Zamknij

Coraz więcej tymczasowo aresztowanych za narkotyki

Wiesław RogalaWiesław Rogala 10:44, 23.12.2024 Aktualizacja: 10:45, 23.12.2024
Skomentuj

Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec 41-letniego mieszkańca miasta. Mężczyzna podejrzany jest o posiadanie blisko pół kilograma amfetaminy.

-Ostrowieccy stróże prawa, w trakcie przeszukań pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych należących do 41-latka, ujawnili blisko 0,5 kilograma białego proszku. Wstępne badania potwierdziły, że była to amfetamina –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ponadto stróże prawa zabezpieczyli wagę elektroniczną i pieniądze w kwocie 560 złotych należące do zatrzymanego ostrowczanina.

Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwolił ostrowieckiej prokuraturze na wystąpienie do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie 41-latka na okres trzech miesięcy. Sąd uwzględnił ten wniosek. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Amfetamina i marihuana

Za znaczną ilość narkotyków sąd tymczasowo aresztował również 37-latka. W trakcie przeszukania należących do niego pomieszczeń kryminalni zabezpieczyli ponad 50 gramów białego proszku oraz blisko 400 gramów suszu roślinnego. Wstępne badania potwierdziły, że była to amfetamina i marihuana.

-Narkotyki trafiły do badań laboratoryjnych, natomiast 37-latek do policyjnego aresztu –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ponadto policjanci zabezpieczyli jeszcze wagi elektroniczne i pieniądze pochodzące z przestępstwa.

Ostrowczanin usłyszał już zarzut w prokuraturze posiadania znacznej ilości narkotyków, a do sądu trafił wniosek o jego tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi kara nawet do 10 lat.

Blisko dwieście gramów amfetaminy

Ostrowiecki Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 24-latka na okres 3 miesięcy. Mężczyzna podejrzany jest o posiadanie blisko 200 gramów amfetaminy, którą policjanci znaleźli m.in. w miejscu jego zamieszkania. Ponadto stróże prawa zabezpieczyli należące do ostrowczanina akcesoria do porcjowania substancji.

-Ostrowieccy policjanci postanowili zweryfikować posiadane przez siebie informacje i sprawdzić, czy 24-latek trudni się procederem narkotykowym –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Jak się okazało, nie mylili się – w ręce kryminalnych trafiło blisko 200 gramów białego proszku. Wstępnie badania laboratoryjne potwierdziły, że była to amfetamina.  Funkcjonariusze zabezpieczyli dodatkowo między innymi wagi elektroniczne oraz kruszarkę.

 24-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Następnego dnia ostrowczanin usłyszał prokuratorski zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków i stanął przed obliczem Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, który podjął postanowienie o jego tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Dwaj panowie z narkotykami

Innym razem – jak poinformowała podkomisarz Ewelina Wrzesień - Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zadecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres dwóch miesięcy dwóch ostrowczan - w wieku 28 i 36 lat.

-Młodszy z mężczyzn podejrzany jest o posiadanie ponad pół kilograma marihuany –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Ponadto stróże prawa zabezpieczyli między innymi należące do niego wagi elektroniczne oraz gotówkę w kwocie ponad 3.500 złotych. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków 28-latkowi może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Natomiast starszy z mężczyzn podejrzany jest o uczestnictwo w obrocie środkami odurzającymi w znacznych ilościach. Za to przestępstwo ustawodawca przewidział karę do 12 lat pozbawienia wolności.

Najsurowszy środek

Według art. 258 par. 1 Kodeksu postępowania karnego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania można stosować, jeżeli: zachodzi: uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu; a także uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.

Według par. 2 tymczasowy areszt stosuje się wtedy, gdy oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat, albo gdy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata, potrzeba zastosowania tymczasowego aresztowania w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania może być uzasadniona grożącą oskarżonemu surową karą.

Ten środek zapobiegawczy można wyjątkowo zastosować także wtedy, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony, któremu zarzucono popełnienie zbrodni lub umyślnego występku, popełni przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził (par. 3.

Wydając postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd uwzględnia rodzaj i charakter obaw wskazanych w par. 1 -3, przyjętych za podstawę stosowania danego środka oraz nasilenie ich zagrożenia dla prawidłowego przebiegu postępowania w określonym jego stadium (par. 4).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

pytankopytanko

0 0

Co gorsze - wóda, czy narkotyki?

17:07, 23.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%