W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska oraz wicestarosta Łukasz Dybiec, przy kontrasygnacie skarbik Julity Szewczyk, podpisali umowy dotyczące dotacji -o łącznej wartości blisko 49 tysięcy - z beneficjentami w ramach Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zadania ułatwiające codzienne życie osobom z niepełnosprawnościami będą realizowały: gmina Waśniów – 176 tysięcy, Niepubliczne Technikum ZDZ w Ostrowcu Świętokrzyskim – 176 tysięcy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej „Szansa” - 124.640, 00 złotych. Starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska dziękowała beneficjentom oraz Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie za prowadzenie tego wspaniałego zadania, którego celem jest ułatwienie dostępności oraz wspieranie osób z niepełnosprawnościami z terenu powiatu.
-12 czerwca br. podpisaliśmy umowę z PEFRON w Kielcach na dofinansowanie tych zadań. Bardzo cieszymy się, że tego typu umowy mogą być podpisywane, świadczy to o dużej aktywności naszych podmiotów na terenie powiatu ostrowieckiego, jeśli chodzi o pozyskiwanie tych funduszy, ale też świadczy o dużym zapotrzebowaniu, które wychodzi od mieszkańców powiatu. Te środki są w pełni wykorzystywane, co również cieszy i za co Państwu dziękuję. Mamy nadzieję, że na kolejne umowy będziemy pozyskiwać takie środki i myślę, że na to zapotrzebowanie będziemy odpowiadać , jako pomost pomiędzy potrzebującymi, wspierającymi, a PEFRON -em, gdyż taka jest nasza rola – mówiła starosta Agnieszka Rogalińska.
Beneficjenci także nie kryli zadowolenia z otrzymanego dofinansowania. Stowarzyszenia „Szansa” przy WZT już po raz trzeci w ramach obszaru F udoskonala bazę rehabilitacyjną dla swoich podopiecznych. Wcześniej z dotacji podobnego programu udało się wyposażyć pomieszczenia WTZ w klimatyzacje oraz budynek w fotowoltaikę. Obecnie WTZ zamierza kupić dwa fotele do masażu.
- Wcześniej był to sprzęt do krioterapii , sprzęt do masażu limfatycznego, a teraz zakupimy dwa fotele masujące, wysokiej jakości i sprzęt SIS – super indukcyjna stymulacja. Mamy nadzieję, że po konsultacjach z naszym fizjoterapeutą ten sprzęt innowacyjny, który dopiero wchodzi na nasz rynek, przyczyni się do rehabilitacji naszych uczestników. Staramy się sukcesywnie odnawiać sprzęt, który ma już niestety 20 lat – mówił Remigiusz Woźniak ze Stowarzyszenia „Szansa”.
W Urzędzie Gminy w Waśniowie będzie realizowany II etap związany z likwidacją barier architektonicznych.
-Pierwszy to była winda dla osób z niepełnosprawnościami i całym ciągiem pieszym przed urzędem. W tej chwili będziemy realizować likwidację barier związanych z toaletami i ciągami komunikacyjnymi. To kwota w sumie 670 tysięcy, 176 tysięcy otrzymujemy w ramach dotacji. Będzie to likwidacja progów, wymiana posadzki na płytki antypoślizgowe , rozbudowa na I i II pietrze łazienek o o dużych parametrach, z zachowaniem przestrzeni dla osób niepełnosprawnych i oczywiście wszystkie ciągi komunikacyjne do USC, Ośrodka Pomocy Społecznej, Ewidencji Ludności tam, gdzie jest największa rotacja ludzi– mówił wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski
W Niepublicznym Technikum ZDZ zostanie wykonany szyb windowy.
-Otrzymaliśmy dotację ponad 170 tys, całość inwestycji to 360 tysięcy. Obecnie mamy schodołaz, z którego korzystają uczniowie z niepełnosprawnościami, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Winda zdecydowanie ułatwi dostęp. A otwieramy się na większą dostępność, na uczniów z takimi potrzebami. Winda ułatwi przemieszczanie się do wszystkich pięter. Chcemy to zadanie wykonać jak najszybciej, mam nadzieję, że jeszcze w tym roku – mówił Dariusz Wątroba przedstawiciel zarządu ZDZ w Kielcach.
Joanna Pikus dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie podkreśliła znaczenie wsparcia finansowego w redukowaniu barier dla osób z niepełnosprawnościami.
-Program Wyrównywania Różnic Między Regionami realizowany jest od 2006 roku. W tym czasie udało się wykonać bardzo dużo inicjatyw, które wsparły osoby z niepełnosprawnościami w ich codziennym funkcjonowaniu. Jest to bardzo ważne. Cieszę się, instytucje z terenu powiatu ostrowieckiego, gminy, organizacje pozarządowe, przystępują do tego programu, sięgają po te środki i że wsparcie, które oferuje PCPR jest na tyle wystarczające, że te programy są realizowane wzorcowo. Wszystkie te zadania pomagają osobom niepełnosprawnym w pełni uczestniczyć w życiu społecznym -mówiła Joanna Pikus dyrektor PCPR.
Beneficjenci planują realizację powyższych zadań jeszcze w tym roku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz