W Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznany sprawca włamał się do mieszkania. Skradł pieniądze w kwocie 800 złotych oraz uszkodził telewizor. Zgłaszająca określiła wartość strat na kwotę nieco ponad 1.800 złotych.
W Ćmielowie, nieznany sprawca włamał się do niezamieszkałego domu. Sprawca przywłaszczył sobie różnego rodzaju sprzęty domowego użytku, m.in. lampę, czajnik elektryczny, grzejnik. Właściciel oszacował swoje straty na kwotę 900 złotych.
W gminie Sadowie (powiat opatowski) nieznany sprawca z niezamkniętego domu dokonał kradzieży dokumentu tożsamości, karty płatniczej oraz opryskiwacza plecakowego. Zgłaszająca określiła wartość strat na kwotę 200 złotych.
Kradzież z włamaniem
Według art. 279 par. 1 Kodeksu karnego kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Par. 2 stanowi, że jeżeli kradzież z włamaniem popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Według danych z 2018 roku liczba włamań i kradzieży wynosiła 66,5 tysiąca zdarzeń, w 2019 roku wzrosła do ponad 69 tysięcy, a w 2020 roku przekroczyła 74 tysiące. Włamywacze kradną najczęściej wartościowe przedmioty: biżuterię, sprzęt RTV i wyposażenie oraz pieniądze.
Kradzieże i włamania stały się plagą współczesnych społeczeństw. Nie ma dnia, a może i godziny, aby nie doszło do jakiejś kradzieży lub włamania.
-Włamywacze wiedzą, że grozi im surowa kara, a mimo to wiąż ryzykują –mówią policjanci. Okazja bowiem kusi, a wiele domów, mieszkań, garaży czy aut nie posiada zabezpieczeń, które by chociaż odstraszały potencjalnych złodziei. Wystarczy podważenie zamka w oknie lub drzwiach, mocne szarpnięcie za klamkę lub wybicie szyby w aucie, aby dostać się do środka. Czasem można bez trudu dostać się do biura na budowie lub do stojących tam maszyn, w których bakach znajduje się tak cenny olej napędowy.
Jednak kradzież czy włamanie najbardziej boli tych, których spotkała taka niemiła przygoda. Człowiek traci nagle komputer, komórkę, telewizor, gotówkę lub biżuterię, które trzyma w swoim mieszkaniu. Co gorsze, po włamywaczach nie ma żadnych śladów, które by mogły naprowadzić na ich trop. Zgłoszenie włamania czy kradzieży na komendzie policji niewiele daje. Szansa na wykrycie sprawcy wzrasta, gdy na osiedlu lub w sklepie lub w mieszkaniu jest monitoring lub system alarmowy.
Przed wyjazdem na urlop…
Tak się składa, że w sezonie urlopowym wzrasta ilość kradzieży z włamaniem do mieszkań i domów. Biuro Prewencji Komendy Głównej policji doradza więc, aby przed wyjazdem na urlop poprosić sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowali się domem lub mieszkaniem, zebrali ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję, ulotki i jakiekolwiek pojawiające się przedmioty.
- Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Złodzieje doskonale o tym wiedzą i najpierw w tych miejscach szukają klucza. Po co mieliby wybijać szyby, niszczyć zamki w drzwiach lub podważać okna balkonowe, skoro mogą dostać się do środka tak jak właściciele
Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm, jeżeli dom lub mieszkanie go posiada. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
Sprawnie działający system monitoringu z kamerami wykrywającymi ruch będzie w stanie zawiadomić właściciela o próbie włamania, a jeśli dodatkowo monitoring będzie wysyłał informację o zagrożeniu do centrali agencji ochrony, pod domem w ciągu kilku minut zjawi się patrol interwencyjny. Można także skonfigurować kamery z siecią, aby w każdej chwili i w każdym miejscu naszego pobytu, móc obserwować swój dom i jego otoczenie z poziomu ekranu komputera czy smartfona.
Do wtargnięcia złodzieja do środka domu może dojść również przez bramę garażową, poza tym sam garaż jest potencjalnie cennym miejscem dla włamywacza, gdzie oprócz samochodu często przechowujemy wartościowe sprzęty ogrodowe, maszyny elektryczne czy narzędzia samochodowe, a te łatwo mogą paść łupem przestępcy.
Planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.
Poinformuj Policję
-Funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Społecznej oraz dzielnicowi w trakcie swojej służby będą informować mieszkańców miasta o sposobach zabezpieczenia swoich mieszkań przed włamaniem –zapewnia aspirant sztabowy Rafał Dobrowolski, Kierownik Rewiru Dzielnicowych. Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utrata kosztowności.
W przypadku, kiedy jakakolwiek sytuacja wzbudzi w kimś poczucie niebezpieczeństwa, jesteś ktoś świadkiem wypadku, przemocy lub innego niebezpiecznego zdarzenia – niezwłocznie należy poinformować o tym Policję pod numerem alarmowym 112.
Wszystkim zależy, aby wakacje przebiegły bezpiecznie, żeby każdy wypoczął i naładował swoje akumulatory, a po powrocie do domu zastał swoje mienie w całości i w najlepszym porządku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz