Mieszczący się w Stalowej Woli Wydział Mechaniczno-Technologiczny jest najmłodszym wydziałem Politechniki Rzeszowskiej. Pomimo tego, że kształcenie politechniczne w hutniczym mieście sięga swoją historią roku 1965, to samodzielny wydział istnieje nieco ponad 4 lata. W tym krótkim czasie budynek przy ulicy Kwiatkowskiego 4 przeszedł ogromną metamorfozę. Puste w 2016 roku sale zapełniły się sprzętem badawczym i dydaktycznym o wartości kilku milionów złotych. Intensywna rozbudowa własnych laboratoriów sprawiła, że dzisiaj studenci praktycznie nie muszą dojeżdżać do Rzeszowa na specjalistyczne zajęcia, co jeszcze kilka lat temu było normą. Wraz z rozbudową Wydziału przybywa również chętnych do studiowania. Liczba studentów w ciągu czterech lat zwiększyła się o niemal 50% i rok akademicki 2020/2021 rozpoczynało łącznie ponad 400 studentów. Zwiększająca się liczba studentów przekłada się również na coraz większą liczbę pracowników. Dziś na Wydziale pracuje 44 osoby, przy czym 80% stanowią mieszkańcy Stalowej Woli i jej najbliższego otoczenia.
?php>Czy warto jednak w ogóle rozważać Stalową Wolę jako odpowiednie miejsce na studia? Przecież nie jest to miasto akademickie, a typowo przemysłowe. Cóż, z całą pewnością osoby nastawione na kilkuletnią balangę będą mocno rozczarowane takim ośrodkiem. Choć trzeba powiedzieć, że w dobie pandemii życie studenckie zanikło nawet w największych miastach i dzisiaj studiowanie w Warszawie, Krakowie, czy Rzeszowie nie różni się specjalnie od studiowania w Stalowej Woli. Niemniej jednak dla osób, którym zależy na zdobyciu praktycznej wiedzy z zakresu robotyzacji, informatyzacji i zarządzania w przemyśle będzie to dobry wybór. Studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego realizują bowiem praktyczny profil kształcenia. Zapewnia on możliwość odbycia 6-cio miesięcznych praktyk zawodowych w największych przedsiębiorstwach Stalowej Woli i okolic. Jeśli połączyć to dużą liczbą zajęć projektowych i laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników z przemysłu, to otrzymujemy przepis na kształcenie bardzo wartościowych inżynierów. O wartości absolwentów kształconych w tym stalowowolskim ośrodku niech świadczy fakt, że spora część z nich znajduje zatrudnienie już na etapie pisania pracy inżynierskiej.
?php>Sytuacja na lokalnym rynku pracy silnie związana jest z uwarunkowaniami Stalowej Woli i okolic, gdzie dominują duże zakłady produkcyjne. Dynamiczny rozwój regionu oraz przedsiębiorstw tutaj zlokalizowanych to nieustanny rozwój robotyki, automatyki i informatyki. Nowe technologie produkcyjne oparte są w dużej mierze na zautomatyzowanych stanowiskach pracy i trend ten będzie się stale utrzymywał. Oznacza to, że coraz częściej ludzie będą zastępowani przez zrobotyzowane stanowiska produkcyjne. Mamy zatem do czynienia z dokonującą się rewolucją przemysłową, która trwale zmienia rynek pracy. W rezultacie pracodawcy coraz częściej poszukują ludzi wykwalifikowanych, których trudno zastąpić, posiadających kompetencje w dziedzinie projektowania, programowania, automatyzacji produkcji czy utrzymania ruchu.
?php>Realia współczesnego rynku pracy wyraźnie wskazują, że sam dyplom uczelni wyższej nie wystarcza, aby zdobyć wymarzone zatrudnienie. Pracodawcy coraz bardziej cenią kwalifikacje inżynierskie - czyli dyplom ukończenia uczelni technicznej. Z tego powodu, szczególnie młodzi ludzie stojący przed trudnym wyborem swojej przyszłości i studiów wyższych, powinni częściej wybierać studia na Politechnice.
?php>Politechnika Rzeszowska to największa uczelnia na podkarpaciu kształcąca na wielu kierunkach technicznych, której co roku mury opuszcza wielu młodych, zdolnych i wszechstronnie wykształconych inżynierów. Lokalizacja Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli powoduje, że wielu młodych ludzi nie musi opuszczać miejsca zamieszkania aby zdobyć dyplom renomowanej uczelni. Jest to szczególnie istotne w czasie panującej pandemii. Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej oferuje najwyższą jakość kształcenia na studiach dziennych oraz zaocznych w wielu specjalnościach. Każdy student na studiach dziennych otrzymuje także dodatkowe wsparcie w wysokości 300 złotych miesięcznie w ramach stypendium motywacyjnego.
?php>Zgodnie z najnowszymi trendami uczelnia skupia się przede wszystkim na kształceniu praktycznym. Aby sprostać współczesnym wyzwaniom edukacyjnym, Wydział w Stalowej Woli został wyposażony w najwyższej jakości sprzęt badawczo-dydaktyczny zlokalizowany w wielu laboratoriach. Dla kierunków związanych z programowaniem robotów przemysłowych stworzono kilka profesjonalnych stanowisk zrobotyzowanych, na których studenci mogą zdobywać praktyczne umiejętności ich obsługi i programowania. Wydział intensywnie inwestuje również w specjalności związane z informatyką przemysłową i programowaniem mikrokontrolerów.
?php>Uczelnia stalowowolska ściśle współpracuje także z otoczeniem gospodarczym, wdrażając nowoczesne i innowacyjne rozwiązania techniczne. Studenci mają możliwość rozwoju w kołach naukowych, które zajmują się projektowaniem robotów i dronów. Dzięki działalności naukowej stale wzrastają możliwości współpracy z przemysłem oraz potencjał dydaktyczny. Absolwenci Wydziału są bardzo cenieni wśród pracodawców i szybko znajdują zatrudnienie po ukończeniu studiów. Wszystko to sprawia, że studiowanie w Stalowej Woli jest bardzo dobrym wyborem, dającym szansę zdobycia dyplomu renomowanej uczelni, jaką jest Politechnika Rzeszowska.
fot. A Łączek
?php>Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz