Oficer dyżurny ostrowieckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że ok. godz. 18.30, w miejscowości Stara Dębowa Wola, 33-letni mieszkaniec gminy Bodzechów kierując pojazdem marki Audi stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w znak drogowy, a następnie wjechał do przydrożnego rowu.
-Jak się okazało powodem jego zachowania był spożyty wcześniej alkohol –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie blisko promil alkoholu. Dodatkowo funkcjonariusze ustalili, że kierujący posiada aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, obowiązujący do lipca 2033 roku. W trakcie kontroli drogowej wyszło również na jaw, że niemieckie auto posiadało zamontowane tablice rejestracyjne od innego samochodu.
33-letni mieszkaniec gminy Bodzechów odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, prowadzenie auta pomimo orzeczonego zakazu sądowego, przełożenie tablic rejestracyjnych z innego pojazdu oraz spowodowanie kolizji drogowej.
Kolizja po pijanemu
W miejscowości Piórków, mundurowi zostali zadysponowani do zdarzenia drogowego.
-Na miejscu okazało się, że 35-letni kierujący volkswagenem nie zachowując należytej ostrożności doprowadził do zderzenia z poprzedzającym go pojazdem –mówi st. sierż. Monika Żurek z KPP w Opatowie.. kierujący był pod wpływem alkoholu. Alkomat wykazał 0,94 promila, a ponadto nie posiadał uprawnień do kierowania.
35-latek odpowie przed sądem.
Wylądował na ścianie domu
43-latek kierujący pojazdem marki Citroen na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu, przejechał przez rów melioracyjny, złamał drzewo, uszkodził ogrodzenie i studnię znajdującą się na posesji, i zatrzymał się ostatecznie na ścianie domu jednorodzinnego.
-Okazało się, że przyczyną tego zdarzenia, które miało miejsce w miejscowości Miłków w gminie Bodzechów, była nietrzeźwość kierującego citroenem –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Badanie alkomatem wykazało, że 43-letni mieszkaniec gminy Bodzechów wsiadł za kierownicę francuskiego auta mając 2 promile alkoholu w organizmie.
Ponadto sprawdzenie w systemach policyjnych wykazało, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do kierowania. Pobrano mu krew do dalszych badań laboratoryjnych.
Zderzenie z ciężarówką
W Opatowie na jednej z ulic, doszło do kolizji drogowej z udziałem dwóch pojazdów: osobowego i ciężarowego.
-Kierujący osobową toyotą 51-letni mieszkaniec gminy Baćkowice, w trakcie wykonywania manewru cofania doprowadził do zderzenia z jadącym za nim dostawczym Iveco, kierowanym przez 53-latka –mówi st. sierż. Monika Żurek. W trakcie czynności okazało się, że kierujący toyotą 51-latek jest nietrzeźwy. Wynik badania na zawartość alkoholu wskazał ponad 3 promile.
51-latek stracił już prawo jazdy. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna odpowie także za spowodowanie kolizji drogowej.
Brawura i alkohol
W Nietulisku Dużym, 43-latek kierujący volkswagenem prawdopodobnie nie zmieścił się w zakręcie i wpadł na pobocze. Na pokładzie miał pasażera w wieku 52 lata.
-Obaj panowie mieli po blisko 3 promile alkoholu w wydychanym, powietrzu -poinformowała podkomisarz Ewelina Wrzesień. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale nie sposób przemilczeć zagrożenia, jakie jazdą w takim stanie stworzył kierujący niemieckim autem dla innych użytkowników drogi.
Akcję ratowniczą prowadziły dwa zastępy z JRG 2, zastęp OSP Nietulisko Duże. Przybył również Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Dużo za kołnierzem
W Ostrowcu Świętokrzyskim, na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Bałtowskiej, doszło do kolizji drogowej.
-W trakcie czynności stróże prawa ustalili, że 34-letni kierowca pojazdu marki BMW, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej peugeotem 34-latce –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Sprawdzenie w policyjnych bazach wykazało, że 34-letni mieszkaniec gminy Tarłów odpowie nie tylko za popełnione wykroczenie. Ma on bowiem orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, który wydał mu w styczniu tego roku Sąd Rejonowy Lipsku. Po chwili wyszło na jaw, że jednak nie jest to jedyny obowiązujący go zakaz. Na swoim koncie ma on już ich aż sześć!
Kierowca niemieckiego auta trafił do policyjnej celi, ponieważ był on poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Lipsku. To właśnie za jazdę w stanie nietrzeźwości 34-latek musi odbyć karę 8 miesięcy pozbawienia wolności.
Policjanci przypominają, że niestosowanie się do orzeczonych środków karnych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5.
Kary dla sprawców
Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, lub w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg na 1 dm3.
Jeśli te wartości zostaną przekroczone, czyn kwalifikowany jest jako przestępstwo. W przypadku innych substancji psychoaktywnych, kwalifikacja czynu zależy od oceny wpływu substancji na sprawność kierowcy.
W przypadku wykroczenia, kara może wynieść areszt lub grzywnę do 5000 zł, oraz zakaz prowadzenia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2, a także zakaz prowadzenia mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata.
Jeśli sprawca był wcześniej skazany za podobne przestępstwo, grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat i dożywotni zakaz kierowania (art. 178a § 4 kodeksu karnego).
Karalne jest również stosowanie obcych tablic rejestracyjnych w pojeździe. Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Karnego, które weszły w życie od 1 października 2023 roku, kradzież tablic rejestracyjnych oraz ich przełożenie z innego pojazdu stało się przestępstwem. Przed tą datą, tego typu czyny były traktowane jako wykroczenia, co oznaczało mniejsze konsekwencje prawne. Jednak nowe przepisy znacznie zaostrzyły sankcje wobec osób dopuszczających się takich czynów.
Art. 306c par. 1 Kodeksu karnego stanowi: Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Par. 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz