Zamknij

Skutecznie zaatakowali rzekomi pracownicy banków

Wiesław RogalaWiesław Rogala 12:15, 03.07.2024 Aktualizacja: 12:35, 03.07.2024
Skomentuj Fot. Tomasz Barski Fot. Tomasz Barski

Mężczyzna, podający się za pracownika banku, poinformował 40-latkę, że środki zgromadzone na jej kontach są zagrożone. Nieznajomy nakłonił ją do przelania wszystkich środków na jedno konto, po czym polecił zawrzeć umowę kredytową na maksymalną możliwą kwotę i fizycznie wypłacić gotówkę z banku.

-Z relacji kobiety wynikało, że miała następnie wpłacić pieniądze za pośrednictwem wpłatomatu, co kilka razy uczyniła w różnych wpłatomatach, przekazując przy tym oszustowi kody, za pomocą których mógł dokonywać wypłat jej gotówki –mówi asp. sztab. Rafał Dobrowolski z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sprawca cały czas prowadził z nią przez telefon rozmowę i zapewniał, że wszystko odbywa się prawidłowo. Kiedy zorientowała się, iż padła ofiarą oszusta zgłosiła się do najbliższej jednostki Policji i poinformowała o całej sprawie. Niestety, w wyniku oszustwa kobieta straciła 52.000 złotych.     

W dniu 2 lipca 2024 r. do 52-latki zadzwoniła kobieta, podająca się za pracownika banku – specjalistkę działu bezpieczeństwa płatności finansowych.

-52-latka usłyszała o próbie włamania na jej konto, w związku z czym jej oszczędności miały być zagrożone –mówi starszy sierżant Monika Żurek z KPP w Opatowie. W dalszej rozmowie rzekoma konsultantka poinstruowała kobietę, co ma zrobić aby nie stracić pieniędzy zgromadzonych na swoim rachunku bankowym – według wskazówek należało wpłacić je na inne konto. 52-latka uwierzyła swojej rozmówczyni i postępowała według udzielonych poleceń. Będąc przekonaną, że chroni swoje oszczędności przed przestępcami, wykonała kilka transakcji za pomocą kodu blik na łączną kwotę 20.000 złotych.

Jak się łatwo domyślić, 52-latka straciła dwadzieścia tysięcy. Kiedy starała się temu zapobiec, było już późno. Pieniądze zostały wypłacone w jednym z bankomatów na terenie kraju.

Policjanci przypominają, że pracownik banku nigdy nie poprosi o wpłacenie pieniędzy na inne konto bankowe, bądź o dokonanie transakcji za pomocą wpłatomatu. W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu - rozłącz się i zweryfikuj informację, dzwoniąc samemu do banku lub udając się do najbliższej placówki! Najnowsze metody oszustów są wiarygodne do tego stopnia, że gdy cyberprzestępcy do dzwonią, to często na ekranie telefonu wyświetla się numer infolinii z nazwą banku, dlatego połączenie początkowo może nie wzbudzać podejrzeń.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MariolkaMariolka

0 0

jak to było... naiwnych nie sieją 22:57, 03.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%