Zamknij

25 lat Diecezjalnej Akcji Katolickiej (zdjęcia)

14:36, 16.10.2022
Skomentuj

Ostrowiec Świętokrzyski był  gospodarzem uroczystości, które odbyły się w minioną sobotę z okazji 25 -lecia działalności Diecezjalnej Akcji Katolickiej. Dziękczynna  Eucharystia, której przewodniczył  Pasterz Diecezji ks. Krzysztof Nitkiewicz odbyła się w kolegiacie św. Michała Archanioła, gdzie przy parafii funkcjonuje Oddział Akcji Katolickiej z prezes Mirosławą Gwóźdź, prowadzący Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II z dyrektorem księdzem Pawłem Aniołem.

?php>

W uroczystości uczestniczyli ostrowieccy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu powiatu i miasta, przedstawiciele 22 Oddziałów Akcji Katolickiej w diecezji sandomierskiej, wspólnoty parafialne, przyjaciele i sympatycy Akcji Katolickiej. O niezwykłą oprawę muzyczną Mszy św. zadbał Chór "Michael" pod dyrekcją Ewy Jurkowskiej - Siwiec.

?php>

  We wspólnej modlitwie uczestniczyli także księża, w tym proboszcz parafii ksiądz dziekan Jan Sarwa, wicedziekan ks. Dariusz Kowalski. W homilii ksiądz biskup K. Nitkiewicz podkreślił ogromną rolę osób świeckich, w tworzeniu lokalnej wspólnoty Kościoła.

?php>

-Akcja Katolicka skupia katolików świeckich, którzy mają bardzo ważną rolę w Kościele, o której często zapominamy, a która jest przewidziana często prawem kanonicznym. Ta rola dotyczy głoszenia Ewangelii, angażowania się  w dzieła charytatywne, ale też  uczestnictwa w kierowaniu Kościołem.  Osoby świeckie oczywiście nie mają święceń kapłańskich, ani też nie podlegają jurysdykcji kościelnej, ale papież Franciszek pokazuje, że  mogą one  pełnić funkcje administracyjne w Kościele. I w tych wszystkich przestrzeniach mamy ludzi z Akcji Katolickiej. Często głos katolika świeckiego brzmi głośniej, wyraźniej i donioślej niż nawet głos  kapłana, jest bardziej przekonujący,  o ile on występuje jako świadek wiary. A więc dzieli się tym, w co wierzy i jest pełen radości z powodu poznania Chrystusa, a potem są naturalnie dzieła charytatywne, co szczególnie w Ostrowcu jest widzialne, ale też w innych częściach naszej diecezji -mówił ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz.                  

?php>

  Akcja Katolicka jest ruchem zapoczątkowanym przez papieża Piusa X na początku XX wieku. Pierwotnie działała na rzecz pokoju. Aktualnie to wspólnota, która broni wartości chrześcijańskich i aktywnie uczestnicy w życiu Kościoła, realizując wiele dzieł miłosierdzia.

?php>

Po nabożeństwie uczestnicy przeszli do Domu Parafialnego Michael, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Tam też założyciel ostrowieckiego Oddziału Akcji Katolickiej ks. Paweł Anioł wraz z diecezjalnym asystentem Akcji Katolickiej, ks. Rafałem Kusiakiem obdarowali jubileuszowymi medalionami wszystkie osoby, które na przestrzeni tych 25 lat współpracowały i wspierały Akcję Katolicką. Specjalne podziękowania od pierwszego zarządu ostrowieckiej Akcji Katolickiej odebrał ks. Paweł Anioł za to, że pomimo wielu trudności nigdy nie zawiódł pokładanego w nim zaufania i z ogromną determinacją realizował wyznaczone cele, jakim były dzieła skierowane z myślą o człowieku od jego poczęcia do naturalnej śmierci. Jak wspominali członkowie Akcji Katolickiej, kiedy w 2006 roku przejęto budynek po dawnym szpitalu na ul. Focha, nikt nie wierzył w to, że księdzu Pawłowi uda się stworzyć tam dzieło służące pomocy ludziom. Obecnie w Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II, przy ul. Focha 5 mieści się hospicjum dla osób nieuleczalnie chorych, działają także - ośrodek z kompleksową rehabilitacją dla dzieci i dorosłych, Środowiskowy Dom Samopomocy, grupy wsparcia, jadłodajnia dla osób ubogich oraz okno życia. To jedyne takie dzieło w całej  diecezji sandomierskiej prowadzone przez Akcję Katolicką. Stąd też to nie przypadek, że uroczystości jubileuszowe odbywają się właśnie w  naszym mieście.

?php>

-Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem ludzi dorosłych, którzy służą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie przez realizowanie różnych  działań, zadań, które wynikają ze statutu. To pole działania jest bardzo szerokie, nie tylko duszpasterskie i ewangelizacyjne, ale też społeczne. Naszym dziełem jest Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II, który jest prowadzony przez Akcję Katolicką diecezji sandomierskiej. Jest to ewenement na skalę ogólnopolską. Możemy się tym pochwalić i mam nadzieję, że będą tworzone kolejne dzieła. Oddział Akcji Katolickiej w Ostrowcu Świętokrzyskim jest Oddziałem wzorcowym i od niego powinny się uczyć inne oddziały. Ta działalność członków Akcji Katolickiej jest bardzo szeroka, a jej kwintesencją jest opieka i troska o ludzi w Domu Ulgi w Cierpieniu. Myślę, że jest to bodziec do tego, aby podobne dzieła tworzyć w innych oddziałach z taką odwagą i taką Bożą mocą -mówił ks. Rafał Kusiak, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej.

?php>

 Zwieńczeniem obchodów był koncert zespołu ludowego "Racławice" z Katolickiego Domu Kultury "Arka" w Racławicach oraz festyn integrujący rodziny, który odbył się na placu przy ostrowieckim Domu Ulgi w Cierpieniu.

?php>
(Anna Mroczek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%