Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza na wykład historyka Marka Wójcickiegopoświęcony 110. rocznicy pobytu 4. pułku piechoty Legionów w Ostrowcu i Denkowie, w dniach 16 i 17 lipca 1915 r.
Pułk, który powstał 10 maja 1915 r. w Piotrkowie, wywodził się z II Brygady Legionów Polskich i nawiązywał do tradycji 4. pułku piechoty liniowej Królestwa Polskiego („Tysiąca Walecznych”), bohaterskiego oddziału powstania listopadowego 1830-1831, wsławionego m.in. zdobyciem warszawskiego Arsenału w noc listopadową, udziałem w bitwach pod Zakrzewem, Dobrem i Wawrem oraz obroną Olszynki Grochowskiej i Warszawy. W okresie dwudziestolecia międzywojennego 4. pułk piechoty Legionów stacjonował na kieleckiej Bukówce, nade wszystko kojarzony jest z obroną Westerplatte.
Impulsem do przygotowania wystąpienia stał się cytat zaczerpnięty z dziennika autorstwa Władysława Orkana („Drogą Czwartaków”), relacji z wojennych dni 4. pułku piechoty Legionów: „Kolej dochodziła do Ostrowca, gdzie też naznaczona była pierwsza kwatera pułku”.Podczas wykładu zaprezentowany zostanie oryginalny, pochodzący z I połowy XIX wieku żeliwny orzeł, odlew wykonany w Białogonie. Oprócz orła z cyfrą „4” widoczną na tarczy amazonek, będzie można również obejrzeć wybrane woluminy dotyczące dziejów Legionów Polskich (publikacje ze zbiorów prywatnych autora wykładu).
Na wykład Marka Wójcickiego pt. „Epizod z dziejów 4. pułku piechoty Legionów Polskich. W 110. rocznicę pobytu pułku w Ostrowcu i Denkowie” zapraszamy w dniu 17 lipca 2025 o godzinie 17.00 do Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, ul. Świętokrzyska 37. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Świat zmienia się na naszych oczach
Ach ta nasza Wyższa Szkoła......Płukania wiśni. Kwit ,wykształcenie za....inny kwit.
PUSTY DZBAN
11:54, 2026-03-04
W sobotę starcie z Wiślanami Skawina
Mecz odbył sie w sobotę. A u was dalej nic o nim.
PUSTY DZBAN
20:38, 2026-03-03
Z Konwentu Powiatów w Pińczowie
Każde Województwo składa się z powiatów a nie samego miasta wojewódzkiego zatem trzeba energicznie,skutecznie i solidarnie wymuszać na władzach województwa równość i solidarność wszystkich podmiotów organizacji terytorialnej.Powyższe kieruję w stronę miasta Kielce żeby wiedzieli że w mniejszych miejscowościach też żyją i chorują ludzie,tacy sami jak mieszkańcy Kielc które to chcą mieć wszystko,wszystko co najlepsze.
z tej ziemi
14:15, 2026-03-02
Pięści ze stali
Ok
Ok
12:42, 2026-03-02