Policjanci Wydziału w Częstochowie Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy, którym kierował 43-letni mężczyzna. Po sprawdzeniu naczepy ciężarówki okazało się, że w ponad stu kartonach znajduje się susz tytoniowy o wadze ponad 16 ton i szacunkowej wartości blisko 9,9 milionów złotych.
Śledztwo w sprawie przewożenia towaru akcyzowego w postaci 16.200 kg suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy i narażenie przez to należności z tytułu podatku akcyzowego na kwotę blisko 9,9 mln złotych nadzoruje Prokuratura Rejonowa we Włoszczowie.
-W naczepie ciężarówki znajdowało się 108 kartonów suszu tytoniowego o wadze ponad 16 ton i szacunkowej wartości nie mniejszej niż 9,9 mln zł –mówi prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Zabezpieczony susz tytoniowy trafił do magazynu depozytowego MUCS w Warszawie. 43-letni kierowca pojazdu Kierowca twierdził, że przewozi ładunek z Węgier do Litwy i nie wie, jaki to towar.
Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut tzw. paserstwa akcyzowego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa skarbowego. Czyn zarzucany podejrzanemu jest zagrożony karą pozbawienia wolności i kara grzywny. W sprawie trwa kompletowanie materiału dowodowego.
Nielegalne papierosy i tytoń
W dniu 7 października 2023 r. policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą ostrowieckiej komendy zatrzymali 63-letnią kobietę, która posiadała papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz krajankę tytoniową.
-Łącznie zabezpieczono 515 paczek papierosów oraz 0,5 kg tytoniu –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nielegalny asortyment został zabezpieczony do dalszego postępowania. Wstępne obliczenia wskazują, że Skarb Państwa mógł zostać narażony na uszczuplenie na kwotę 12.500 złotych.
Za popełnione wykroczenie ostrowczanka odpowie przed sądem.
Bez znaków akcyzy
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego opatowskiej komendy w jednym z domów na terenie Ożarowa zabezpieczyli podczas przeszukania 38 paczek z papierosami, które okazały się być własnością 30-latka, mieszkańca tej posesji. Wcześniej mundurowi zabezpieczyli jeszcze 10 paczek takich samych papierosów u kobiety, która zakupiła je w tym domu. Wszystkie znalezione paczki z papierosami nie posiadały obowiązujących na terenie Polski znaków akcyzy.
-Papierosy trafiły do depozytu, natomiast właściciel nielegalnych wyrobów tytoniowych odpowie za ich posiadanie i obrót –poinformowała aspirant Katarzyna Czesna –Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie.
Papierosy i krajanka
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą ostrowieckiej komendy zatrzymali 30–latka, który w swoim samochodzie przewoził łącznie 260 sztuk papierosów i blisko 20 kilogramów krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy.
-Nielegalne papierosy i tytoń zostały zabezpieczone, a 30-latek został przewieziony do komendy, gdzie wykonano z nim czynności procesowe -mówiła komisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy /KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wstępnie oszacowano, że z tytułu niezapłaconego podatku mężczyzna naraził Skarb Państwa na uszczuplenie w kwocie 16.000 zł
Przedmiotem postępowania policyjnego było także to, w jaki sposób mężczyzna wszedł w posiadanie nielegalnego towaru. Za to przestępstwo grozi wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności do 3 lat.
Paserstwo akcyzowe
Przestępstwo to polega na zaangażowaniu się w obrót wyrobami akcyzowymi, które powinny posiadać znak akcyzowy, ale takiego znaku nie posiadają np. na skutek ich nielegalnej produkcji, dystrybucji lub zmiany przeznaczenia. Art. 65 par. 1 Kodeksu karnego skarbowego stanowi, że kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63 -64, art. 69 par. 1 lub 3, art. 69a, art. 73 lub art. 73a, lub pomaga w ich zbyciu, albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
Według par. 2 - kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe, o których na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że stanowią one przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63 -64, art. 69 par. 1 lub 3, art. 69a, art. 73 lub art. 73a, lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
Ponadto, zgodnie z art. 91 par. 1 K.k.s., kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi towar stanowiący przedmiot czynu zabronionego, określonego w art. 86 -90 par. 1, lub pomaga w jego zbyciu albo ten towar przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
Karalne jest także pośredniczenie lub pomoc w zbyciu lub przechowaniu wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy, które pochodzą z przestępstw lub wykroczeń skarbowych określonych w art. 63 i 64 K.k.s. W takim wypadku sprzedawcy grozi odpowiedzialność za umyślne bądź nieumyślne paserstwo akcyzowe, pod warunkiem że rodzaj, ilość lub wartość wyrobów wskazuje na zamiar wprowadzenia ich do obrotu (art. 65 K.k.s.) (w)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz