawa przeprowadzili test, który dał wyniki pozytywny –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. W związku z tym próbkę jego krwi policjanci zabezpieczyli do dalszych badań laboratoryjnych.
Jeśli potwierdzą one przypuszczenia funkcjonariuszy 57-latek odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem środków odurzających.
Po narkotykach i z aktywnym zakazem
W Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Kopernika, 18-letni mieszkaniec gminy Bodzechów został zatrzymany do kontroli drogowej.
-W trakcie interwencji stróże prawa ustalili, że mężczyzna nie powinien wsiadać za kierownicę pojazdu marki Audi, ponieważ posiadał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a jego pojazd nie miał ważnych badań technicznych -mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Dodatkowo policjanci podejrzewając, że mężczyzna prowadził samochód będąc pod wpływem narkotyków, przeprowadzili test, który dał wyniki pozytywny. Jego krew policjanci zabezpieczyli do dalszych badań laboratoryjnych.
Zgodnie z art. 244 Kodeksu karnego za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Narkotyk jak wino
Jazda pod wpływem alkoholu to przestępstwo i coś bardzo nagannego, co może skutkować niewyobrażalnymi tragediami na drodze. Niestety, tak samo złe i coraz bardziej powszechne staje się prowadzenie aut pod wpływem narkotyków i środków o podobnym działaniu.
Jak informują policjanci, narkotyk lub też środek odurzający to substancje psychoaktywne, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego, które działają na ośrodkowy układ nerwowy, powodując określone reakcje organizmu. Prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem takich środków jest traktowane podobnie do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Zachowanie takie, w zależności od stężenia narkotyku w organizmie kierowcy, może być zakwalifikowane zarówno jako wykroczenie, jak i jako przestępstwo.
Jeśli jazda autem pod wpływem narkotyków zostanie zakwalifikowana jako wykroczenie, sprawcy grozi areszt lub kara grzywny wynosząca od 50 zł do nawet 5.000 zł. Dodatkowo kierowca musi się liczyć z orzeczeniem wobec niego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przez czas od 6 miesięcy do 3 lat.
Jeśli jednak prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków zostanie uznane za przestępstwo, to kary są dużo poważniejsze. Może to być grzywna, kara ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności. Oprócz tego orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Jeśli jednak kierowca jadący pod wpływem narkotyków był wcześniej karany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, albo za niektóre z przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, kara na niego nałożona wyniesie od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Zatrzymanie uprawnień do prowadzenia pojazdów może być w tym przypadku nawet dożywotnie.
Znacznie poważniejsze konsekwencje niesie ze sobą sytuacja, w której kierowca jadący pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek, doprowadzi do katastrofy w komunikacji lub sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo takiej katastrofy.
Zakaz jazdy
Za jazdę pod wpływem alkoholu sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Zgodnie z art. 42 par. 2 Kodeksu karnego minimalny okres obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku skazania za jazdę w stanie nietrzeźwości z art. 178 a par. 1 Kodeksu karnego wynosi 3 lata. Sąd jednocześnie nakłada na skazanego obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Za jazdę w stanie po użyciu alkoholu sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz