Na 5 marca zaplanowano organizowany już po raz piąty w naszym mieście Bieg Tropem Wilczym, który upamiętnia żołnierzy walczących po II wojnie światowej o niepodległość.
?php>W organizację biegu, który przed laty zainicjował senator Jarosław Rusiecki, zaangażowały się Lasy Państwowe, ostrowiecka Jednostka Strzelecka Strzelec i żołnierze Wojska Polskiego. Wszystkie instytucje podpisały w kwestii organizacji biegu porozumienie.
?php>Szacuje się, że w tym roku na starcie biegu stanie około 300 biegaczy. Jak zwykle będą oni rywalizować na trasach o długości 10 i 5 km (nordic walking) oraz 1963 metrów (bieg honorowy, odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak, ps. Lalek). Trasy wytyczono w okolicach Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin.
?php>?php>W tym dniu biuro zawodów rozpocznie swą pracę już o 7.30. Do 11.00 trwać będzie odbieranie numerów, chipów i pakietów startowych, a także rejestracja uczestników. Na 11.50 zaplanowano rozgrzewkę uczestników Biegu Honorowego, na 12.00 oficjalne otwarcie Biegu Tropem Wilczym wraz z odegraniem hymnu państwowego. O 12:05 nastąpi start Biegu Honorowego. O 12.20 rozpocznie się rozgrzewka uczestników Biegu na 10 km i marszu Nordic Walking, o 12.30 start Biegu na 10km, a o 12:40 start marszu Nordic Walking na 5 km. O 14.00 nastąpi zamknięcie trasy Biegu na 10km i marszu Nordic Walking. Pół godziny póżniej nastąpi dekoracja najlepszych biegaczy.
?php>Bieg "Tropem Wilczym" obchodzi swoje dziesięciolecie. Zaczął się dzięki kilkunastu pasjonatów historii. Z roku na rok gromadzi coraz więcej osób, które żywo interesują się historią Żołnierzy Wyklętych, dlatego obecnie jest największym tego typu przedsięwzięciem sportowo-edukacyjnym na świecie. W 2020 roku pobito rekord. Na starcie zgromadziło się aż 75 tysięcy biegaczy w 370 miejscowościach.
?php>Zapisy do udziału w biegu odbywają się na platformie "Timekeeper". Wśród zarejestrowanych są osoby nie tylko z Ostrowca, ale również Kielc, Opatowa, Sandomierza, Tarnobrzega, a nawet Jastrzębia-Zdrój!
?php>Jak poinformowała nas Beata Okulińska z Zespół ds. Promocji i Mediów RDLP w Radomiu jak co roku, leśnicy z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu włączyli się w organizację Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". W tym roku bieg odbędzie się na terenie ośmiu nadleśnictw. Są to: Dobieszyn, Grójec, Ostrowiec Świętokrzyski, Przysucha, Radom, Starachowice, Suchedniów i Zwoleń. Leśnicy zadbali o to, by trasy przebiegały ciekawymi przyrodniczo miejscami i były bezpieczne.
?php>Już w minioną niedzielę biegacze, chcący uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, spotkali się na terenie Nadleśnictwa Radom. Trasa biegu prowadziła ścieżkami leśnictw Zadobrze i Rajec, a start i meta w Jastrzębi. Organizatorem biegu było Stowarzyszenie "Biegiem Radom!", Nadleśnictwo Radom objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Impreza skierowana była do biegaczy i nordic walkerów - wszyscy mieli do pokonania dystans o długości 10 km. Dodatkowo odbył się symboliczny bieg dla wszystkich chętnych o długości 1963 m (symbolizujący rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego).
?php>Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" odbywa się w całej Polsce od 2013 r. zawsze w pierwszą niedzielę marca. Jego inicjatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. Celem biegu jest uczczenie poprzez aktywność fizyczną pamięci o żołnierzach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę z reżimem komunistycznym. Podstawowym dystansem biegu "Tropem Wilczym" jest bieg o długości 1963 m - upamiętnia on w symboliczny sposób rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, którym był Józef Franczak ps. "Lalek".
Każdego roku uczestnicy biegną w koszulkach z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. W tym roku bohaterami biegu są: Alicja Wnorowska (mieszkanka Przemyśla, żołnierz AK i Zrzeszenia "WiN", działaczka konspiracyjna, skazana na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie, zwolniona w 1955 r.), Irena Szajowska (również z Przemyśla, żołnierz AK, po wojnie prowadziła działalność konspiracyjną, za co dostała wyrok 15 lat więzienia, zwolniona w 1955 r.), rotmistrz Witold Pilecki (jeden z najodważniejszych ludzi okresu II wojny światowej, oficer Komendy Głównej AK, dobrowolny więzień KL Auschwitz, więzień polityczny okresu stalinowskiego, zamordowany przez komunistów) i Tadeusz Płużański (więzień obozu w Stutthof, działacz konspiracyjny z kręgu rotmistrza Witolda Pileckiego, po wojnie więziony i skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie, wyszedł po 8 latach).
?php>Bieg "Tropem Wilczym" co roku gromadzi na starcie tysiące miłośników biegania w całej Polsce. Rekord frekwencji padł w 2020 r., kiedy wzięło w nim udział ponad 75 tysięcy biegaczy w 370 lokalizacjach. Wśród uczestników każdego roku są także leśnicy RDLP w Radomiu i jej nadleśnictw.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz