Zamknij

Chcieli targnąć się na swoje życie

Wiesław RogalaWiesław Rogala 11:25, 11.06.2024 Aktualizacja: 20:51, 11.06.2024
Skomentuj

W dniu 10 czerwca 2024 r., o godz. 14.45, dyżurny ostrowieckiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, że 33-latek chce targnąć się na swoje życie. Po uzyskaniu tej informacji na miejsce  niezwłocznie zostali skierowani policjanci z Komisariatu Policji w Kunowie.

-Mundurowi po dotarciu pod wskazany adres natychmiast rozpoczęli rozmowę z 33-latkiem –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Okazali się skuteczni, bo przekonali mężczyznę do zaniechania swoich działań.

Niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Mężczyzna trafił pod opiekę medyczną.

Pomogła rozmowa

W dniu 20 maja 2024 r. 59-letni ostrowczanin chciał targnąć się na swoje życie. Takie zgłoszenie dotarło od dyspozytora Centrum Powiadamiania Ratunkowego do ostrowieckich policjantów.

-Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim kom. Grzegorz Król natychmiast przystąpił do działania nawiązując kontakt telefoniczny z desperatem –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. W trakcie rozmowy ustalił, że mężczyzna przebywa na terenie jednego z kompleksów leśnych przy ul. Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim i skierował w to miejsce policyjny patrol. Dyżurny cały czas prowadził z mężczyzną rozmowę, którego głos coraz bardziej słabł i nie mógł się on samodzielnie poruszać. Desperat słyszał w oddali sygnały dźwiękowe użyte przez policjantów, jednak nie miał siły, aby się przemieścić.

Mundurowi z patrolu w składzie: st. post. Dominika Nawrot i post. Mateusz Minkina odnaleźli mężczyznę leżącego na ziemi. Natychmiast udzielili mu pomocy, a następnie przekazali go pod opiekę załodze ratownictwa medycznego.

Zaginął nie po raz pierwszy

W dniu 12 listopada 2023 r., ok. godz. 11, dyżurny ostrowieckiej jednostki policji otrzymał informację o zaginięciu 38-letniego mieszkańca gminy Bałtów.  Mężczyzna wybiegł ze swojego domu nie informując bliskich, dokąd się udaje i kiedy wróci.

-Kilka minut przed godziną 16 sierż. Paweł Ulik, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Ćmielowie, w czasie wolnym od służby podróżując autem po terenie gminy Ożarów, zwrócił uwagę w kompleksie leśnym na mężczyznę, który pokładał się na ziemi i sprawiał wrażenie osoby zdezorientowanej –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kiedy funkcjonariusz, chcąc udzielić mężczyźnie pomocy, zbliżył się do niego, rozpoznał, że jest to znany mu 38-letni mieszkaniec gminy Bałtów, którego zaginięcia wielokrotnie rodzina zgłaszała zaginięcia.

Wezwany na miejsce patrol po potwierdzeniu tożsamości mężczyzny odwiózł go do domu, gdzie zajęła się nim rodzina.

40 minut negocjacji

W dniu 29 października 2023 r., po godz. 23, dyżurny ostrowieckiej komendy odebrał zgłoszenie od dyspozytora Centrum Powiadamiania Ratunkowego, z którego wynikało, że 25-letni ostrowczanin chce targnąć się na swoje życie.

-Dyżurny komisarz Grzegorz Król ustalił dokładne dane abonenta telefonu i na miejsce wysłał patrol policyjny, który jednak nikogo nie zastał pod wskazanym adresem. W związku z tym rozpoczęto poszukiwania młodego ostrowczanina na terenie miasta. Po chwili dyżurny nawiązał kontakt telefoniczny z mężczyzną, który nie chciał podać swojego położenia, po czym się rozłączył. Nie dając za wygraną policjant zaczął z nim prowadzić korespondencję sms-ową. Po około 40 minutach negocjacji dyżurny przekonał 25-latka, aby ten przekazał chociaż ogólne informacje na temat swojego miejsca przebywania.

Komisarz Grzegorz Król niezwłocznie wysłał w to miejsce patrol policyjny, który odnalazł 25-latka. Po udzieleniu pomocy, policjanci przekazali go pod opiekę załogi ratownictwa medycznego.

Gdzie uzyskacie fachową pomoc

Podkomisarz Ewelina Wrzesień przypomina, że jeśli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić. Każdy z nas może mieć słabsze chwile. Czasem nie wiemy, jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami. Na terenie miasta znajduje się wiele instytucji pomocowych, między innymi miejski ośrodek pomocy rodzinie, ośrodki interwencji kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych i zapobiec tragicznym w skutkach wydarzeniom.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny całą dobę). Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego: 800 70 22 22 (czynny całą dobę). Ogólnopolski telefon dla ofiar pomocy w rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002 (czynny całą dobę). Antydepresyjny telefon Forum przeciw depresji: 22 594 91 00 (w środy i czwartki w godz. 17:00 – 19:00). ITAKA – antydepresyjny telefon zaufania: 22 484 88 01 (wtorki: 14:00 – 19:00; czwartki: 15:00 – 20:00; piątki 10:00 – 15:00). Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych: 116 123 (codziennie, poza świętami w godz. 14:00 -22:00). Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:15 – 20:00).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%